Robisz pączki w domu? Policzyliśmy, ile kosztuje pączek własnej roboty z cenami składników z marketu

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Pączki smaż na złoty kolor w gorącym oleju. Pączek powinien unosić się na powierzchni. Wykorzystałam to tego brytfannę. Do smażenia tradycyjną metodą wykorzystuje się smalec.
Pączki smaż na złoty kolor w gorącym oleju. Pączek powinien unosić się na powierzchni. Wykorzystałam to tego brytfannę. Do smażenia tradycyjną metodą wykorzystuje się smalec. Agata Wodzień-Nowak
Lista składników potrzebnych do zrobienia domowych pączków obejmuje 8 produktów plus olej do smażenia i nadzienie. Postanowiliśmy obliczyć, jaki jest koszt zrobienia jednego pączka. Tłusty czwartek i ostatki to niewątpliwie ten moment w roku, kiedy zjadamy najwięcej pączków i wydajemy na nie najczęściej 3-5 zł za sztukę w cukierniach, nieco mniej w marketach. Czy pączek zrobiony w domu będzie tańszy? Smakiem nie musi ustępować temu od Magdy Gessler.

Spis treści

Czy pączek zrobiony w domu jest tańszy od tego w cukierni?

Sklepy kuszą dopiskami przy pączkach o tradycyjnej recepturze i nadzieniem „jak u babci”. Robienie pączków w wielu domach rzeczywiście jest tradycją. Mieszkanie pachnie drożdżowym ciastem, a domownicy testują najlepsze konfitury z zapasów zrobionych latem poprzedniego roku.

Przeczytaj też:Jak zrobić smalec? Na wsiach to tradycja! Można klasycznie lub z dodatkami. Tłuszcz sprawdzi się do smażenia pączków i faworków

Wyliczam, ile kosztuje zrobienia pączka w 2023 roku przy aktualnych cenach z marketów obowiązujących 13 lutego. Przepis, z którego korzystam, pozwala zrobić ok. 30 pączków wielkości, jaką spotkamy w sklepach. Ja zrobiłam mniejsze, wyszły mi 43.

Ile trzeba wydać na pączka w sklepie?

  • W marketach na ogół od 2 do 3 zł,
  • w cukierniach 4-5 zł.

Głośno co roku jest o cenach pączków w lokalach należących do znanych postaci, jak restauratorka Magda Gessler. Za pączka z nadzieniem do wyboru: z różą, ajerkoniakiem, śliwką i czekoladą oraz maliną trzeba zapłacić 18 zł.

U Kuby Wojewódzkiego pączki z limitowanej edycji mają kosztować aż 49 zł za sztukę. Czym ma się wyróżnić słodka przekąska na tłusty czwartek? Celebryta pisze, że będzie to krem pistacjowy, polewa z różowej czekolady, puder malinowy, złoto jadalne, specjalne złote pudełko.

Tyle wydaję na składniki do domowych pączków

Sięgam po przepis z zeszytu mamy. Składniki do pączków domowej roboty to:

  • 1 kilogram mąki,
  • 15 dag świeżych drożdży,
  • 4 jajka + 2 żółtka,
  • cukier waniliowy,
  • 200 g margaryny,
  • 2 niecałe szklanki mleka (ok. 450 ml),
  • 6 łyżek cukru (jedna waży ok. 13 g, czyli potrzebujemy ok. 80 g),
  • szczypta soli.

Do tego potrzebne jest nadzienie. Wykorzystałam konfiturę wiśniową domowej roboty. Koniecznie musimy jeszcze doliczyć olej do smażenia ok. 1,5 litra.

Z ciasta pączkowego wybieraj małe porcje i twórz z nich okrągłe placki.  Na środek nałóż nadzienie, uformuj kulkę, dobrze sklejając łączenie. Odłóż na
Z ciasta pączkowego wybieraj małe porcje i twórz z nich okrągłe placki. Na środek nałóż nadzienie, uformuj kulkę, dobrze sklejając łączenie. Odłóż na czystą ścieraczkę na 15 minut do ponownego wyrośnięcia. Agata Wodzień-Nowak

Ruszamy na zakupy i sprawdzamy ceny produktów, które są na liście. Kilogram mąki w promocji kosztuje 3,69 zł, jajka rozmiar L chowu ściółkowego 8,49 zł za 10 sztuk. Opakowanie cukru wanilinowego 0,95 zł, szczypta soli, którą niemal zawsze mamy w domu to wartość ok. 2 groszy, kilogram cukru 5,99 zł. Mleko 3,2% 1 l kosztuje 4,29 zł, kostka margaryny 4,59 zł, kostka drożdży to wydatek 1,69 za sztukę, potrzebujemy dwóch (jedna waży 100 g).

Na rachunku mamy 31,38 zł za produkty do ciasta pączkowego.

Do tego olej - 9,99 za butelkę, bierzemy dwie. Łącznie na zakupy wydajemy 51,36 zł. Nie zużyjemy jednak składników w pełni, np. cukru potrzebujemy jedynie ok. 80 g. Tak prezentuje się koszt wykorzystanych produktów:

  • jajka za 5 zł,
  • cukier za 48 groszy,
  • mleko za 1,93 zł,
  • margarynę za 3,67 zł,
  • drożdże za 2,53 zł,
  • mąka w całości 3,69 zł,
  • cały cukier wanilinowy 0,95 zł,
  • szczypta soli to ok. 2 grosze.

Pączek domowej jak u babci za... Podliczyliśmy koszty

Według naszych obliczeń do zrobienia 30 pączków użyjemy produktów o wartości 18,27 zł. Do tego zużywamy 1,5 l oleju za 14,95 zł. Jak widać, olej ma duży udział w wydatkach. Czy mimo to robienie pączków w domu będzie tańsze niż kupienie ich w cukierni?

Podsumujmy: Łącznie na tę część składników, która jest nam potrzebna do zrobienia pączków, wydajemy 33,22 zł (składniki ciasta + olej). Nadzieniem jest konfitura domowej roboty z własnych owoców. Koszt dużego pączka domowej roboty wielkości sklepowej w tej wersji to 1,11 zł.

Od naszych Czytelników słyszymy, że pączki sprzedawane w cukierniach są coraz mniejsze, co było zauważalne podczas tłustego czwartku.

Koszt będzie nieco większy, jeśli konfiturę musimy kupić w sklepie - słoiczek konfitury z wiśni 230 g od ok. 6 zł. Chcesz bardziej poszaleć? Do pączka może trafić kawałek banana i czekolady albo powidła i czekolada. Świeże owoce pochodzą teraz głównie z importu, jednak z powodzeniem można wykorzystać takie maliny lub borówki w postaci nadzienia. Będzie pysznie jak u Magdy Gessler, a dużo taniej.

Pączki wyjmuj na ręcznik papierowy, by pozbyć się nadmiaru oleju.
Pączki wyjmuj na ręcznik papierowy, by pozbyć się nadmiaru oleju. Agata Wodzień-Nowak

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Robisz pączki w domu? Policzyliśmy, ile kosztuje pączek własnej roboty z cenami składników z marketu - Strefa Agro

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie