Rektor Uniwersytetu Opolskiego wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich w kadencji 2020 - 2024

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Prof. Marek Masnyk w czerwcu 2020 r. rozpoczął drugą kadencję jako rektor Uniwersytetu Opolskiego.
Prof. Marek Masnyk w czerwcu 2020 r. rozpoczął drugą kadencję jako rektor Uniwersytetu Opolskiego. archiwum UO
Prof. Marek Masnyk będzie jednym z dwóch – obok prof. Ryszarda Koziołka z Uniwersytetu Śląskiego – wiceprzewodniczących KRUP w kadencji 2020 - 2024.

Na pierwszym posiedzeniu w Warszawie 25 września 2020 r. Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich wybrała swoje prezydium. Pracami KRUP w tej kadencji będzie kierowała prof. Bogumiła Kaniewska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (wyboru przewodniczącej KRUP w kadencji 2020–2024 dokonano jeszcze w lipcu).

Wiceprzewodniczącymi konferencji zostali: rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Marek Masnyk i rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek. Obowiązki sekretarza będzie pełnił prof. Marek Kręglewski (UAM).

- Myślę, że ten wybór to przede wszystkim wyraz uznania dla naszej uczelni, dla pozycji i znaczenia Uniwersytetu Opolskiego w polskim środowisku akademickim – komentuje rektor UO prof. Marek Masnyk. – Nasza ciężka praca, wykonana w ciągu ostatnich lat, została dostrzeżona i doceniona. Nie ukrywam też, że powierzenie mi funkcji wiceprzewodniczącego KRUP jest dla mnie osobistą satysfakcją. Oznacza to oczywiście dodatkowe obowiązki, ale na Uniwersytecie Opolskim jesteśmy do intensywnej pracy przyzwyczajeni.

"Celem konferencji, będącej autonomicznym zgromadzeniem rektorów, jest zacieśnianie współpracy między uniwersytetami, aby mogły sprostać wyzwaniom współczesności i przyszłości" - czytamy na stronie KRUP.

Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich została powołana przez rektorów uniwersytetów na zjeździe w Krakowie 16 lutego 1989 roku. Była to odpowiedź środowiska akademickiego na przyjęcie 18 września 1988 r. w Bolonii Wielkiej Karty Uniwersytetów Europejskich.

"Idea powołania konferencji w przededniu odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości nawiązuje do inicjatywy z okresu zrywu Solidarności, gdy rektorzy na spotkaniu w Poznaniu 5 grudnia 1981 roku powołali Konferencję Rektorów Szkół Wyższych" - podaje KRUP.

KRUP opracowuje i przedstawia opinie i stanowiska w sprawach istotnych dla rozwoju polskiej nauki, szkolnictwa wyższego, kultury i oświaty współpracując z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

KRUP powołał komisje zajmujące się różnymi obszarami tematycznymi: Uniwersytecką Komisję Akredytacyjną w 1998 roku, Uniwersytecką Komisję Nauki w 2001 roku, Międzyuniwersyteckie Centrum Informatyzacji w 2002 roku, Uniwersytecką Komisję Finansową w 2004 roku i Uniwersytecką Komisję Kształcenia - w 2016 roku.

Do KRUP należą obecnie rektorzy 20 polskich uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytetu Gdańskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olszynie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytetu Opolskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska