Rok akademicki 2020/2021 na opolskich uczelniach. Na uniwersytecie i politechnice nauczanie hybrydowe, w PWSZ w Nysie - tradycyjne

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Uczelnie przygotowują się na różne warianty prowadzenia kształcenia.
Uczelnie przygotowują się na różne warianty prowadzenia kształcenia. Slawomir Mielnik
Na wprowadzenie nauczania hybrydowego od października zdecydowały się już uniwersytet i politechnika. WSZiA i WSB są gotowe na różne warianty. PWSZ w Nysie planuje powrót studentów w mury uczelni.

W pierwszym semestrze roku akademickiego 2020/2021 zajęcia będą się odbywały w sposób hybrydowy - niektóre online, niektóre w trybie stacjonarnym, przy zachowaniu wszelkich rygorów sanitarnych, w tym przede wszystkim dystansu społecznego - taki komunikat pojawił się na stronie Uniwersytetu Opolskiego.

Rektor UO wydał zarządzenie, które ma umożliwić uczelni pracę w warunkach pandemii. "Ponieważ decyzji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego co do formy zajęć na uczelniach jeszcze nie ma (obecne rozporządzenie obowiązuje tylko do 30 września br.), przygotowania do nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Opolskim będą się na razie opierały na wewnętrznych przepisach" - czytamy dalej.

Zaznaczono też, że zawarte w rozporządzeniu rektora wytyczne będą aktualizowane zgodnie z rozwojem sytuacji epidemiologicznej w kraju i zgodnie z przepisami prawa.

Na tym etapie w październiku na UO ma zostać wprowadzona hybrydowa organizacja zajęć, która ma umożliwić nauczycielom akademickim prowadzenie zajęć zdalnych, podobnie jak to miało miejsce w semestrze letnim roku akademickiego 2019/2020.

Jednak tam, gdzie konieczne są np. laboratoria czy zajęcia praktyczne – jak na przykład na kierunku lekarskim, pielęgniarstwie czy położnictwie - będą się one mogły odbywać z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Zajęcia będą organizowane w małych grupach, w większych salach, co umożliwi zachowanie odpowiedniego dystansu, a studenci będą musieli założyć przyłbice lub maski.

Przedstawiciele UO zapowiedzieli, że szczegółowa organizacja zajęć będzie uzgadniana z kierownikami jednostek uczelnianych.

W podobnej formule rok akademicki ma rozpocząć się na Politechnice Opolskiej. - Część zajęć, tj. wykłady, będą prowadzone w trybie online, z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, a w przypadku zajęć takich jak ćwiczenia, czy laboratoria będą prowadzone one prowadzone w trybie normalnym, w budynkach politechniki - wyjaśnia prof. dr hab. Marcin Lorenc, rektor PO.

Na WSB w Opolu trwają przygotowania do zajęć stacjonarnych (obecnie w takim systemie odbywają się obrony), ale - jak podkreślają przedstawiciele uczelni - ostateczna organizacja będzie uzależniona od decyzji i wytycznych ministerstwa.

- Doświadczenia z czasu pandemii pomogły nam wypracować skuteczne i dobrze oceniane przez studentów metody kształcenia zdalnego włącznie z organizacją obron online - mówi dr Katarzyna Mizera, dziekan WSB w Opolu. - Prowadziliśmy zajęcia w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem platform streamingowych takich jak MS Teams, Zoom czy ClickMeeting, podczas których studenci mieli możliwość interakcji z grupą i z wykładowcami.

WSZiA także jest przygotowana na różne warianty nauczania. Prorektor dr Witold Potwora wskazuje, że po kilku miesiącach korzystania z platform internetowych w trwającym jeszcze roku akademickimi, studenci chwalą sobie nauczanie zdalne. - Wykłady chcielibyśmy kontynuować w tej formule, ale seminaria, konsultacje czy ćwiczenia laboratoryjne prowadzić w tradycyjnej formule - mówi dr Potwora.

Pytany o możliwość korzystania z zajęć zdalnych przez studentów zagranicznych, odpowiada, że większość ze studiujących na WSZiA obcokrajowców została w Polsce, gdzie nie tylko studiuje, ale też pracuje.

Z komunikatu rektora PWSZ w Nysie wynika, że od 1 października na tej uczelni "planowany jest powrót do prowadzenia zajęć w trybie tradycyjnym, a metody i techniki kształcenia na odległość będą stosowane wyłącznie jako narzędzie wspomagające proces edukacji studentów".

- Wypracowanie odpowiedniego poziomu wiedzy, umiejętności i kompetencji na studiach o profilu praktycznym wymaga realizacji zajęć dydaktycznych w warunkach bezpośredniego kontaktu z nauczycielami akademickimi oraz wykorzystania infrastruktury dydaktycznej uczelni - ocenia prof. Przemysław Malinowski i dodaje, że uczelnia przygotowała rozwiązania organizacyjne, które mają pomóc w ograniczeniu ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 wśród społeczności akademickiej.

Rektor nyskiej uczelni przypomniał, że w myśl aktualnie obowiązującego ministerialnego rozporządzenia od 25 maja, przy zachowaniu rygorów sanitarnych, w PWSZ w Nysie bez jakichkolwiek zakłóceń odbywały się zajęcia, których nie można było zrealizować w formie zdalnej (laboratoria i ćwiczenia praktyczne), a także przeprowadzono obrony prac licencjackich i inżynierskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska