Rekordowe pieniądze na poprawę powietrza na Opolszczyźnie. Rusza program „Ciepłe Mieszkanie”. Sprawdzamy, kto może uzyskać dofinansowanie

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Wysokość dotacji będzie zależała od dochodów beneficjenta
Wysokość dotacji będzie zależała od dochodów beneficjenta Mateusz Majnusz
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu podpisał 15 umów z opolskimi gminami na kwotę 5,5 mln zł w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”. Skierowany jest do mieszkańców budynków wielorodzinnych i pozwala otrzymać dofinansowanie na termomodernizację.

Dotację sięgającą maksymalnie do niemal 40 tys. zł można przeznaczyć m.in. na wymianę „kopciucha” na inne źródło ciepła, montaż nowych okien i drzwi lub podłączenie się do sieci ciepłowniczej.

- Te pieniądze będą mogły trafić do właścicieli lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Za takie uznaje się wszystkie tradycyjne piece. Nadrzędnym celem jest bowiem poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych. Wysokość dotacji będzie zależała od dochodów beneficjenta – mówi Aleksandra Drescher, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

Ciepłe Mieszkanie na Opolszczyźnie. Co będzie można kupić?

Wśród działań, które są możliwe do sfinansowania WFOŚiGW wylicza m.in.:

  • montaż kotła gazowego kondensacyjnego,
  • kotła na pelet drzewny o podwyższonym standardzie,
  • pompy ciepła,
  • podłączenie lokalu do elektrycznego ogrzewania lub do wspólnego efektywnego źródła ciepła,
  • wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
  • wymiana drzwi i okien,
  • wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Samorządowcy chwalą program, mieszkańcy czekają na pierwsze nabory

- Próbujemy zwłaszcza w naszym zabytkowym centrum miasta polepszyć jakość powietrza. Z tego powodu chętnie uczestniczymy w takich programach jak „Ciepłe mieszkanie” lub „Czyste Powietrze”. Liczymy się jednak z tym, że mogą pojawić się pewne wyzwania, chociażby z tego powodu, że każdy z wnioskodawców musi mieć wykonany audyt energetyczny. Będziemy musieli się zabezpieczyć się przed sytuacjami, w których ktoś po wykonaniu audytu zrezygnuje z dalszego procedowania. W takich sytuacjach za audyt, którego koszt może wynieść od 1000 do 3000 złotych, będzie musiał zapłacić mieszkaniec z własnych środków. To nasze zabezpieczenie i gwarancja, że żadne pieniądze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu nie przepadną i nie zostaną zmarnowane – mówi Artur Rolka, burmistrz Paczkowa.

Inwestycje poprawiające jakość powietrza ruszą jeszcze w tym roku, tak aby zdążyć przed przyszłym sezonem grzewczym.

- Można uzyskać naprawdę spore dofinansowanie, dlatego mieszkańcy naszej gminy już ustawiają się w kolejce i pytają o szczegóły tego programu – podkreśla burmistrz Paczkowa.

O nowych szansach dla mieszkańców na poprawę jakości swojego codziennego życia dzięki programowi „Ciepłe mieszkanie” mówił z kolei Jan Woźniak, burmistrz Otmuchowa.

- To wyjątkowa szansa na zmniejszeniu emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych. Dzięki nowym inwestycjom możemy wymienić starego kopciucha na nowe, niskoemisyjne źródła ciepła – tłumaczył burmistrz Woźniak.

Zwrócił także uwagę, że w tym programie mieszkańcy nie będą musieli jeździć do Opola, ponieważ wszystkie formalności załatwią w swoich gminach. Dodatkowo w Otmuchowie powołani zostaną pełnomocnicy sołectw, którzy pomogą mieszkańcom w wypełnieniu wniosków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska