"Remakowcy" wszędzie tam, gdzie powstają nowe bloki

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Połowa pracowników opolskiego Remaku realizuje obecnie największą budowę energetyczną w Polsce - nowe bloki Elektrowni Opole.

Próbę wodną na kotle nr 5 przeprowadziliśmy w lutym i zamykamy na nim roboty wykończeniowe. Próbę ciśnieniową kotła nr 6 zaplanowano na lipiec. nasze zadanie to także budowa instalacji odpopielania obu bloków - wylicza Adam Rogala, prezes zarządu spółki Remak.

Z doświadczeniem i rekomendacjami zdobytymi w trakcie budowy dużych elektrowni na zachodzie Europy Remak nie ma w kraju konkurencji w tym zakresie.

Obecnie na opolskiej budowie, gdzie powstają dwa bloki o mocy 900 MWe każdy, pracuje dla Remaku około 400 osób, podczas gdy sama firma zatrudnia 600 pracowników, a 200 jako podwykonawców. W związku z deficytem doświadczonych spawaczy, Remak posiłkuje się pracownikami z Indii (w szczytowym okresie było ich 60). Próby pozyskania specjalistów z Ukrainy, jak informuje prezes Rogala, nie powiodły się.

Od końca ub.r. Remak zaangażowany jest także w prace przy budowie bloku energetycznego o mocy 910 MWe w elektrowni Tauronu w Jaworznie. Niedawno spółka zakończyła też realizację kontraktu w Kozienicach. - Ostatnio podpisaliśmy list intencyjny na montaż ciągu ciśnieniowego kotła w elektrowni Turów, gdzie powstanie blok o mocy 450 MWe - dodaje prezes Rogala.

Pytany o plany, prezes odpowiada, że w związku z finalizacją dużych projektów energetycznych w kraju firma wejdzie w realizacje zleceń w energetyce przemysłowej i instalacjach przemysłowych. Ma już w tym doświadczenie, obecnie m.in. buduje nową elektrociepłownię w Zakładach Azotowych Kędzierzyn i prowadzi tam prace remontowe.

- W kwietniu wchodzimy na modernizację elektrofiltra w Kwidzyniu. Złożyliśmy też ofertę na blok parowo-gazowy na Żeraniu w Warszawie. Liczymy na udział w budowie bloku 1000 MWe elektrowni w Ostrołęce i realizację zapowiedzi rządu o budowie bloków w zagłębiu lubelskim - mówi Adam Rogala i przypomina, że jeśli Polska ma dostosować się do unijnych wytycznych, to konieczna będzie też modernizacja mniejszych bloków o mocy 200 MWe. Byłoby to kolejne „pole do popisu” dla Remaku.

167-tonowa turbina do elektrowni dotarła do Opola

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska