Rogauerstrasse, czyli kozielska promenada

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Top zdjęcie zrobiono prawdopodobnie w 1902 roku. Na wysokości barki stoi winnica, dziś to część urzędu miasta.
Top zdjęcie zrobiono prawdopodobnie w 1902 roku. Na wysokości barki stoi winnica, dziś to część urzędu miasta.
Przy obecnej ul. Łukasiewicza mieściła się kiedyś siedziba NSDAP. Do dziś prowadzony jest w tym miejscu założony 101 lat temu klasztor.

Przed wojną tereny dzisiejszego Kędzierzyna-Koźla należały do Niemiec. W samym Koźlu nie brakowało zwolenników ideologii głoszonej przez Adolfa Hitlera. W mieście, tak jak w całej III Rzeszy, działały bojówki w brunatnych mundurach. Siedziba Narodowo-Socjalistycznej Partii Niemiec (NSDAP) mieściła się w latach 30. przy dzisiejszej ul. Łukasiewicza, zwanej wcześniejRogauerstrasse. Dziś gmach ten wykorzystuje wojsko jako punkt werbunkowy.

Najbardziej okazałym budynkiem położonej nad Odrą ul. Łukasiewicza jest jednak zbudowany w 1912 roku klasztor sióstr św. Elżbiety. Pierwszą przełożoną placówki została siostra Genmna Suchy. Niedługo potem powstały tam przedszkole (na 70 dzieci) i szkółka ręcznych robót dla dziewczyn (90 uczennic). W czasie I wojny światowej część pomieszczeń została przekwalifikowana na lazaret. Ciekawostką jest fakt, że w czerwcu 1920 r. Dom św. Karola, bo tak nazywa się obiekt, odwiedził nuncjusz apostolski, a późniejszy papież Pius XI. W czasie drugiej wojny światowej w budynku schronienie znalazły m.in. dzieci z terenów, na których toczyły się walki. Potem siostry opiekowały się także rannymi żołnierzami, a niektórym z nich pomagały w ewakuacji w głąb III Rzeszy. Wiele zakonnic nigdy nie wróciło już w to miejsce, ich los jest nieznany. Po zajęciu Koźla przez Armię Czerwoną siostry, które pozostały, zaczęły przyjmować do siebie osoby starsze, które straciły w wyniku działań wojennych cały swój dobytek. Dziś prowadzona tu jest opieka nad niepełnosprawnymi dziećmi.

Łukasiewicza od zawsze pełniła też rolę kozielskiego spacerniaka. Ale dopiero kilka la temu zbudowano tam betonową promenadę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska