Rentgen w ośrodku zdrowia w Gogolinie nie został podłączony od listopada!

fot. Archiwum / BES
W listopadzie 2009 roku ośrodek zdrowia z Gogolina zakupił rentgen, aparat do krioterapii, laser do leczenia nietrzymania moczu.
W listopadzie 2009 roku ośrodek zdrowia z Gogolina zakupił rentgen, aparat do krioterapii, laser do leczenia nietrzymania moczu. fot. Archiwum / BES
W listopadzie ubiegłego roku Gminny Ośrodek Zdrowia kupił za 178 tys. zł rentgen. Dzięki temu urządzeniu chorzy mieli na miejscu prześwietlać płuca, kości i jamę brzuszną. Aparat do dzisiaj nie został jednak uruchomiony.

Pacjenci są rozczarowani i pytają, dlaczego.- Trzeba było przygotować specjalne, bezpieczne pomieszczenie, w którym urządzenie będzie mogło pracować. Nie mamy jeszcze zgody sanepidu na otwarcie go - informuje wiceburmistrz, Krzysztof Długosz.

Drugi powód wydaje się poważniejszy. Ośrodek zdrowia nie ma kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na takie usługi.

Natomiast do wykonywania odpłatnych zdjęć, tego aparatu wykorzystywać nie można, bo został zakupiony dzięki dotacji unijnej. A UE nie zgadza się, żeby na takim sprzęcie placówki zarabiały.

Okazuje się, że zdobycie kontaktu nie będzie proste. - Nie kontraktujemy samych usług rentgenowskich - podkreśla Roman Kolek, wicedyrektor opolskiego oddziału NFZ.

- To urządzenie ma wspomagać poradnię chirurgiczno-ortopedyczną. Tymczasem Gminny Ośrodek Zdrowia w Gogolinie nie ma własnej poradni chirurgicznej, bo NFZ nie podpisał z nim takiego kontraktu. Ośrodek korzysta obecnie z usług lekarzy ze Strzelec Opolskich.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Zdrowia liczył na to, że uda mu się podpisać kontrakt z NFZ na własną poradnię chirurgiczną na rok 2010. Przeliczył się, bo NFZ nie zrobił konkursu na nowe kontrakty, zamiast tego podpisał tylko aneksy do starych. Gogolin liczy na kontrakt na rok 2011. Nie wiadomo jednak, czy go dostanie.

- Nie jestem przekonany, czy ma sens dzielić kontrakt na powiat na trzy części. W Krapkowicach są już dwie pracownie rentgenowskie: w szpitalu i w starym ZOZ-ie - zauważa dyrektor Kolek. - Wszystko zależy od cen, jakie zaproponują ubiegające się podmioty, bo im niższa cena, tym więcej usług będzie dla pacjentów.

Rozumiem, że gmina chce by jej ośrodek był atrakcyjny zwłaszcza przed wyborami, ale podmioty medyczne powinny uzupełniać się i konsultować takie zakupy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska