Remont autostrady A4 na odcinku od Góry św. Anny do granicy z woj. śląskim. Trwa układanie asfaltu [ZDJĘCIA]

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
We wtorek prace trwały głównie na nitce w kierunku Katowic. Pracownicy spółki Adac-Lewar, która zdobyła kontrakt na przeprowadzenie remontu, zerwali już starą nawierzchnię i kładą nową.
We wtorek prace trwały głównie na nitce w kierunku Katowic. Pracownicy spółki Adac-Lewar, która zdobyła kontrakt na przeprowadzenie remontu, zerwali już starą nawierzchnię i kładą nową. Radosław Dimitrow
Autostrada A4 odnawiana jest na odcinku od Góry św. Anny do granicy z woj. śląskim. Wykonawca usunął częściowo starą nawierzchnię i układa nową.

Asfalt, który niedawno sfrezowali drogowcy, był ułożony w 2001 roku, czyli w momencie gdy autostrada A4 była budowana. Po 20 latach użytkowania w nawierzchni pojawiły się mikropęknięcia i wykruszenia.

W związku z tym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zleciła wymianę warstwy ścieralnej i wiążącej asfaltu, a także remont odwodnień, mostów, dróg awaryjnych i węzłów autostradowych Strzelce Opolskie oraz Kędzierzyn-Koźle.

Drogowcom zlecono także wymianę barier betonowych, malowanie nowych linii, a także montaż barier linowych. Licząc każdą z nitek osobno, remontem objętych jest łącznie ok. 30 km dróg.

- Ze względu na charakter prac konieczne było zamknięcie jednej nitki autostradowej i skierowanie całego ruchu na drugą - mówi Rafał Pydych, dyrektor oddziału GDDKiA w Opolu. - Tam gdzie było to możliwe, wprowadziliśmy po 2 pasy w każdym kierunku. Ale są też miejsca, gdzie ruch odbywa się według organizacji 2+1. Choć jest wąsko, to ruch odbywa się płynnie z prędkością ok. 80 km/h, a kierowcy stosują się do metody jazdy na suwak.

We wtorek 21 września prace trwały głównie na nitce w kierunku Katowic. Pracownicy spółki Adac-Lewar, która zdobyła kontrakt na przeprowadzenie remontu, usunęli już starą nawierzchnię i układają nową.

- Wykonawca ma 16 miesięcy przeprowadzenie całego remontu, przy czym nie będzie prowadził prac zimą - dodaje Karolina Serafin, która z ramienia GDDKiA nadzoruje inwestycję. - Inwestycja podzielona jest na 5 etapów, tak by minimalizować utrudnienia w ruchu.

Kierowcy, którzy planują przejazd opolskim odcinkiem autostrady muszą pamiętać, że obecnie węzeł autostradowy Kędzierzyn-Koźle, który znajduje się w rejonie wsi Olszowa, jest całkowicie wyłączony z ruchu. To oznacza, że w tym miejscu nie można się dostać na A4, ani z niej zjechać.

Remont autostrady zakończy się jesienią 2022 r. Prace pochłoną łącznie 56,5 mln zł. Odnowiona nawierzchnia ma służyć kierowcom przez następnych 20 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska