Respiratory z Niemiec dotarły do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu

OPRAC.:
Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu dotarły dwa urządzenia wyprodukowane w Nadrenii-Palatynacie, niemieckim regionie partnerskim województwa opolskiego.

Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Dariusz Madera podkreśla, że dziś, w dobie epidemii, zdobycie respiratorów na rynku to trudna rzecz.

Popyt na profesjonalne respiratory wzrósł ogromnie na całym świecie i w związku z tym na realizację zamówień należy czekać wiele miesięcy.

– Na wolnym rynku tego sprzętu po prostu nie ma. Dlatego cieszę się, że dobra współpraca samorządu województwa pomogła nawiązać kontakt z władzami Nadrenii Palatynatu i dzięki zaangażowaniu premier Malu Dreyer kupiliśmy sprzęt, który dziś dotarł do naszego szpitala i już wkrótce będzie leczyć naszych pacjentów - mówi dyrektor.

Do województwa opolskiego trafiły respiratory z puli zamówienia, które niemiecki kraj związkowy złożył w listopadzie zeszłego roku na potrzeby własnych szpitali.

Na skutek tej decyzji opolska klinika mogła dość szybko kupić pierwsze takie urządzenia. W niedalekiej przyszłości mają zostać dostarczone dwa kolejne.

Doktor Ryszard Gawda z oddziału anestezjologii i intensywnej terapii USK w Opolu mówi, że te respiratory, które już przyjechały do szpitala, przeznaczone są do leczenia pacjentów niewydolnych oddechowo właśnie na intensywnej terapii. - Mają wszelkie niezbędne certyfikaty, wyprodukowane są przez uznaną firmę niemiecką, produkującą respiratory na wiele rynków. Ten sprzęt wydatnie przyczyni się do bezpieczeństwa leczonych przez nas pacjentów - podkreśla.

- To bardzo widoczny przykład tego, że międzyregionalne, międzynarodowe umowy partnerskie mają bardzo wymierny efekt – wyjaśnia wicemarszałek Roman Kolek. - Dzięki tym umowom, dzięki współpracy i kontaktom udaje się sprowadzić sprzęt, którego deficyt ma rynku jest bardzo duży. Szpital kupił go ze wszystkimi certyfikatami, w obowiązujących cenach i urządzenia są niemal natychmiast gotowe do użytkowania – podkreśla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska