Robotnicy naprawiali dach na wieży Kościoła Zbawiciela w Kluczborku, który uszkodziła wichura [zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Widok na Kluczbork z wieży Kościoła Zbawiciela
Widok na Kluczbork z wieży Kościoła Zbawiciela fot. Mirosław Dragon
Naprawiano nie tylko wieże, ale także szczyt dachu nad prezbiterium w najstarszym zabytku w mieście. Zobacz, jak wygląda Kluczbork ze szczytu Kościoła Zbawiciela.

- Rozpoczęliśmy naprawy po szkodach huraganowych. Interwencyjnie naprawiono także szczyt dachu nad prezbiterium - informuje ks. Mateusz Łaciak, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kluczborku.

Kościół Zbawiciela, stojący tuż przy kluczborskim rynku, to najstarszy zabytek w mieście. Parafię ewangelicką czekają duże wydatki. Remont dachu i wieży to tylko jeden z punktów.

W nocy z 21 na 22 maja XIV-wieczną świątynię zaatakowali wandale. Wybili trzy witraże, oblali drzwi oleistą cieczą i zniszczyli elewację.

Straty wyceniono na kwotę 30 tysięcy złotych.

- To jest tylko wstępna wycena za naprawę okien witrażowych - zaznacza ks. Mateusz Łaciak, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kluczborku. - Do tego trzeba pokryć koszty naprawy zniszczonych drzwi do kościoła, do zakrystii oraz fragmentu elewacji.

Kościół Zbawiciela - najstarszy zabytek w Kluczborku

Kościół Zbawiciela z Kluczborku zbudowany został z polnych kamieni (jedynie przy okna mury są z cegły).

Najstarszy zabytek w Kluczborku składa się z dwóch brył: prezbiterium zbudowanego w stylu wczesnogotyckim datowanym na XIII wiek i wieży w części zachodniej dobudowanej w XIV wieku.

Przy czym należy pamiętać, że w XIII i XIV stuleciu zbudowany został kościół murowany. Drewniana świątynia stała w Kluczborku już w XII wieku, kiedy założone zostało miasto.

Prawo lokacyjne na założenie osady na prawie niemieckim otrzymał w 1253 roku zakon krzyżowców. Właśnie od tego zakonu nowo założony gród otrzymał nazwę Cruceburg. Prawa miejskie nadano w roku 1274.

Trwa głosowanie...

Jaki jest najcenniejszy zabytek w Kluczborku

W XIV wieku w miejsce drewnianego wzniesiono murowany kościół Zbawiciela. Najstarsza wzmianka źródłowa o tej świątyni pochodzi z 1298 roku. Wtedy to książę Henryk IV Głogowski przekazał kościół pod patronat krzyżowców.

Zbudowany w średniowieczu wieku Kościół Zbawiciela był oczywiście początkowo świątynią katolicką.

Dziesięć lat po wystąpieniu Marcina Lutra reformacja dotarła jednak także do Kluczborka. Dowodem tego było właśnie przejecie w 1527 roku kościoła farnego przez luteran.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska