Renta. Wsparcie dla tych, którzy nie mogą pracować

Dorota Richter [email protected] 77 44 32 568
Gdy nie można ustalić podstawy wymiaru renty, jej wysokość ustalana jest na poziomie najniższego świadczenia. (fot. sxc)
Gdy nie można ustalić podstawy wymiaru renty, jej wysokość ustalana jest na poziomie najniższego świadczenia. (fot. sxc)
Gdy stan zdrowia uniemożliwia normalne funkcjonowanie na rynku pracy, trzeba starać się o pomoc w ZUS.

Renta z tytułu niezdolności do pracy - tak nazwa się finansowe wsparcie dla tych, którym stan zdrowia uniemożliwia normalne życie zawodowe. O taką pomoc można ubiegać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Zpbacz: Zmiany w PFRON. Dla niepełnosprawnych to cios

Ważne. Za osobę niezdolną do pracy uważa się tę, która utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu utraty pełnej sprawności organizmu i nie rokuje jej odzyskania w wyniku przekwalifikowania się.

ZUS rozdróżnia dwa rodzaje niezdolności do pracy:

  • częściową, gdy osoba utraciła w znacznym stopniu zdolność do pracy zgodnie z jej kwalifikacjami,
  • całkowitą, gdy osoba utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Polskie prawo rozróżnia jeszcze jedno pojęcie: niezdolność do samodzielnej egzystencji. Podstawą do orzeczenia tego stanu jest stwierdzenie, że sprawność organizmu została naruszona w takim stopniu, który powoduje konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.

Na jak długo przyznawane jest świadczenie?

Renta z tytułu niezdolności do pracy może zostać przyznana:

  • na stałe, gdy niezdolność do pracy została uznana przez lekarza orzecznika ZUS lub przez komisję lekarską ZUS za trwałą,
  • na określony czas - jeżeli niezdolność do pracy zostanie przez lekarza orzecznika ZUS lub komisję lekarską ZUS uznana za okresową, czyli mającą charakter czasowy.

Renta okresowa z tytułu niezdolności do pracy przysługuje przez okres wskazany w decyzji organu rentowego. Nie ogranicza to uprawnień osoby niezdolnej do pracy do zgłoszenia wniosku o przeprowadzenie ponownego badania w celu zmiany stopnia niezdolności do pracy.

Zobacz: Nie możesz pracować? Sprawdź, czy należy ci się renta

Wysokość renty

Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy zależy od kilku czynników:

  • wymiaru udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych,
  • wysokości zarobków wskazanych do obliczenia podstawy wymiaru renty,
  • kwoty bazowej obowiązującej w dniu nabycia prawa do renty,
  • stopnia orzeczonej niezdolności do pracy.

Gdy nie można ustalić podstawy wymiaru renty, jej wysokość ustalana jest na poziomie najniższego świadczenia. Od 1 marca 2011 roku najniższa renta z tytułu niezdolności do pracy wynosi 728,18 zł, a najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 560,13 zł.

Kiedy zawieszona a kiedy zmniejszona?

Renta może zostać zawieszona lub zmniejszona, gdy rencista zacznie pracować i będzie z tego tytułu podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu.

Ważne. Twoje świadczenie:

  • jest wypłacane w pełnej wysokości, gdy nie przekraczasz 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy,
  • jest odpowiednio zmniejszane, gdy przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie jest ono jednak wyższe niż 130 proc. tego wynagrodzenia,
  • zostaje zawieszone w całości, gdy przekraczasz 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Komu przysługuje renta?

Renta przysługuje ubezpieczonemu, który:

  • jest niezdolny do pracy,
  • ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy (odpowiednio do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy).

Dodatkowo, by otrzymać rentę, niezdolność do pracy danej osoby musiała powstać w określonych okresach składkowych lub nieskładkowych albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Co musisz zrobić?

Postępowanie w sprawie przyznania renty wszczyna się na wniosek osoby zainteresowanej lub jej pełnomocnika. Trzeba zgłosić się w oddziale ZUS, któremu się podlega albo za pośrednictwem urzędu pocztowego.

Ważne. ZUS ma obowiązek wydać decyzję w sprawie renty w ciągu 30 dniu od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie.

Ważne. Tekst powstał na podstawie „Informatora Dla Osób Niepełnosprawnych”, który przygotował Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska