Rekompensaty za klęski żywiołowe lub ASF. ARiMR ogłasza nabór 2020

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/Hans
Udostępnij:
Rolnicy, którzy ponieśli w 2020 roku lub wcześniej straty w gospodarstwach spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, od 15 października 2020 r. będą mogli składać w ARiMR wnioskio wsparcie finansowe z PROW 2014-2020.

Pomoc po klęskach i ASF - kto może ją dostać?

O pomoc w ramach działania „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” mogą ubiegać się rolnicy, którzy ponieśli szkody spowodowane przez co najmniej jedną z następujących klęsk żywiołowych:

 • powódź,
 • deszcz nawalny,
 • suszę,
 • przymrozki wiosenne,
 • ujemne skutki przezimowania,
 • obsunięcie się ziemi,
 • lawinę,
 • grad,
 • huragan,
 • uderzenie pioruna.

O wsparcie mogą wnioskować rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał, w drodze decyzji, zabicie świń lub zniszczenie zwłok świń w celu zwalczania ASF.

Dotacje są dostępne dla tych, którzy ponieśli straty w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzednich. Nabór zaczyna się 15 października i potrwa do 31 grudnia 2020 r. Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową.

Jak duże straty uprawniają do rekompensat?

Wysokość strat w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich czy rybach uprawniająca do starania się o pomoc musi wynieść co najmniej 30% średniej rocznej produkcji rolnej oraz straty te muszą dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Wysokość poniesionych strat, jakie powstały w gospodarstwie, określa komisja powołana przez wojewodę.

Natomiast w przypadku wystąpienia ognisk afrykańskiego pomoru świń o pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok w celu zwalczania ASF, a w dniu wydania tej decyzji świnie te stanowiły co najmniej 30% świń będących w posiadaniu tego gospodarza.

Maksymalna kwota wsparcia, jaką może otrzymać rolnik, wynosi do 300 tys. zł, z tym że nie może przekroczyć ona poziomu 80%. kosztów kwalifikowanych.

Na co można wydać pieniądze z dotacji klęskowej?

W przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych dotacja może być przyznana na inwestycje odtwarzające zniszczone składniki gospodarstwa, np. na:

 • odtworzenie plantacji wieloletnich, sadów,
 • odbudowę zniszczonych budynków
 • zakup nowych maszyn lub urządzeń rolniczych.

Rolnik, którego gospodarstwo zostało poszkodowane przez ASF, rekompensatę może otrzymać na inwestycje niezwiązane z produkcją świń.

Więcej informacji: www.arimr.gov.pl, pod numerem bezpłatnej infolinii - tel. 800-38-00-84 oraz w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.

Źródło: ARiMR

W Puszczy Białowieskiej utonęło 21 żubrów

Wideo

Materiał oryginalny: Rekompensaty za klęski żywiołowe lub ASF. ARiMR ogłasza nabór 2020 - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie