Remont kościoła św. Barbary w Strzelcach Opolskich. Zapakowali drewniany zabytek, żeby pozbyć się szkodników

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Gaz pod folią przenika przez drewno likwidując owady w każdej postaci od jaj, przez larwy i poczwarki, aż po dorosłe osobniki.
Gaz pod folią przenika przez drewno likwidując owady w każdej postaci od jaj, przez larwy i poczwarki, aż po dorosłe osobniki. Radosław Dimitrow
Liczący ponad 300 lat drewniany zabytek został hermetycznie zafoliowany i zagazowany. Dzięki zabiegowy drewno będzie wolne od insektów.

To jeden z ostatnich etapów remontu zabytkowego kościoła św. Barbary w Strzelcach Opolskich. Obiekt został wybudowany w latach 80-tych XVII wieku. Niestety w ostatnim czasie jego stan zaczął się pogarszać - w drewnie pojawiły się pasożyty, a główne ściany zaczęły się odchylać. W związku z tym zabytek przeszedł generalny remont.

Część belek konstrukcyjnych, a także dach kościoła, zostały wymienionych na nowe. Rodziło to obawy, że w drewnie, które przyjechało z tartaku, mogą w przyszłości żerować szkodniki m.in. spuszczel pospolity i kołatek domowy.

- Zapadała więc decyzja o przeprowadzeniu procesu fumigacji zabytku, czyli zastosowania od środka gazów, które likwidują szkodniki - tłumaczy Henryk Rudner, który nadzoruje inwestycję. - Użycie fumigantów było wcześniej konsultowane z konserwatorem zabytków.

- To najskuteczniejsza metoda walki ze szkodnikami, bo gaz przenika przez drewno likwidując owady w każdej postaci od jaj, przez larwy i poczwarki, aż po dorosłe osobniki - tłumaczy Jarosław Kot z firmy Drevpol, która przeprowadza fumigację. - Dzięki temu drewno będzie zabezpieczone na wiele lat.

Proces fumigacji jest metodą znaną na Zachodzie od dawna. W Polsce zyskuje na popularności od kilku lat. Ta sama metoda została zastosowana w drewnianym kościółku św. Jadwigi w Bierdzanach pod Opolem, który także liczy ponad 300 lat.

Proces fumigacji kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od wielkości kościoła. Trwa zazwyczaj 2-3 tygodnie.

Lokalizacja kościoła św. Barbary w Strzelcach Opolskich:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska