Rewolucja w L4? Nowe zasady zwolnień lekarskich wpłyną negatywnie na pracowników? Nowe L4 już niedługo?

js
Rewolucja w L4? Nowe zasady zwolnień lekarskich wpłyną negatywnie na pracowników? Nowe L4 już niedługo?
Rewolucja w L4? Nowe zasady zwolnień lekarskich wpłyną negatywnie na pracowników? Nowe L4 już niedługo? Canva
Zwolnienia chorobowe L4 ulegną zmianie. ZUS chce dopaść symulantów, którzy pobierają zasiłki chorobowe bezustannie, pomimo tego że nie chorują. W tym roku ubezpieczyciel skontrolował pokaźną ilość osób, które przebywały na zwolnieniu lekarskim. Statystyki z pierwszego półrocza mówią o 31 tys. Polaków przyłapanych na fałszywym L4. Chorobowe już niedługo może wyglądać nieco ostrzej.

Leszek Skiba, wiceminister finansów, zapowiedział uszczelnienie systemu świadczeń wypłacanych przez ZUS, a przede wszystkim zasiłków chorobowych. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" zmiany być może zostaną wprowadzone w 2020 roku.

L4 po nowemu. O czym powinni wiedzieć pracownicy?

Władza chce ograniczyć dostęp do zasiłku chorobowego. Nie oznacza to jednak, że pracownicy będą mogli chorować tylko kilka razy w roku. Ta informacja, powtarzana w mediach, jest błędna.

Na czym polega nowy pomysł? Jak podaje Spidersweb, rząd planuje wprowadzenie kilku zmian:

  1. Nowi pracownicy, którzy dopiero co rozpoczynają odprowadzanie składek do ZUS nie dostaną zasiłku chorobowego w pierwszych 90 dniach. Po prostu pieniądze nie zostaną im wypłacone. Jeśli młoda osoba nie zaczęła pracy w cudzej firmie, ale założyła własną działalność gospodarczą, wtedy okres ten wydłuża się do 180 dni.
  2. Zmiany dotkną też wyliczeń okresu zasiłkowego. Przerwa między dwoma okresami zasiłkowymi zostanie wydłużona. Szczegóły podajemy niżej.

Zmiany w L4 a okres zasiłkowy. O co chodzi?

Okres zasiłkowy to okres, który oznacza, ile dni łącznie chory pracownik może pobierać zasiłek chorobowy. Aktualnie wynosi on 182 dni. Pracownik, który choruje 190 dni, przez 182 będzie dostawał zasiłek, ale później pieniądze nie będą już wypłacane.

Okres zasiłkowy nie jest przyznawany np. raz lub dwa razy na rok. Po prostu zeruje się go po upływie 60 dni zdrowia. Jeśli więc ubezpieczony pracownik chorował np. 5 dni, po czym po tygodniu pracy znów zachorował, tym razem na 10 dni, z jego okresu zasiłkowego zostało potrąconych 15 dni (czyli pozostaje mu do dyspozycji 167 dni). W przypadku, gdyby po ostatnim L4 przez 60 dni pracował bez zwolnienia, okres zasiłkowy się zeruje – pracownik znów otrzymuje 182 dni okresu zasiłkowego.

Aktualnie okres, po którym maksymalna pula dni z wypłacaniem zasiłku wraca do pracownika, wynosi 60 dni. Władza chce go wydłużyć do 90 dni dla ubezpieczonych obowiązkowo i 180 dni dla ubezpieczonych dobrowolnie.

W Polsce od października 2017 r. obowiązuje ustawa o obniżonym wieku emerytalnym. Nowe prawo wywołało szereg kontrowersji – podczas gdy u nas wiek emerytalny się obniża, prawie w całej Europie jest on podwyższany. Dzieje się tak z kilku względów:1. Przede wszystkim rośnie długość życia – zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Kiedyś emeryci obciążali system emerytalny krócej, ponieważ umierali wcześniej.2. W wielu krajach kultury zachodniej rodzi się bardzo mało dzieci. Kiedy dorosną, nie będą w stanie utrzymać tak dużej ilości emerytów.ZOBACZ, jaki jest wiek emerytalny w wybranych krajach!Źródło: Serwis emerytalny Rp.pl, dane na 2018 r.

Wiek emerytalny w Polsce i na świecie. Jesteśmy na szarym ko...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska