Rekrutacja 2020/2021 do szkół średnich w Opolu. Które szkoły są najpopularniejsze? Które szkoły w Opolu są oblegane?

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. W Opolu w ogólniakach najpopularniejsza jest klasa przyrodniczo-medyczna, a w technikach informatyczna. Na razie uczniowie wybrali wymarzone szkoły, po 31 lipca szkoły wybiorą wymarzonych uczniów.

Absolwenci podstawówek do 10 lipca mieli czas na złożenie szkolnego świadectwa i wniosku do wybranej szkoły ponadpodstawowej. Każdy może aplikować do trzech szkół, ale wniosek składa do tej najbardziej upragnionej, czyli szkoły pierwszej preferencji.

Rekrutacja 2020/2021 do szkół średnich w Opolu. Najpopularniejsze licea

Najbardziej oblegane licea ogólnokształcące w Opolu to V LO, I LO i II LO. Do Piątki, która w nadchodzącym roku szkolnym dysponuje 168 miejscami w klasach pierwszych, zarejestrowało się łącznie 696 kandydatów, z których 230 uznało ją za szkołę pierwszego wyboru.

Dla tych najbardziej zdecydowanych zabraknie więc 60 miejsc. To jedyny opolski ogólniak, który odeśle z płaczem część chętnych. Największym zainteresowaniem w szkole cieszą się profile: przyrodniczo-medyczny i biznesowy.

Inna sytuacja jest w I LO. Do szkoły zgłosiło co prawda aż 525 kandydatów, ale tych, którzy naprawdę chcą tam chodzić jest 170, czyli mniej, niż szkoła oferuje miejsc (192). Rekordy popularności w Jedynce bije klasa biologiczna z elementami fizjoterapii i dietetyki.

471 kandydatów chciałoby się uczyć w II LO, ale szkołą pierwszego wyboru Dwójka jest dla 221 uczniów, dla których przygotowano 240 miejsc w ośmiu klasach pierwszych. Prawdziwa bitwa o miejsca rozegra się w klasach biologiczno-chemicznej i medycznej, gdzie kandydatów jest sześć razy więcej, niż szkoła może przyjąć.

Rekrutacja 2020/2021 do szkół średnich w Opolu - technikum

Najpopularniejsze technikum w Opolu to Ekonomik. O 210 miejsc w tej szkole walczy 535 kandydatów, z których 238 wskazało tę szkołę, jako swój pierwszy wybór. W Ekonomiku największe wzięcie ma klasa logistyczna ( 204 chętnych) i reklamowa (165 chętnych).

Drugim najbardziej obleganym technikum w Opolu jest Elektryczniak. Aspiruje tam 343 kandydatów, w tym 216 absolutnie na tę szkołę zdecydowanych. Będzie ciężko, bo jest tylko 150 miejsc. Najtrudniej będzie dostać się do klasy informatycznej.

340 chętnych zgłosiło się do Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Gzowski to szkoła pierwszego wyboru dla 127 kandydatów i ich marzenia powinny się spełnić, bo miejsc jest 140.

Jeśli wziąć pod uwagę ogólną liczbę zgłoszeń to lista 10 najbardziej popularnych szkół średnich w Opolu wygląda następująco: V LO, Ekonomik, I LO, II LO, VIII LO, Elektryczniak, Gzowski, Staszic, IX LO i III LO.

Wydział Oświaty w Opolu przygotował na nadchodzący rok szkolny 1160 miejsc w ogólniakach i 1356 miejsc w szkołach uczących zawodu (technika i szkoły branżowe).

Na rozstrzygnięcie rekrutacji trzeba jeszcze długo poczekać. 12 sierpnia szkoły wywieszą listy zakwalifikowanych do przyjęcia, a tydzień później listy przyjętych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska