Targi nto - nowe

Religia nie zniknie z planu lekcji. Chyba, że inaczej zadecyduje społeczność szkolna

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wiceministra edukacji Joanna Mucha zapewniła, że resort nie zamierza, „żeby lekcja religii zniknęła z planu zajęć”. Podkreśliła, że decyzje o tym, czy lekcje religii będą się odbywały w danej szkole czy nie, powinny być podejmowane przez społeczność szkolną. Odnosząc się do protestów biskupów, podkreśla, że to nie ich decyzja. Redukcja tygodniowego wymiaru lekcji religii nie oznacza niemożliwości jej nauczania.

Spis treści

Kto decyduje o religii w szkole? Na pewno nie biskup

Wiceszefowa MEN przypomniała w piątek w Radiu Zet, że w resorcie trwają rozmowy na temat wprowadzenia jednej lekcji religii tygodniowo w szkołach. 18 lipca minister edukacji Barbara Nowacka również wspominała o tym, podkreślając, że zamierza wprowadzić to rozwiązanie za pomocą rozporządzenia.

Katecheza w szkole
O tym, czy religia zniknie z planu lekcji zadecyduje sama społeczność szkolna freepik.pl

Wiceszefowa MEN, Joanna Mucha, zaznaczyła, że jej zdaniem decyzję o usunięciu religii z planu zajęć „powinna podejmować społeczność szkolna, czyli nauczyciele, dzieci i rodzice, nie biskup”.

Od roku szkolnego rozpoczynającego się we wrześniu, oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen końcowych. Mucha dodała, że istotną zmianą będzie możliwość łączenia grup podczas lekcji religii i etyki. Podkreśliła również, że chciałaby, aby lekcja religii była „lekcją naprawdę religii, a nie ideologii”.

– Chcę, żeby na lekcji religii nie było o aborcji, o związkach partnerskich, homoseksualizmie, a o ewangelii, o Biblii, o nauczaniu Chrystusa – mówiła Joanna Mucha. – Jest naprawdę wiele tematów.

Nowelizacja rozporządzenia dot. lekcji religii w szkole

30 kwietnia opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Obecnie przedszkole i szkoła muszą zorganizować lekcje religii w danym oddziale lub klasie, jeżeli zgłosi się na nie co najmniej siedmiu uczniów.

Projektowana nowelizacja ma na celu umożliwienie organizowania lekcji religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych, w których będzie co najmniej siedmiu uczniów. Zasada ta ma obowiązywać także w przedszkolach. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2024 roku.

12 czerwca swoje stanowisko w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach opublikowała Konferencja Episkopatu Polski. Biskupi wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec ostatnich decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska