Prawnik i ekspert gospodarczy dr hab Robert Gwiazdowski spotkał się z opolanami na Uniwersytecie Opolskim, żeby przedstawić program swojej partii.

Najważniejszy postulat Gwiazdowskiego to likwidacja podatków od pracy. - Netto zarabiamy kiepsko, ale brutto całkiem nieźle. Problem w tym, że państwo zabiera nam za dużo. Jeśli praca statystycznego obywatela wyceniania jest na 5 tys. zł brutto, to do ręki dostaje on 3 tys. zł, a kiedy idzie na zakupy to płaci VAT, a do tego płaci akcyzę, cło, opłatę emisyjną, opłatę wodną, podatek od nieruchomości, opłatę skarbową, sądową, notarialną itd. Więc w ostatecznym rozrachunku jego praca jest warta 2 tys. zł - mówił.

- Nie ma dobrych podatków, są tylko złe, ale ja nie obiecuję, że dam coś ludziom, ale że zabiorę im mniej - mówił prof. Gwiazdowski.

W jego ocenie przyszłością systemu emerytalnego są emerytury obywatelskie (najniższe) dla wszystkich pracujących, a w gestii każdego z nas byłoby wypracowanie dodatkowych pieniędzy na okres po zakończeniu aktywności zawodowej.

System ochrony zdrowia wg prof. Gwiazdowskiego powinien wyglądać tak, że państwo finansuje określone zabiegi, natomiast za pozostałe powinniśmy płacić albo z dodatkowych ubezpieczeń albo gotówką, co i tak wielu z nas teraz to robi.

Opolanie pytali twórcę partii Polska Fair Play o finansowanie kampanii, pomysł na media publiczne, spółki skarbu państwa, podatki za samozatrudnionych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ulga na dziecko 2019 w PIT za 2018 rok. Jak rozliczyć ulgę na dzieci?

EMERYTURY DLA MATEK. Kto będzie je dostawał?