Rewolucyjna zmiana w podatku. Teraz z kwoty wolnej od PIT skorzystasz nawet u trzech pracodawców. Jak to zrobić? [19.04.2022]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Teraz można już złożyć PIT-2 w dowolnym momencie, upoważniając płatnika do uwzględnienia przy ustalaniu zaliczki na podatek 1/12 kwoty wolnej od podatku. Obecnie jest to 425 zł. Jednak tylko jednego płatnika.
Teraz można już złożyć PIT-2 w dowolnym momencie, upoważniając płatnika do uwzględnienia przy ustalaniu zaliczki na podatek 1/12 kwoty wolnej od podatku. Obecnie jest to 425 zł. Jednak tylko jednego płatnika. Paweł Miecznik / Polska Press
Szykowane od 1 lipca 2022 r. zmiany w Podatkowym Polskim Ładzie mają na celu poprawianie błędów związanych z ulgą dla klasy średniej i PIT-2, czyli sposobem ustalania miesięcznej zaliczki na podatek u osób zatrudnionych na etacie. Teraz podatnicy dostaną uprawnienia idące nawet dalej, niż można by oczekiwać.

Zamieszanie na początku stycznia (nauczyciele, budżetówka) i na koniec tego miesiąca, gdy wskutek niezłożenia lub nieskorygowania PIT-2 tysiące podatników zamiast zapowiadanej korzyści podatkowej, dostali wynagrodzenie nawet niższe niż przed zmianą, spowodowało, iż rząd obiecał reformę podatkową poprawić.

PIT-2 u wielu pracodawców: jak jest teraz?

Pierwszy mały krok stał się już faktem. Obowiązująca już nowelizacja pozwala złożyć płatnikowi (pracodawcy) PIT-2 w dowolnym terminie roku; przed zmianą było to możliwe tylko raz w roku podatkowym – wyłącznie przed otrzymaniem pierwszego wynagrodzenia.

Teraz można już złożyć PIT-2 w dowolnym momencie, upoważniając płatnika do uwzględnienia przy ustalaniu zaliczki na podatek 1/12 kwoty wolnej od podatku. Obecnie jest to 425 zł (17 proc. od kwoty wolnej w PIT 30 000, czyli 5 100 zł podzielonej na 12).
Jeśli od 1 lipca 2022 r. pierwsza stawka podatkowa zostanie obniżona z 17 do 12 proc., to kwota wolna dalej pozostanie na poziomie 30 000, ale odpowiadający jej podatek, którego nie trzeba płacić to 12 proc. od 30 000 zł, czyli 3 600 zł. Podzielone na 12 da 300 zł miesięcznie.

W związku ze zmianami, jakie mają obowiązywać od 1 lipca 2022 r. większość podatników zyska, a ich miesięczne wynagrodzenia netto będą wyższe w porównaniu do roku 2021 czy okresu od 1 stycznia 2022 do 30 czerwca 2022, w którym obowiązują zasady Polskiego Ładu. Należy jednak wspomnieć, iż istnieje grupa podatników, dla której nowe zmiany nie będą korzystne, a ich wynagrodzenie miesięczne w porównaniu do tego, które otrzymywali w 2021 roku w dalszym ciągu będą niższe.

Nowe prawo już działa. Od lipca zarabimy więcej – jedni o 5 ...

PIT-2 u wielu pracodawców: jak będzie po zmianie

Nowy przepis pozwoli także składać PIT-2 u wielu pracodawców (obecnie wy łącznie u jednego). Jednak maksymalnie u trzech.
Jednak jeśli ktoś się na to zdecyduje, musi „podzielić” kwotę pomniejszenia. Jeśli PIT-2 będzie u jednego pracodawcy, dalej kwota pomniejszenia pozostanie w wysokości 300 zł. Przy dwóch PIT-2 wyniesie po 150 zł u każdego, a przy trzech PIT-2 – po 100 zł pomniejszenia zaliczki miesięcznie u każdego płatnika.

Wiele firm wciąż nie wycofało się z Rosji, część z nich nie ma tego nawet w planach. Jedną z takich sieci jest Leroy Merlin

Wiele firm nie chce wycofać się z Rosji! To nie tylko Leroy ...

Ten nowy przepis szczególnie korzystny jest u wieloetatowców, którzy pracują zazwyczaj na części etatu, w związku z czym ich miesięczne wynagrodzenie u każdego pracodawcy jest niższe od 2 500 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rewolucyjna zmiana w podatku. Teraz z kwoty wolnej od PIT skorzystasz nawet u trzech pracodawców. Jak to zrobić? [19.04.2022] - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska