Rocznica beatyfikacji Marii Merkert

Redakcja
Z okazji rocznicy beatyfikacji Marii Merkert wystawiono m.in. spektakl "Ulica nawróconych grzeszników".
Z okazji rocznicy beatyfikacji Marii Merkert wystawiono m.in. spektakl "Ulica nawróconych grzeszników". fot. Tomasz Dragan
Tysiące pielgrzymów i turystów z całej Polski zjeżdżają obchody rocznicowe. Główne uroczystości już we wtorek.
Nysa. I rocznica beatyfikacji Marii Luizy Merkert

Rocznica beatyfikacji M.Merkert

- Niosła pomoc chorym i ubogim. Tak jak dzisiaj Caritas - mówi Tadeusz Jurek, przewodnik z Brzegu, który do Nysy przyjechał wraz z grupą nauczycieli z całej Polski. Zwiedzali Opolszczyznę i akurat dowiedzieli się, że są obchody rocznicy beatyfikacji śląskiej samarytanki. I koniecznie chcieli do Nysy przyjechać.

Podobnie jak tysiące innych pielgrzymów, którzy od piątku ściągają do miasta. Mimo że główne uroczystości zaplanowano na 30 września, to gmina wraz z tutejszymi elżbietankami zadbała, by dostarczyć przyjezdnym moc wrażeń już od piątku.

- Koncerty, spektakle uliczne, wykład o matce Marii, wystawa fotograficzna, konferencja na temat turystyki religijnej, msze święte i procesje - wylicza jednym tchem siostra Margarita Cebula ze zgromadzenia nyskich elżbietanek. - Mamy pełne ręce roboty. Bez pomocy i wsparcia naszej błogosławionej nie dałybyśmy chyba rady...
Ubiegłoroczna beatyfikacja dała nysanom i turystom wiedzę o matce Marii. Dziś już nie wzruszają ze zdziwieniem ramionami, tylko chętnie o niej opowiadają.

Program

Program

Poniedziałek (29 września)
10.00 - konferencja "Rozwój miasta i regionu a kult świętych"
19.30 - spektakl uliczny "Ulice nawróconych grzeszników"
19.45 - procesja światła

Wtorek (30 września)
13.30 - spektakl teatralny "Oczy matki"
16.30 - procesja
17.00 - uroczysta msza święta dziękczynna za dar beatyfikacji
19.30 - koncert Mate.O "Niebo czeka wciąż na odważnych"

Wiedzą, że kierowała zgromadzeniem przez 22 lata, że poświęciła swoje życie pomocy chorym i bezdomnym. Oraz że w 1872 roku została pochowana w Nysie, a jej relikwie spoczywają w kościele św. Jakuba i Agnieszki.

- To była nadzwyczajna kobieta. Ciepła i dobra dla ludzi, którym nigdy nie odmawiała pomocy - mówi 18-letnia Elżbieta Zając, która na placu Solnym przygotowywała się do spektaklu ulicznego "Ulice nawróconych grzeszników".

- Spodobała mi się w sensie moralnym i intelektualnym. Stąd mój wybór - tłumaczy Franciszek Neckar, reżyser spektaklu o matce Marii.

Siostra Rut Rzytki, odgrywająca w sztuce rolę śląskiej samarytanki, zapewnia, że jest ona dla niej wzorem do naśladowania. Życiową przewodniczką.

Margarita Cebula, która przez 20 lat gromadziła dokumenty konieczne do wyniesienia Marii Luizy na ołtarze, dzisiaj wie, że na takiej zwykłej życiowej drodze również można zostać świętym. Przez dobre słowo i codzienną pomoc. Taką, jaką do dzisiaj niosą elżbietanki.

- Staramy się kontynuować misję błogosławionej, prowadząc świetlice dla dzieci z ubogich rodzin. Pomagając chorym i biednym nysanom - dodaje s. Margarita. - A ludziom staramy się przybliżyć postać naszej orędowniczki. Zwłaszcza w pierwszą rocznice jej beatyfikacji. Dlatego kto żyw, niech przyjeżdża do Nysy!

Również z okazji rocznicy beatyfikacji gmina wydała przewodnik "Śladami Marii Luizy Merkert", którego autorką jest s. Margarita Cebula. Publikacja poprowadzi każdego pielgrzyma po miejscach związanych z matką Marią, a przy okazji ukaże najpiękniejsze zakątki Nysy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska