Robot wita pacjentów odwiedzających Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Robot Pepper w USK w Opolu.
Robot Pepper w USK w Opolu. Edyta Hanszke
"Mam na imię Pepper. To po angielsku pieprz. Śmieszne prawda?" - tak rozmowę z odwiedzającymi Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu rozpoczyna humanoidalny robot udostępniony przez firmę Weegree.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu walkę z epidemią wspiera od środy Pepper – robot, do którego należy m.in. informowanie o środkach ostrożności, a także pomoc w nawigowaniu pacjentów na terenie szpitala - informuje Mirosław Ochyra, rzecznik prasowy szpitala.

Robot humanoidalny posiada zaawansowany system rozpoznawania mowy, który pozwala na bezdotykową obsługę i przekazywanie komunikatów.

Adriana Mazurkiewicz-Fornalik, pełnomocnik dyrektora USK w Opolu ds. praw pacjenta, tłumaczyła, że robot pomoże w informowaniu pacjentów o rozmieszczeniu oddziałów, zakładów i poradni szpitalnych.

- Będzie też przypominał o zasadach obowiązujących w związku z epidemią COVID -19, ale również ma wgraną opcję rozrywkową, przeznaczoną szczególnie dla dzieci, żeby się nie nudziły, czekając na wizytę - mówiła. - Sprawdzimy też go np. na oddziale pediatrii.

Robot został udostępniony szpitalowi na 3 miesiące przez firmę Weegree, podobnie jak system automatycznego pomiaru temperatury ciała ludzkiego oparty na termowizji.

- Dotychczas nasz robot był przystosowany do obsługi recepcji. Szpital jest specyficznym miejscem, więc przeprogramowaliśmy go, po konsultacjach z przedstawicielami USK - mówił Łukasz Dudek z Weegree o Pepperze. - Będziemy pracowali, żeby był on jak najbardziej efektywny.

O systemie pomiaru temperatury przedstawiciel Weegre mówił, że kiedy ustalona przez szpital zaprogramowana w systemie temperatura ciała któregoś z przechodzących pacjentów będzie wyższa, to uruchomi się alarm. - Wówczas personel może zareagować. Mamy nadzieję, że zarówno szpital, jak i robot, pomogą szpitalowi przetrwać trudny czas pandemii - podsumował.

- Dzięki zainstalowaniu nowoczesnej technologii szpital może utrzymywać wysoki poziom bezpieczeństwa swoich pacjentów i personelu bez angażowania dodatkowych osób w skrining wchodzących do budynku - komentuje Mirosław Ochyra.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska