Rocznica rządu Ewy Kopacz: To był rok spełnionych obietnic

Krzysztof Marczyk, AIPZaktualizowano 
Ewa Kopacz
Ewa Kopacz Tomasz Bołt
Premier Ewa Kopacz wygłosiła w środę expose podsumowujące rok rządów. - To był rok spełnionych obietnic - podkreślała. Zapowiedziała też nadzwyczajne posiedzenie rządu ws. porozumienia z górnikami wedle którego do 30 września miała powstać nowa Kompania Węglowa. Ta obietnica nie została spełniona.

- Rok temu miałam zaszczyt wygłosić w Sejmie expose mojego rządu. Dziś mogę powiedzieć, że to był rok spełnionych obietnic - powiedziała Ewa Kopacz we wstępie. - Podjęłam niełatwe zadanie bycia premierem Rzeczypospolitej. Do zmiany rządu doszło w nietypowej sytuacji. Nie po wyborach, nie po kryzysie, ale po sukcesie naszego kraju. Mój poprzednik, Donald Tusk został przewodniczącym Rady Europejskim.

Premier stwierdziła, że nie udało jej się osiągnąć jednej rzeczy - chciała zmienić polską politykę i poprawić relacje z opozycją. Twierdzi, że debata na argumenty nie była możliwa, bo jej ręka wyciągnięta do opozycji zawisła w próżni. - Lepiej zmieniać Polskę razem, ale powiedziałam sobie trudno i wzięłam się do roboty - podkreśliła.

Obietnice złożone w expose przed rokiem podzieliła na sześć kategorii: 1. Bezpieczeństwo, 2. Rodzina i Seniorzy, 3. Zdrowie, 4. Gospodarka, Przedsiębiorczość i Rolnictwo, 5. Infrastruktura, 6. Nauka.

Do każdej z nich odnosiła się po kolei, wymieniając zrealizowane cele. Następnie odhaczała poszczególne punkty na specjalnie przygotowanych tablicach, które obrazowały ile rzeczy udało się zrealizować. - Nikt nie może mi zarzucić, że nie dotrzymałam słowa - przekonywała.

Bezpieczeństwo
Premier zwróciła uwagę, że wróciły czasy, gdy sposobem na rozwiązywanie konfliktów stało się używanie siły i przemocy. Podkreśliła naszą solidarność z partnerami, między innymi w ramach NATO, ale dodała, że sami musimy dbać o nasze bezpieczeństwo. Stąd zwiększenie wydatków na obronność do 2 proc. PKB, co w praktyce da w przyszłym roku dodatkowe 800 mln zł. Wśród sukcesów wymieniła też: plan zwiększenia bezpieczeństwa państwa, otworzenie centrum weterana w Warszawie, uruchomienie regionalnego systemu ostrzegania. Mówiła, że priorytetem jest, by polska armia korzystała z polskiego sprzętu, który z powodzeniem może być sprzedawany również za granicę. Dlatego jest dumna z okrętu "Kormoran" oraz sprzedaży Słowakom polskich "Rosomaków".

Rodzina i Seniorzy
Polityka prorodzinna to dla szefowej rządu nie tylko inwestycja w młodych, ale także dbanie o to starsze pokolenie. Stąd utworzenie dziennych domów pobytu seniorów i waloryzacja rent i emerytur. Wedle przyjętego budżetu w przyszłym roku osoby z najniższymi świadczeniami będą mogły liczyć na specjalny dodatek w wysokości od 100 do 350 zł netto, który zostanie wypłacony jednorazowo w marcu. Rozszerzony został też zakres osób, mogących obiegać się o becikowe. Od przyszłego roku ze specjalnego świadczenia rodzicielskiego w wysokości 1000 zł netto będą mogli korzystać: rodzice poszukujący pracy, posiadający umowy o dzieło, studenci i rolnicy. Pieniądze będą wypłacane przez rok, co da w sumie 12 tysięcy złotych. Premier przytoczyła też inwestycję 100 mln w żłobki i dodała, że świadczenia socjalne nie będą już zabierane w całości osobom, przekraczającym próg, a jedynie pomniejszone o kwotę, która ten próg przekracza. Poza obietnicami złożonymi w expose Ewa Kopacz za sukces uznała nowelizację programu mieszkanie dla młodych, wedle którego rodzice z dwójką dzieci mogą liczyć na 20 proc. dopłaty, z trójką dzieci jest to 30 proc.

Zdrowie
Od stycznia 2015 roku wdrożono pakiet kolejkowy i onkologiczny. Zwiększono też pulę miejsc dla rezydentów medycznych na tyle, by 100 proc. absolwentów roku szkolnego 2015/16 mogło zrobić specjalizację. Dzięki temu będzie więcej lekarzy i rezydentów. Ze sklepików szkolnych zniknie niezdrowa żywność. Powstał Narodowy Instytut Geriatrii, zapewniający kompleksową opiekę medyczną seniorom.

To tyle jeśli chodzi o expose. Poza obietnicami uchwalono ustawę o in-vitro. Premier chwaliła, że dzięki rządowemu projektowi na świat przyszło już 3 tysiące dzieci. Za ważną zmianę szefowa rządu uważa też darmowe znieczulenie przy porodach, dostępne dla wszystkich kobiet. Na końcu pochwaliła podwyżki dla pielęgniarek, które średnio w ciągu czterech lat mają wynieść 1400 zł.
Przedsiębiorczość
Uchwalono nową ordynację podatkową, która zakłada rozstrzyganie wszelkich sporów na korzyść podatnika. Stworzono system wsparcia dla przedsiębiorców, którzy stracili na blokadzie eksportu do Rosji. Powstało nowe prawo działalności gospodarczej oraz fundusz stabilizacji i dochodów rolniczych. Ewa Kopacz podkreśliła, że rolnicy nie zostali postawieni sami sobie w związku z tegoroczną suszą. Na realizację programu pomocowego dla rolników zabezpieczono 450 mln zł.

Infrastruktura
Przyjęty program na realizację dróg krajowych i autostrad w latach 2018-2023 zakłada budowę ponad 3 tys. km nowych odcinków i 50 obwodnic. Premier chwaliła nowe przepisy zaostrzające kary dla kierowców, dzięki którym już spadła liczba wypadków, rannych i ofiar śmiertelnych na drogach. Powstał też program likwidacji miejsc niebezpiecznych. Na ten cel przeznaczono 4,8 mld zł. Dwa tygodnie temu przyjęto program kolejowy do 2023 roku, który zakłada powstanie spójnej sieci kolejowej. Na rozwój transportu miejskiego jest zagwarantowanych 16 mld zł. Na rozwój portów wydano w ostatnich latach 655 mln zł. Uchwalono też ustawę rewitalizacyjną polskich miast, dzięki której proces ten będzie bardziej uporządkowany.

Edukacja
- Największe atuty tego kraju są w głowach Polaków - podkreślił Ewa Kopacz. Na potwierdzenie tych słów przytoczyła, że nakłady na naukę zostały zwiększone o 6 proc. Wdrażany jest też program bezpłatnego dostępu do podręczników, na razie w klasach 1,2 i 4 podstawówki oraz 1 gimnazjum. Od 2016 roku ma obowiązywać we wszystkich klasach szkół podstawowych i gimnazjalnych. Powstał też program odbudowania szkolnictwa zawodowego.

- Jak państwo widzicie był to rok spełnionych obietnic. Choć moi polityczni przeciwnicy mówili, że składam obietnice bez pokrycia, poszczególne punkty świadczą o tym, że to był rok spełnionych obietnic - przekonywała premier. - Pytano, skąd wezmę na to środki. Mówiono, że to nierealne, że tego jest za dużo. Jak się rzetelnie pracuje to wszystko jest realne - odpowiedziała opozycji Ewa Kopacz.

- Polska jest dziś szanowana i podziwiana. Polacy obejmują najważniejsze stanowiska w Unii Europejskiej. Nasz rząd w porównaniu do rządów PiS nabrał wagi i rozwagi - powiedziała premier.

- Dziś naszym marzeniem jest, by móc stanąć przed wami w tym samym miejscu za 4 lata i powiedzieć, obiecałam i zrobiłam, mówiłam że Polacy będą więcej zarabiać i zarabiają. To jest mój plan i moje marzenie - podsumowała.

Na koniec Ewa Kopacz dodała jeszcze, że rocznica expose wypada jutro, a jeszcze dziś odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie rządu ws. realizacji porozumienia z górnikami. Później odbędzie się konferencja prasowa, na której rząd przedstawi jak zrealizował obietnicę w tym zakresie. Przypomnijmy, że porozumienia zakładało powstanie nowej Kompanii Węglowej do 30 września. Ta obietnica nie została zrealizowana.

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Materiał oryginalny: Rocznica rządu Ewy Kopacz: To był rok spełnionych obietnic - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zośka jednooka

Kandydatka na premiera takiej jednej partii to ciepłe kluchy na kaczym smalcu. Bardzo niesmaczna i niestrawna potrawa po której spożyciu czeka delikwenta ciężka i długotrwała choroba układu pokarmowego.

G
Gość

RED BULL TAK JAK ZA POdaPczONE DZIEŁA SZTUKI ZŁODZIEJA I CFANY KRUFY Z PEŁO.

G
Gość

Może nie wszystko się udało, ale gratuluję Pani Premier Ewie Kopacz za wytrwałość, spokój, rozsadek i mądre podejmowanie decyzji. Bardzo dobrze, ze nie reagowała zbyt impulsywnie na ciągłe, niekiedy wręcz idiotyczne, ataki Pani Szydło, twórcy prymitywnej wypowiedzi- "ruiny i zgliszcza" a następnie "Polska to piękny kraj". Teraz Polacy czekają na dokonania Pani Szydło - czyli spełnianie niemądrych obiecanek. Ciągłe tylko ataki Pani Szydło na Panią Premier, nawet o piątej rano. Pani etnograf ciągle się mądrzy a nie potrafiła w normalnym- dziennym trybie skończyć studiów. No i będziemy mieć Premiera- ciągle smutnego i nie zadowolonego, który nie potrafi sie nawet uśmiechnąć.

P
Polihistor

To tytuł. Bardzo wymowny. Tyle, że nie wiadomo - czyje to zdanie.
Może konstatacja czegoś, co ma być traktowane jako rzecz oczywista. j
A jakie jest zdanie SAMEGO "Dziennika", Panie i Panowie?
Waszym świętym obowiązkiem, jak wszystkich ludzi mediów zresztą, jest informować, oceniać i patrzeć WŁADZY NA RĘCE.
Jak - wedle własnego sumienia - postrzegacie spełnianie przez siebie tych zadań?

:-)

Wymień z łaski swojej te podwyżki. Potrafisz?

F
Farmer John

(...) Prof. Nowak: „Rok Ewy Kopacz? ... Jedyną istotną obietnicą, jaką pani premier Ewa Kopacz powinna złożyć i dotrzymać, jest obietnica odejścia z polityki. To byłaby jej zasługa dla Polski i polskiej polityki. Nigdy więcej Ewy Kopacz w polskiej polityce. Jej poziom kompromituje polityka, zawstydza także – co jest bardzo przykre – tych, którzy uznają, że kobiety mają wielką rolę do odegrania w polityce. Rola pani Ewy Kopacz była tak kompromitująca, że im prędzej o niej zapomnimy, tym lepiej będzie dla Polski, dla sprawy udziału kobiet w polityce. Weźmy to w nawias, nie pamiętajmy, bowiem to straszny wstyd. To budzi głębokie zawstydzenie (...)

(...) ”Cimoszewicz: Tusk wymordował wszystkich w PO, którzy byli wybitniejsi” ... Po obu stronach coś sprawiło. Po stronie Platformy Obywatelskiej według mnie polityka Tuska, w sumie fatalna. Dzisiaj widać za co on jest współodpowiedzialny. Będziemy skazani, kiedy on będzie siedział w Brukseli, być może na rządy PiS-u przez parę lat ... Z jednej strony dobrze oczywiście, że ta lewica się zjednoczyła, może trafią do parlamentu, gdzie byliby potrzebni, ze względu także na arytmetykę polityczną ... Jeżeli przepadną, to przypuszczam, że to się rozsypie już dokumentnie i nic tego nie będzie (...)

(...) Stanisław Janecki: ”Traktowanie Ewy Kopacz jak premiera może być wyłącznie kurtuazyjne. Reszta to gruba pomyłka” ... Trwa festiwal pukania premier Ewy Kopacz (a nawet łomotania) do drzwi prezydenta Andrzeja Dudy. Trwa też jej licytacja na debaty z najważniejszymi politykami PiS, przede wszystkim z Jarosławem Kaczyńskim. Jeszcze przed wyborami 25 października szefowa rządu i p.o. przewodniczącej Platformy Obywatelskiej krzyczy wszem i wobec, że jest gotowa i chce: rozmawiać, informować, edukować, wychowywać. Sprawa jest jednak arcyboleśnie prosta - jak powiedziałby były prezydent Bronisław Komorowski. To, że ani prezydent Duda, ani prezes Kaczyński nie spotykają się z Ewą Kopacz wynika z prostego faktu - nie ma to najmniejszego sensu (...)

(...) Tomasz Domalewski: ”Tusk, Kopacz i ich klika rozwalili Grupę Wyszehradzką. Za już pobierany jurgielt Tuska i przygotowywany dla Ewy Kopacz” ... Kopacz wie, że jej dni są policzone. Tak samo jak całego jej organizacyjnego towarzystwa. Nauczona przez swego mistrza cynizmu i blagi, który pierwszy umknął do Brukseli, zapewne liczy na podobna sekwencję wydarzeń. Można być pewnym, że uzgodnienia w tej sprawie już się dokonały. Jakieś dobrze płatne stanowisko w tym powiększanym wciąż tłumie nikomu niepotrzebnych urzędników się znajdzie. Służba na obcym dworze dobrze się opłaca. Tusk przetarł ten szlak hańby. (...)

(...) Janusz Szewczak... Żeby rządzić, na dodatek rządzić dobrze z korzyścią dla Polaków, a nie tylko dla zagranicznych koncernów i banków trzeba mieć, nie tylko dobry plan, ale mieć też odwagę, a przede wszystkim wizję tej lepszej Polski ... Żeby naprawić polskie państwo, po 8-miu latach prawdziwej „demolki” uprawianej przez rząd PO-PSL nie wystarczą tylko dobre chęci i poczucie misji ... Potrzebna będzie prawdziwa husaria - czynu i twardego kręgosłupa moralnego ... Każde życzliwe i pracowite ręce będą potrzebne, ale trzeba też być racjonalnym i przewidującym by na ten pokład nie zabrać ze sobą udawanych przyjaciół i sabotażystów (...)

(...) Stanisław Janecki: ”Bruksela może PiS i Kaczyńskiemu „skoczyć”. Ale nawet tego nie zrobi, żeby się nie ośmieszać” (...) Jednak niniejsza publikacja jest wyjątkowo techniczna, tzn z wieloma danymi liczbowymi. I stąd, zamiast zwyczajowych skrótów publikacyj, raczej po nią należałoby wprost do sieci. W publikacji jest o „strasznym” i „antyeuropejskim” PiS, jak także, o „prymusie” i „ulubieńcu” Brukseli z nazwiskiem Tusk.

PS. Redakcjo, ja Cię przepraszam, ja dzisiaj się starałem, i niestety! W sieci na temat rocznicy PO nie znalazłem żadnego pozytywnego akcentu. I nie moją winą, że wszyscy mówią i myślą jak PiS i Kaczyński! Co to się porobiło!

w
wiedza najlepiej

nawet nie pytajac o nic ludzi, jak to nazwac , wszechwiedza czy skrajna naiwnosc i glupota. A najlepsza to byla ta przemoc ktorej nie ma , w forsowaniu i podpisywaniu ustaw ,ustawek , posylania dzieci do szkol od 6 lat ,, 67 lat itd. itp.

m
mm

Zgadzam się.

n
na jakas normalnosc

o ile znowu jskichs szachrow machrow nie bedzie i POciagniecie aferzystow, kretaczy i zlodziei do odpowiedzialnosci .

j
jak sobie POscielisz

tak sie wyspisz . Gdybys mial wiedze to wiedzialbys komu sie zasluzyli , nie Polakom w kazdym razie.Patrz na dalsza kariere tej pani i nie bredz ze Kaczynski powinien im dziekowac. To wyborcy i czesc lemingow zadecydowala i im trzeba dziekowac .

v
valenty

Czyli i taka data, która zostanie w historii opisana jako początek 2-części postulatów „Solidarności”, i tych sprzed 1989 roku. Nadto, data okaże się dla kraju i jej demokracji bardzo istotną! Natomiast dzisiejsza rocznica PO ma w swym menu również poniższe osiągnięcia. Oto lista „osiągnięć” PO, a którą spisał jakiś inny internauta:

1) Afera taśmowa
2) Afera hazardowa
3) Afera wyciągowa
4) Afera stadionowa
5) Afera autostradowa
6) Afera stoczniowa
7) Afera AmberGold
8) Afera Elewaru
9) Afera z informatyzacją MSW
10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru
11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci)
12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych
13) Grabież Polakom połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł)
14) Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn
15) Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów)
16) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł)
17) Podniesienie VAT-u na wszystko
18) Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców
19) Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych
20) Podniesienie akcyzy na paliwo
21) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa)
22) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego
23) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. opłaty zapasowej
24) Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!)
25) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego
26) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego
27) Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego
28) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO
29) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej
30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń
31) Przyjęcie ustawy o "bratniej pomocy" (tzw. ustawa 1066)
32) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów złożonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno-ustawodawczymi
33) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 - 2013
34) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych
35) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty)
36) Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie)
37) Blisko 3-letni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego
38) Drenaż Funduszu Rezerwy Demograficznej
39) Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów);
40) Ograniczenie potencjału militarnego
41) Brak przemyślanej i suwerennej polityki zagranicznej
42) Wszechobecny nepotyzm i kolesiostwo (tysiące stanowisk opłacanych z publicznej kasy dla platformianych kolesi)
43) Blisko 3,6 milionowa emigracja zarobkowa młodych ludzi
44) Wyciszanie afery taśmowej z udziałem prominentnych działaczy PO
45) ... I naturalnie, są też inne „osiągnięcia” PO. A o których autor, onegdaj listę spisujący, na swą listę nie pobrał. Co zapewne z tej racji, że wówczas przekroczyłby we wpisie 3800 znaków graficznych, a demokratycznie nadanych przez Times.

I zarazem rocznicowy Breaking News: Dane sondażowe „Estymator” z dni 28-29 wrzesień 2015
Głosy na: PiS 42% --- PO 26% --- ZLEW 7%
Podział mandatów: PiS+ZP 254, PO 159, PSL 19, Nowoczesna 11, Kukiz 9, KORWiN 7, Mniejszość Niemiecka 1

A zatem, rocznica kultywowana przez PO - w obecnym układzie CEO lub zupełnie innego - nie powinna w ogóle istnieć. No, chyba że celem przypomnienia wyborcom pozostałych „osiągnięć” PO, a one właśnie są powyżej.

b
blablablabla

akrakadabra makabra

m
mm

Uważam, że nikt się tak dla sprawy PiS nie zasłużył jak PO. J. Kaczyński powinien być wdzęczny Tuskowi i Kopacz za takie poparcie swojej partii.

n
no jak to było,

no z tym, Leperem?

T
Teletubiś

Rewaloryzacja rent i emerytur SUKCES zabrali 300- 400 zł. przy różnych podwyżkach a dali 6-25 zł rewaloryzacji bogatym wyszła stowka. Faktycznie jest się czym chwalić.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3