Rewolucja w prawie pracy: 18.01.2020 r. Od 1 stycznia 2020 nareszcie dodatek stażowy nie może być uwzględniany w płacy minimalnej

AIP
Od 1 stycznia 2020 r. dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana przepisów ma zapewnić bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz poprawić sytuację pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Na tę zmianę prawa pracy niecierpliwie czekali zwłaszcza wieloletni pracownicy budżetówki, którzy tylko w niewielkim zakresie korzystali przez minione trzy lata na dynamicznym wzroście minimalnego wynagrodzenia za prac. A wszystko przez to, że znaczną część ich wynagrodzenia brutto stanowi dodatek stażowy.

W praktyce wygląda to tak, że wielu specjalistów z ogromnych doświadczeniem, wiedzą i wysokimi kwalifikacjami, zatrudnionych a administracji publicznej od dawna, mimo podwyżek płacy minimalnej zarabiało wciąż tyle samo co stażyści, którzy dopiero rozpoczynają pracę; jedni i drudzy otrzymują stawkę minimalną, z tym, że w przypadku doświadczonych pracowników np. 20 proc. stanowi dodatek za wysługę lat, a u nowicjusza całe wynagrodzenia składa się z płacy podstawowej.

Tę ewidentną niesprawiedliwość rząd miał zniwelować już rok temu – wysokiej rangi urzędnicy ministerstwa pracy składali deklaracje, iż nowe prawo będzie obowiązywało już od 2019 roku. Tymczasem w 2018 roku, a dokładnie w połowie grudnia powstał projekt ustawy i został skierowany do konsultacji społecznych – z założeniem, że przepisy wejdą w życie od 2020 r. i doświadczeni pracownicy budżetówki będą nareszcie beneficjentami podwyżki płacy minimalnej.

Przypomnijmy, że właśnie od 1 stycznia 2020 r. wzrosło ono o 350 zł, z obecnych 2 250 do 2 600 zł.

To oznacza, że od stycznia 2020 r. płaca minimalna stanowić będzie już 49,7 proc. prognozowanego na 2020 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Od 1 stycznia 2020 r. dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana przepisów ma zapewnić bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz poprawić sytuację pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie.

- Na tę zmianę czekali od lat pracownicy z długim stażem pracy, którzy dostawali niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego niż przykładowo zaczynający pracę absolwenci, bo do minimalnej pensji wliczano im dodatek za wysługę lat – mówi minister Marlena Maląg. – Z nowym rokiem przywracamy wartość dodatku za wysługę lat – dodaje minister.

Niedziele handlowe w 2020 roku to niemal jak gra w rosyjską ruletkę. W sumie niedziel bez zakazu handlu jest siedem. Wiesz kiedy? Czy niedziela 19 stycznia jest niedzielą bez zakazu handlu? Gdzie zrobisz zakupy w niedzielę 19 stycznia. Które niedziele 2020 roku są niedzielami handlowymi - pełna lista. Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Dodatek stażowy nie będzie więc pierwszym elementem, który zostanie wyłączony z minimalnego wynagrodzenia i który nie będzie miał wpływu na wysokość wynagrodzenia. W świetle obowiązującego prawa do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się już dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej czy odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 roku do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy.

W praktyce powoduje to niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości wśród pracowników posiadających dłuższy staż pracy, których wynagrodzenie zasadnicze bywa niższe niż osób dopiero rozpoczynających pracę zawodową. Dotyczy to sytuacji, w których wynagrodzenie zasadnicze osób nieuprawnionych do dodatku za staż pracy kształtuje się na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę i jest corocznie podwyższane w związku ze wzrostem tego wynagrodzenia.

Jednocześnie pracownicy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym otrzymują wynagrodzenie w takiej samej wysokości, wliczając w to zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i dodatek za staż pracy. W takich przypadkach przedmiotowy dodatek przestaje pełnić rolę formy gratyfikacji i uznania pracownika za posiadane przez niego doświadczenie zawodowe, związane z długotrwałym zatrudnieniem.

A może polubisz nas na Facebooku? Po co? Dostaniesz zawsze na swoją oś czasu zwiastun każdego naszego ciekawego materiału. Kliknij, przejdź na nasz fanpage i tam kliknij "polub". DZIĘKUJEMY!

Szykuje się prawdziwa rewolucja w prawie pracy: pracodawca będzie musiał podać w ofercie wysokość wynagrodzenia. Co to znaczy dla kandydatów do pracy i osób już pracujących? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.

Więcej o dodatku stażowym - czytaj na str. 2

Jak jest jak będzie

Do końca 2019 r. przy porównywaniu wysokości wynagrodzenia pracownika z obowiązującą wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę brane są pod uwagę wszystkie przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych, z wyjątkiem składników wymienionych w ust. 5 tego artykułu, tj.: nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej. Odesłanie do kategorii wynagrodzeń osobowych oznacza, że przy porównywaniu wynagrodzenia pracownika z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę nie uwzględnia się także wypłat z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej oraz dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

Wprowadzana regulacja zakłada wyłączenie z kategorii minimalnego wynagrodzenia za pracę dodatku przysługującego pracownikowi z ww. tytułu, bez względu na przyjętą u danego pracodawcy nazwę tego dodatku.

Z uwagi na różnorodność stosowanego nazewnictwa oraz odmienne zasady przyznawania dodatku za staż pracy (obowiązujące u poszczególnych pracodawców), w celu usunięcia mogących się pojawić wątpliwości interpretacyjnych – projekt ustawy wprowadza definicję „dodatku za staż pracy” (zmienia art. 1 ustawy). Przedmiotowy dodatek definiowany jest jako dodatek do wynagrodzenia przysługujący pracownikowi z tytułu osiągnięcia ustalonego okresu zatrudnienia, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, układzie zbiorowym pracy, innym opartym na ustawie porozumieniu zbiorowym, regulaminie wynagradzania, statucie określającym prawa i obowiązki stron stosunku pracy, umowie o pracę lub spółdzielczej umowie o pracę.

Niedziele handlowe w 2020 roku to niemal jak gra w rosyjską ruletkę. W sumie niedziel bez zakazu handlu jest siedem. Wiesz kiedy? Czy niedziela 19 stycznia jest niedzielą bez zakazu handlu? Gdzie zrobisz zakupy w niedzielę 19 stycznia. Które niedziele 2020 roku są niedzielami handlowymi - pełna lista. Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Kto dostaje dodatek stażowy

Dodatek za staż pracy nie ma charakteru powszechnego. Z mocy prawa przysługuje on niektórym grupom zawodowym, w tym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Przykładowo: pracownikom samorządowym przysługuje dodatek za wieloletnią pracę (ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych – Dz. U. z 2018 r. poz. 1260, z późn. zm.), członkom korpusu służby cywilnej – dodatek za wieloletnią pracę w służbie cywilnej (ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej – Dz. U. z 2018 r. poz. 1559), nauczycielom – dodatek za wysługę lat (ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela
– Dz. U. z 2018 r. poz. 967, z późn. zm.), sędziom – dodatek za długoletnią pracę (ustawa z dnia
27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych – Dz. U. z 2019 r. poz. 52, z późn. zm.), pracownikom uczelni publicznych – dodatek za staż pracy (ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – Dz. U. poz. 1668, z późn. zm.), żołnierzom zawodowym – dodatek za długoletnią służbę wojskową (ustawa z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych – Dz. U. z 2018 r. poz. 173, z późn. zm.).

Pracownicy spoza sfery budżetowej mogą otrzymywać dodatek za staż pracy. Pracodawcy prowadzący samodzielną gospodarkę finansową we własnym zakresie ustalają warunki wynagradzania pracowników (w tym wypłacania określonych składników wynagrodzenia), stosownie m.in. do rodzaju prowadzonej działalności i możliwości finansowych. Zasady wynagradzania pracowników zatrudnionych u tych pracodawców regulują przede wszystkim przepisy zakładowe, tj. ponad zakładowe i zakładowe układy zbiorowe pracy lub regulaminy wynagradzania, a w przypadku pracodawcy niezobowiązanego do wydania regulaminu wynagradzania – postanowienia umów o pracę (art. 771–772 i 29 k.p.). Jeżeli obowiązujące u danego pracodawcy regulacje płacowe przewidują taki składnik wynagrodzenia jak dodatek za staż pracy, określają jego wysokość i zasady przyznawania.

Samozatrudnieni o dużych przychodach i zdecydowana większość przedsiębiorców zapłaci od stycznia tego roku składki na ZUS wyższe o prawie 10 proc. Także osoby dopiero rozpoczynające działalność - o ile, kto może skorzystać z ulgi zwanej małym ZUS od 1 lutego gdy wejdą w życie nowe przepisy. Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły.

W tym roku czekają nas dynamiczne zmiany na rynku pracy

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w prawie pracy: 18.01.2020 r. Od 1 stycznia 2020 nareszcie dodatek stażowy nie może być uwzględniany w płacy minimalnej - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 330

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
17 stycznia, 15:45, Gość:

Budżetówki?Ale kto?przecież nie wszyscy.tylko pracownicy fizyczni tzn.wożne.sprzataczki kucharki.a gdzie w tym wszystkim administracja.teraz różnica została zmniejszona albo w niektórych przypadkach pr.fizyczni mają więcej.pracowac się nie chce.a odpowiedzialność nieporównywalne. Dalej tak róbcie.

17 stycznia, 20:23, La:

To idź i sprzątaj ,jak Ci mało i zazdrościsz ,będziesz miała więcej . Albo Biedronka na weekendy ... Proste . Nieroby administracyjne....

18 stycznia, 6:53, Mmm:

Odpieprz się od urzędników. Sam jesteś nierobem. Ie masz pojęcia o pracy urzędnika..

18 stycznia, 7:46, Gość:

Pierdzenie w taboret.

18 stycznia, 18:04, Gość:

Urzędnicy i cała administracja w Polsce leniu[wulgaryzm]e za nasze pieniądze. I jeszcze mało nie masz szacunku do osób pracujących fizycznie ta sama lub sam wypier... A jak się nie podoba sprzątaj po takich głupich suk... C jak ty to zobaczysz komu się więcej należy

Dlaczego spra,taczki tak dobrze zarabiaja, skoro nic nierobia, tylko caly czas sciemiaja, a do okola kila mogila i dzionek mija

G
Gość

Pracodawca powiien dac' urlop pracownikowi bo laski nierobi a jak sie, niepodoba to niech sam zasuwa bo pracownik to czlowiek a nie s'wina

S
Szaramysz
18 stycznia, 18:14, Gość:

nie dawno na gk 24 czytałam ile to zarabiają pracownicy Urzędu Miejskiego w Koszalinie. Jak pamiętam średnia pensja była blisko 5 tysięcy a więć o jakich pracownikach bużetówki

Średnia jest krzywdząca. Może kierownicy czy dyrektorzy dostają dużo, ale, zwykły pracownik już nie. Pracuję w dużym mieście, w państwówce, mam 8 lat stażu pracy. Dwa kierunki studiów bezpośrednio związane z moją pracą (każdy dzienny, po 5 lat, na uczelniach państwowych), podyplomówka, liczne kursy. Lubię to, czym się zajmuję, lubię pracę z ludźmi i nasz zespół. Dostaję ok. 2600 zł, nie przyznaje się u nas żadnych premii. Po opłaceniu wszystkiego (wynajem kawalerki, rachunki, lekarstwa, przejazdówka) zostaje bardzo niewiele na życie. Ceny ciągle idą w górę, dlatego szukam pracy na weekendy, ale przez te wolne niedziele zapotrzebowanie na weekendowych pracowników się zmniejszyło.

G
Gość
17 stycznia, 20:18, Lena:

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

18 stycznia, 7:58, Cvb:

Lena chcesz komunikacji to wsiadaj w autobus i [wulgaryzm]j

Dobre

A
ABC
18 stycznia, 13:54, Fachura:

Płaca minimalna jest motywatoren do podniesienia kwalifikacji czy zainwestowania w wykształcenie. Trzeba być bez ambicji, żeby latami pracować na minimalnej i wiecznie narzekać na pracodawcę lub swój los. Inaczej mają osoby bez doświadczenia czy absolwenci, ale żeby wykwalifikowany pracownik miał minimalną to chyba jakaś ofiara losu.

Fa[wulgaryzm]a

q
qwerty
18 stycznia, 19:44, Gość:

Jedno wielkie halo, prawda jest ze budrzetowka nie dostala 2600 brutto i plus starzowe, ściema tylko jest tak 2200 brutto i 25 %premii plus starzowe ale od 2200 , cała prawda w Białymstoku

Budrzetòwka i starzowe? To w Polsce nieznane słowa

G
Gość

Jedno wielkie halo, prawda jest ze budrzetowka nie dostala 2600 brutto i plus starzowe, ściema tylko jest tak 2200 brutto i 25 %premii plus starzowe ale od 2200 , cała prawda w Białymstoku

G
Gość

A co z ludźmi pracującymi w spółkach? Urzędy zabierają wszystko co się tylko da, zostaje tylko minimalna i tyle, żadnych premii.

G
Gość

nie dawno na gk 24 czytałam ile to zarabiają pracownicy Urzędu Miejskiego w Koszalinie. Jak pamiętam średnia pensja była blisko 5 tysięcy a więć o jakich pracownikach bużetówki

G
Gość
17 stycznia, 15:45, Gość:

Budżetówki?Ale kto?przecież nie wszyscy.tylko pracownicy fizyczni tzn.wożne.sprzataczki kucharki.a gdzie w tym wszystkim administracja.teraz różnica została zmniejszona albo w niektórych przypadkach pr.fizyczni mają więcej.pracowac się nie chce.a odpowiedzialność nieporównywalne. Dalej tak róbcie.

17 stycznia, 20:23, La:

To idź i sprzątaj ,jak Ci mało i zazdrościsz ,będziesz miała więcej . Albo Biedronka na weekendy ... Proste . Nieroby administracyjne....

18 stycznia, 6:53, Mmm:

Odpieprz się od urzędników. Sam jesteś nierobem. Ie masz pojęcia o pracy urzędnika..

18 stycznia, 7:46, Gość:

Pierdzenie w taboret.

Urzędnicy i cała administracja w Polsce leniu[wulgaryzm]e za nasze pieniądze. I jeszcze mało nie masz szacunku do osób pracujących fizycznie ta sama lub sam wypier... A jak się nie podoba sprzątaj po takich głupich suk... C jak ty to zobaczysz komu się więcej należy

J
Ja
17 stycznia, 18:21, Ero:

Budżetówka powinna być zredukowana o 70%. Dopiero wtedy można myśleć o jakichkolwiek podwyżkach dla nich.

18 stycznia, 14:59, Gość:

Popieram. Kolejki znikną w urzędzie.

Też uważam że znikną kolejki jak biurwy ze strachu przed redukcjami do roboty się wezmą

P
Pracodawca
18 stycznia, 12:53, Gość:

Bardzo dziękujemy, tylko budżetówka, a ci co pracują u prywatnych pracodawców jak zwykle pozostają bez niczego. Mam ponad dwudziestoletni staż pracy i żadnej wysługi lat, nic nam nie przysługuje. Pracodawcy robią co chcą.

To się zwolnij gamonie

H
Hutnik

30 lat na hucie i ciągle będę robił na budżetówke,mój staż pójdzie na administrację. Trza wziąść się do roboty uff .

G
Gość
17 stycznia, 18:21, Ero:

Budżetówka powinna być zredukowana o 70%. Dopiero wtedy można myśleć o jakichkolwiek podwyżkach dla nich.

Popieram. Kolejki znikną w urzędzie.

F
Fachura

Płaca minimalna jest motywatoren do podniesienia kwalifikacji czy zainwestowania w wykształcenie. Trzeba być bez ambicji, żeby latami pracować na minimalnej i wiecznie narzekać na pracodawcę lub swój los. Inaczej mają osoby bez doświadczenia czy absolwenci, ale żeby wykwalifikowany pracownik miał minimalną to chyba jakaś ofiara losu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3