Rewolucja w śmieciach

Klaudia Bochenek
Na Opolszczyźnie będą funkcjonować trzy zakłady, do których trafiać będą śmieci z gmin. Jednym z nich będzie właśnie RCGO w Domaszkowicach.
Na Opolszczyźnie będą funkcjonować trzy zakłady, do których trafiać będą śmieci z gmin. Jednym z nich będzie właśnie RCGO w Domaszkowicach. Klaudia Bochenek
Gminy, które zechcą korzystać z Regionalnego Centrum Gospodarki Odpadami mają czas na decyzję do 20 października. Domaszkowickie centrum może objąć zasięgiem 210 tys. mieszkańców.

- Tak czy inaczej niebawem każda z gmin będzie musiała się określić, z którego centrum gospodarki odpadami będzie korzystać, gdyż obowiązek taki wynika z przepisów. Mam nadzieję, że Domaszkowice są dobrą ofertą. Szczególnie ze względu na koszty - mówi burmistrz Nysy Jolanta Barska. - A jeśli będzie nas więcej, to obroty będą większe, a co za tym idzie w lepszy sposób będziemy mogli wykorzystać nasze składowisko.

Na decyzje gminy mają czas do 20 października, bo później rozpoczną się prace nad nowym wojewódzkim planem gospodarki odpadami. W regionie mają funkcjonować trzy zakłady, do których trafiać będą odpady z gmin. Jednym z nich będzie właśnie RCGO w Domaszkowicach. Nowelizacja ustawy "śmieciowej" zakłada bowiem, że do 2013 roku na składowisko będzie mogło trafiać nie więcej jak 50 procent odpadów biodegradowalnych. - Już teraz spełniamy te normy - zapewnia burmistrz Barska.

Wstępne deklaracje przystąpienia do domaszkowickiego RCGO większość gmin powiatu nyskiego już złożyła. Zainteresowane są m.in. Głuchołazy, Paczków, Otmuchów, a nawet Biała z powiatu prudnickiego i Kamieniec Ząbkowicki z województwa dolnośląskiego.

Wątpliwości ma natomiast Prudnik, który chce jeszcze sprawdzić, czy składowanie odpadów będzie tańsze w innych składowiskach regionalnych i zapowiada negocjacje.

- Tu nie ma się nad czym zastanawiać - twierdzi Jan Woźniak, burmistrz Otmuchowa. - Ze składowiskiem w podnyskich Domaszkowicach współpracujemy od lat i nie mam zamiaru szukać żadnego innego miejsca.

Zdaniem władz spółki gminnej EKOM, która zawiaduje RCGO w Domaszkowicach, składowisko będzie mogło objąć swoim zasięgiem 210 tysięcy mieszkańców, w tym ok. 70 tys. mieszkańców województwa dolnośląskiego. Jest bowiem spora rezerwa terenu i wytyczone miejsce pod przyszłe dwie kolejne kwatery (ok. 8 hektarów).

- Miejsca na pewno nie zabraknie, gdyż chcemy te odpady skutecznie segregować i w miarę możliwości przetwarzać - dodaje burmistrz Barska.

Warto wspomnieć, że domaszkowickie Centrum zostało oddane do użytku w ubiegłym roku, jako pierwsze w województwie opolskim. Inwestycja kosztowała 15 mln zł. Teraz EKOM przystępuje do budowy kompostowni za ok. 3,9 mln zł, a na ocenę czeka także wniosek o dofinansowanie budowy biogazowni w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska