Rekordowe wpływy ze składek na ubezpieczenia społeczne do opolskiego ZUS-u

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Prawie 4 miliardy złotych wpłynęło na konta opolskich oddziałów ZUS do końca września 2019 roku od ponad 56 tysięcy płatników. Większość, bo 33,4 tysiące z nich to osoby fizyczne, które prowadzą jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą.

W skali kraju przypis składek od stycznia do września był o 9 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2018 roku.

- W ciągu trzech kwartałów tego roku zaksięgowaliśmy o 365,8 mln złotych więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Suma składek w naszym regionie wyniosła ponad 3,9 miliarda złotych. Największą kwotę odprowadzili płatnicy obsługiwani przez jednostkę ZUS w Opolu, bo 1,6 miliarda złotych. W Strzelcach Opolskich zanotowano ponad 606 milionów złotych, a w Kędzierzynie-Koźlu - 378 milionów złotych - podaje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

W ocenie ZUS-u wysokie wpływy są przede wszystkim efektem dobrej sytuacji gospodarczej, co przekłada się na wzrost zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzeń.

Wzrost zatrudnienia wyniósł w sektorze przedsiębiorstw 2,8 proc., a wzrost wynagrodzeń 6,8 proc.

Wpływy zwiększyły się też po wprowadzeniu od początku 2018 r. nowej formuły rozliczania się z płatników z ZUS - elektronicznego systemu poboru składek, czyli e-składki.

ZUS wskazuje, że zniknęły problemy z błędnymi wpłatami, a sam system stał się przejrzysty dla pracodawców. E-składka działa tak, że w przypadku zaległości wpływy najpierw są księgowane na ich poczet.

Z danych ZUS za minione trzy kwartały wynika, że poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek wyniósł 77,5 proc.
- Co prawda poziom tego wskaźnika jest nieco niższy niż za trzy kwartały 2018 roku, jednak warto zwrócić uwagę, że w I półroczu 2019 roku ZUS wypłacił kilku milionom świadczeniobiorców tzw. trzynaste emerytury. Był to jednorazowy wydatek z FUS rzędu prawie 9 mld zł - zaznacza Sebastian Szczurek.

W skali kraju największą pozycją po stronie kosztów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są wydatki na emerytury i renty. Od stycznia do września wyniosły one 168,4 mld zł, co stanowiło 78,8 proc. kosztów zaplanowanych na ten rok.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska