Rewitalizacja centrum Opola. Ruszyły konsultacje społeczne

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Żeby Krakowska odżyła, musi zamienić się w reprezentacyjny deptak. Teraz jest tylko najkrótszym traktem z Rynku na dworzec.
Żeby Krakowska odżyła, musi zamienić się w reprezentacyjny deptak. Teraz jest tylko najkrótszym traktem z Rynku na dworzec. Sławomir Mielnik (O)
Ruszyły konsultacje społeczne w sprawie projektu rewitalizacji centrum Opola. Mieszkańcy miasta mają teraz dwa tygodnie na zgłaszanie swoich uwag. Odnawianie śródmieścia potrwa do 2023 roku.

Projekt zmian na zlecenie ratusza przygotował Instytut Rozwoju Miast z Krakowa.

Według jego autorów rewitalizacją objęte powinno zostać blisko 20 procent powierzchni miasta. Priorytetem jest ulica Krakowska.

CZYTAJ Ulica Krakowska w Opolu będzie poddana rewitalizacji

- Zalecamy wzmocnić zapomniane funkcje tej ulicy, która kiedyś była reprezentacyjną aleją miasta. Trzeba też odnowić zapuszczone kwartały i co bardzo ważne - także ze względów bezpieczeństwa - rozświetlić tę ulicę.

- Sama rewitalizacja zakłada nie tylko odnowienie zaniedbanych przestrzenni, ale także wzmocnienie wewnętrznego potencjału miasta poprzez inwestowanie w ludzi, czyli tworzenie im atrakcyjnych miejsc do spotkań, do integracji wewnątrzpokoleniowych, jak np. plac zabaw, których w centrum i śródmieściu brakuje - mówi Katarzyna Kudłacz z Instytutu Rozwoju Miast w Krakowie, która zaprezentowała w środę w Miejskiej Bibliotece Publicznej raport.

Według autorów raportu - oprócz zaniedbanej ul. Krakowskiej - niezwłocznej interwencji wymaga też pl. Sebastiana i pl. Jana Pawła II. Przydałoby się także według nich zagospodarować niezamieszkane treny folwarku przy ul. Partyzanckiej.

- Kierunek tych zmian jest słuszny, ale pamiętajmy, że w rewitalizacji przede wszystkim chodzi o to, by mieszkańcom miasta żyło się dobrze. Nie możemy dopuścić, by Opole stało się drugim Wałbrzychem, gdzie wszystko pięknie odnowiono, a mimo to ludzie z niego uciekają. Powód? Nikt nie przyjedzie do miasta składającego się wyłącznie z kawiarenek. Pamiętajmy, że ludzi do miast przyciąga praca i dobrze zlokalizowane usługi - podkreśla prof. Krystian Heffner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, jeden z uczestników zorganizowanej przy okazji debaty.

Dlatego, jak zastrzega Maciej Wujec, wiceprezydent miasta, przygotowany właśnie Lokalny Program Rewitalizacji Opola do 2023 roku to tylko wstępna wersja, która dopiero po konsultacjach z mieszkańcami zyska swój ostateczny kształt.

- Program można już znaleźć na stronie urzędu, a my czekamy na uwagi i zgłoszenia do tego projektu. Na podstawie wniosków i dyskusji powstanie końcowa wersja programu - mówi wiceprezydent.

- Plan jest szeroki, obejmuje rewitalizację śródmieścia. Mamy tu pewne priorytety, jak wspomniana ul. Krakowska. Wiemy jednak, że tych miejsc jest więcej, dlatego liczymy, iż mieszkańcy pomogą nam ustalić najbardziej zdegradowane obszary - dodaje.

ZOBACZ Opolanie mają pomysły na ulicę Krakowską [zdjęcia, wideo]

Konsultacje społeczne projektu Lokalnego Programu Rewitalizacji Opola do 2023 r. trwać będą od 21 września do 5 października. Uwagi można składać drogą elektroniczną na adres [email protected], osobiście lub drogą pocztową pod adresem: Urząd Miasta Opola, Wydział ds. Europejskich i Planowania Rozwoju, ul. Koraszewskiego 7-9 (wejście od ul. Krupniczej), 45-011 Opole. Projekt dokumentu wraz z niezbędnymi formularzami konsultacyjnymi zamieszczono na stronie internetowej www.opole.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska