Rocznica 13 grudnia. Opolanie złożyli kwiaty i zapalili znicze na skwerze Solidarności

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Opolanie uczcili pamięć Polaków represjonowanych przez władze po ogłoszeniu stanu wojennego w grudniu 1981 r.
Opolanie uczcili pamięć Polaków represjonowanych przez władze po ogłoszeniu stanu wojennego w grudniu 1981 r. Edyta Hanszke
W 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Opolanie złożyli kwiaty i zapalili znicze na skwerze Solidarności. W Izbie Pamięci Solidarności zorganizowano spotkanie, a pod pomnikiem Żołnierzy wyklętych popołudniu odbędzie się wieczornica.

Przedstawiciele władz miasta, województwa, opolskiej "Solidarności", dawni działacze związkowi, opozycjoniści i ich rodziny złożyli kwiaty na skwerze Solidarności w Opolu w 38. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego.

- To data ważna nie tylko dla związku zawodowego Solidarność, bo wtedy dokonał się zamach stanu przygotowany przez huntę Jaruzelskiego i Związek Radziecki, żeby utrzymać wpływy w Polsce - mówił Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący regionalnych struktur związku. - Polacy zostali zatrzymani w rozwoju na 10 lat, ale po tym wszystkim odrodziła się w Polsce "Solidarność" i wolność, o co moi koledzy walczyli od 1980 roku.

Adamczyk przypomniał, że ówczesnych działaczy związkowych zwalniano z pracy, zamykano w aresztach i więzieniach, izolowano za to, że przeciwstawiali się władzy. - Rządzący strzelali do swojego narodu - podkreślił. - I za tę odwagę trzeba Polakom dziś podziękować pamięcią. Pomoc niesiona internowanym i więzionym za przekonania polityczne także była aktem odwagi i solidarności.

Kwiaty na skwerze złożyli i znicze zapalili przedstawiciele władz miasta, województwa, działacze regionalnej "S", którzy zaprosili na wspólne upamiętnienie tej daty i dawni działacze związkowi. Ci ostatni podkreślali swoje poparcie dla Lecha Wałęsy.

Przez lata w tych uroczystościach uczestniczył też jeden z założycieli "Solidarności" na Śląsku Opolskim, zmarły w kwietniu br Roman Kirstein. W piątek kwiaty na skwerze złożyła jego rodzina: żona i dzieci z wnukami oraz współpracownica zmarłego Lucyna Kusyk.

W piątek w południe w Izbie Pamięci Solidarności w Centrum Dialogu Obywatelskiego odbyło się spotkanie „Mój 13 grudnia 1981”, na które zaproszono Stanisława Jałowieckiego, twórcę pierwszych struktur Solidarności na Opolszczyźnie. Z okazji rocznicy przygotowano dyskusję panelową "Mój 13 grudnia 1981” - relacje kobiet i wystawę czasową „PRL – Epoka Szarej Codzienności”. Organizatorami wydarzenia był prezydent Opola wraz z kustoszem Izby Pamięci Solidarności oraz Fundacją im. Romana Kirsteina.

Od godz. 17.00 do 20.00 Instytut Pamięci Narodowej w Opolu organizuje wieczornicę przy pomniku Żołnierzy Wyklętych na pl. Wolności.

Natomiast o godz. 18.30, z inicjatywy regionalnej "S", w kościele św. Sebastiana odbędzie się msza św. w intencji ojczyzny. Po niej zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska