Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024....

  Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024. Sprawdź, kiedy składać podanie, jakie są etapy rekrutacji i ile szkół można wybrać

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Strefa Edukacji

  Podanie o przyjecie do szkoły będzie można złożyć już w maju. Dokładne terminy zostaną podane przez kuratoria. Ile szkół może wybrać uczeń? Jakie dokumenty
  1/8
  przejdź do galerii

  Podanie o przyjecie do szkoły będzie można złożyć już w maju. Dokładne terminy zostaną podane przez kuratoria. Ile szkół może wybrać uczeń? Jakie dokumenty są potrzebne i kiedy będą wyniki rekrutacji? ©Jan Hubrich/Polska Press

  Uczniowie ósmych klas szkół podstawowych oraz ich rodzice zastanawiają się, kiedy rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Przed ósmoklasistami jeszcze majowy egzamin, ale o wyborze szkoły decydują dużo wcześniej. Zwłaszcza że rekrutacja do szkół średnich jest kilkuetapowa. Kiedy należy składać podanie do szkoły średniej? Ile szkół można wybrać? W tym tekście zamieściliśmy najważniejsze informacje o rekrutacji do szkół na rok szkolny 2023/2024.

  Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023/2024  Rekrutacja do szkoły średniej jest kilkuetapowa i rozpoczyna się już w maju. O przyjęciu do szkoły decyduje ilość uzyskanych punktów, na które składają się wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz z oceny ze świadectwa.

  LABEL Pamiętaj! O przyjęciu do szkoły nie decyduje kolejność zgłoszeń, tylko suma uzyskanych punktów. Podanie należy jednak złożyć w terminie.

  Sposób przeliczania punktów w procesie rekrutacyjnym został określony w Rozporządzeniu ministra edukacji i nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.

  Maksymalna ilość punktów, które można uzyskać to 200, w tym za świadectwo można uzyskać maksymalnie 100 punktów.

  Kiedy składać podanie do liceum i technikum?  Terminy otwarcia rekrutacji do szkół średnich ustala kuratorium danego województwa. Dokładne daty należy sprawdzić na stronach internetowych kuratoriów. Zasady rekrutacji pozostają jednak takie same.

  I tak na stronie kuratorium oświaty we Wrocławiu, w zakładce „Rekrutacja” zostało opublikowane rozporządzenie, z którego wynika, że uczniowie w woj. dolnośląskim mogą składać podania o przyjęcie do klas I publicznych: czteroletnich liceów ogólnokształcących, pięcioletnich techników, trzyletnich branżowych szkół I stopnia od 15 maja. Natomiast uzupełnienie podań o świadectwo i zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty można będzie rozpocząć 23 czerwca.

  Podobne informacje pojawią się w najbliższym czasie na stronach wszystkich kuratoriów. Wybierz kuratorium i sprawdź, czy udostępniło już terminy i zasady rekrutacji dla twojego województwa:
  Do ilu szkół średnich można złożyć dokumenty i jakie są etapy rekrutacji do szkoły średniej 2023/2024?  Obecnie uczeń wziąć udział w rekrutacji do maksymalnie trzech szkół ponadpodstawowych. Etapy rekrutacji można podzielić na:
  • otwarcie rekrutacji i złożenie wniosku,
  • uzupełnienie podania o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej,
  • uzupełnienie podania o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty,
  • podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkoły.


  W przypadku osób, które starają się o miejsce w szkole dwujęzycznej lub oddziale dwujęzycznym, a także na kierunkach, w których wymagana jest odpowiednia sprawność fizyczna, rekrutacja jest rozbudowana o dodatkowe etapy np. sprawdzian kompetencji językowych.

  Kiedy rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023?  Rekrutacja zazwyczaj zaczyna się w połowie maja. Wtedy ósmoklasiści mogą już składać wnioski w systemie elektronicznym. Podanie jest pełne dopiero po uzupełnieniu go o zaświadczenie o wynikach z egzaminu ósmoklasisty.

  Jakie dokumenty trzeba złożyć do szkoły ponadpodstawowej?


  Podanie o przyjęcie do szkoły średniej składa się z:
  • wniosku o przyjęcie,
  • zaświadczeniu o wynikach z egzaminu ósmoklasisty,
  • świadectwa ukończenia ósmej klasy.


  Co ważne, dyrektor szkoły podstawowej poświadcza zgodność z oryginałem maksymalnie trzech kopii świadectwa ukończenia podstawówki oraz zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.

  Warto zaznaczyć, że w przypadku szkół branżowych rekrutacja może się różnić w zależności od wybranego kierunku, np. może być wymagane zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu.

  Egzamin ósmoklasisty. Harmonogram i termin podania wyników  Egzamin ósmoklasisty zaplanowano w dniach 23-25 maja, a jego wyniki uczniowie otrzymają dopiero 6 lipca. Wtedy powinni jak najszybciej dodać zaświadczenie do podań, które złożyli.  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo