reklama

Rekordowe przychody Grupy Azoty po trzech kwartałach 2019 r.

Artykuł sponsorowany Zaktualizowano 

Grupa Azoty osiągnęła w III kw. 2019 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 2 564 mln zł, czyli o 239 mln zł więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku. Przychody ze sprzedaży po trzech kwartałach 2019 roku są rekordowe w historii Grupy.

Narastająco, w okresie od stycznia do września 2019 roku Grupa wygenerowała 8 666 mln zł przychodów ze sprzedaży, 1 257 mln zł zysku EBITDA i 14,5% marży EBITDA, uzyskując wzrost tych wartości w stosunku do ubiegłego roku o 1 465 mln zł (przychody), 684 mln zł (EBITDA) i 6,6 p.p. (marża EBITDA). Nabyta w listopadzie ubiegłego roku spółka Compo Expert w analizowanym okresie wygenerowała dla Grupy 1 202 mln zł przychodów i 103 mln zł wyniku EBITDA.

W samym III kw. wynik EBITDA ukształtował się na poziomie 316 mln zł, a marża EBITDA na poziomie 12,3 %, czyli wyższym o odpowiednio 272 mln zł i 10,4 p.p. niż w III kw. 2018 r. Zysk przed opodatkowaniem wyniósł 83 mln zł wobec straty 127 mln zł rok wcześniej, a zysk netto 61 mln zł wobec straty 117 mln zł w III kw. 2018 r. Zysk na jedną akcję osiągnięty w III kw. 2019 r. wyniósł 0,60 zł (-1,06 zł rok wcześniej), a narastająco po trzech kwartałach 4,26 zł (0,18 zł rok wcześniej).

- Powodów do satysfakcji dostarczają przede wszystkim wyniki naszego podstawowego segmentu Agro. Stabilizacja w III kw. bieżącego roku cen gazu na najniższym od września 2018 poziomie, a także wyższe ceny nawozów, przełożyły się na wysoką, bo niemal 16-procentową, marżę EBITDA segmentu. Konsekwentnie realizujemy inwestycje strategiczne, pozwalające na optymalizację produkcji i jej zwiększenie w podstawowych segmentach, a także umożliwiające dalszą dywersyfikację przychodów. Jesteśmy blisko finalizacji procesu pozyskiwania finansowania budowy instalacji do produkcji polipropylenu w ramach Projektu „Polimery Police”. Przed kilkoma dniami ruszyła emisja akcji Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police – ocenia dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.

Nawozy
Segment Nawozy uzyskał w III kw. 2019 przychody w wysokości 1 522 mln zł (w tym 334 mln zł dotyczy Compo Expert) wobec 1 109 mln zł rok wcześniej, osiągając marżę EBITDA w wysokości 12,9%, podczas gdy w porównywalnym okresie ubiegłego roku marża była ujemna (minus 7,6%). W ujęciu narastającym od początku roku segment wygenerował w sumie 5 191 mln zł przychodów (w tym 1 202 mln zł dotyczy Compo Expert) i 15,7% marży EBITDA, czyli wielkości dużo wyższe niż odnotowane przed rokiem (3 426 mln zł przychodów, 0,5% marży EBITDA). Relatywnie wysokie marże w segmencie są wynikiem utrzymywania się w 2019 roku wyższych cen produktów oraz niższych (o ok. 30%) cen gazu ziemnego.

Tworzywa
III kw. br. to kolejny okres słabszych wyników segmentu. Przychody ze sprzedaży wynosiły 339 mln zł (spadek o 25 mln zł r/r), a marża EBITDA 0,9% (spadek o 7,9 p.p r/r). W ujęciu narastającym łączne przychody wyniosły 1 129 mln zł (spadek o 65 mln zł r/r), a marża EBITDA ukształtowała się na poziomie 7,4% (spadek o 5,3 p.p. r/r). W ujęciu narastającym ceny głównych surowców pozostawały niższe niż przed rokiem. Ceny kluczowego produktu – poliamidu naturalnego, odpowiedzialnego za 80% przychodów segmentu – były w tym okresie o ok. 8% r/r niższe, jednak wyższy o ok. 6% r/r wolumen sprzedaży przełożył się na zbliżony do ubiegłego roku poziom przychodów na tym produkcie. Rynek tworzyw nie uległ w ostatnich miesiącach znaczącej zmianie i jest wciąż kształtowana przez dużą podaż i niski, choć nieco zwiększający się, popyt (głównie w branży opakowań). Zapotrzebowanie z sektora motoryzacji pozostaje słabe i większość analityków nie oczekuje potencjalnego ożywienia w najbliższym czasie.

Chemia
W porównaniu do wyników z ubiegłego roku segment Chemia odnotował w III kw. br. obniżenie przychodów do poziomu 574 mln zł (tj. o 24,0% r/r) przy jednoczesnym wzroście marży EBITDA o 3,3 p.p. do poziomu 7,3%. Wolumeny sprzedaży kluczowych produktów segmentu, tj. mocznika technicznego, alkoholi OXO, melaminy i bieli tytanowej, uległy w tym okresie zmniejszeniu, podobnie ich ceny (wyjątkiem – mocznik techniczny). Jedynie NOXy oraz pozostałe roztwory mocznika odnotowały wzrost przychodów ze sprzedaży. Narastająco przychody i marża EBITDA ukształtowały się na poziomie odpowiednio 2 008 mln zł (obniżenie o 11,5% r/r) i 10,4% (obniżenie o 0,5 p.p. r/r).

- Niekorzystna sytuacja wciąż panuje na rynku tworzyw. Wynika to ze spowolnienia gospodarczego, wojny celnej na linii USA-Chiny i przeciągającego się Brexitu, który jest istotnym czynnikiem niepewności dla gospodarek krajów Unii Europejskiej. Wszystko to wpływa na niski popyt i wysoką podaż poliamidu, a w konsekwencji obniżkę cen i niską marżę segmentu Tworzywa. W perspektywie długoterminowej spodziewamy się jednak ożywienia, a dużą szansę widzimy w rozwoju sektora motoryzacyjnego w kierunku pojazdów elektrycznych - komentuje Paweł Łapiński, wiceprezes zarządu odpowiedzialny za finanse Grupy Azoty S.A.

Wyniki Grupy Azoty ZAK S.A.
Dobre wyniki finansowe zanotowała także kędzierzyńska spółka. W trzecim kwartale tego roku wypracowała zysk netto w wysokości 41 mln zł . Oznacza to wzrost o 83 mln zł w stosunku do analogicznego kwartału w 2018 r.. Przychody ze sprzedaży wyniosły 415 mln zł, a wynik operacyjny EBITDA - 79 mln zł.

Ponad połowę wartości przychodów kędzierzyńskiej spółki wygenerowała sprzedaż nawozów azotowych. To przede wszystkim nawozy płynne RSM® oraz produkty Grupy RedNOx®. Wpływ na dobre wyniki miała również korzystna cena gazu, a także wprowadzenie do sprzedaży nowego produktu - ZAKsan®33. Alkohole OXO stanowiły źródło 25% przychodów w trzecim kwartale.

W tym czasie Grupa Azoty ZAK S.A. otrzymała pozwolenie Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego na użytkowanie instalacji estrów specjalnych. Podpisano też umowę z firmą Pfleiderer Silekol sp. z.o.o. na dostawy mocznika. W spółce rozpoczął się proces modernizacji i rozbudowy wag samochodowych przy bramie głównej. Prowadzone są również zadania inwestycyjne w ramach projektu Nowej Koncepcji energetycznej.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3