Rolnicy liczą, że uda się im wziąć pomoc

Luccyna Talaśka-Klich
Premie dla młodych rolników i pomoc na modernizację gospodarstw - z tego przede wszystkim zamierzają korzystać rolnicy w najbliższych miesiącach.

 

- Pieniądze na modernizację na pewno by mi się przydały, ale bardziej zależy mi na pomocy na restrukturyzację gospodarstw - mówi Edward Ciebień z miejscowości Radosław (woj. dolnośląskie). Jego gospodarstwo liczy 14,5 ha. 

 

Śledzi planowane terminy naborów wniosków  w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich  na lata 2014-2020 i wie, że harmonogram można znaleźć na stronach internetowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz resortu rolnictwa.

 

- Po raz pierwszy taki harmonogram został opublikowany, żeby rolnicy mogli na bieżąco sprawdzać, kiedy będziemy przyjmować wnioski na kolejne działania - powiedział nam Daniel Obajtek, prezes ARiMR. - By mogli się lepiej do tego przygotować, żeby nie było takich sytuacji jak w ubiegłym roku, za poprzedniej władzy! Wówczas rolnicy mieli za mało czasu, by dobrze przygotować się do złożenia wniosków dotyczących np. modernizacji. 

 

- Dobrze, że jest taki harmonogram - ocenia Edward Ciebień. - Przynajmniej wiem, że o pomoc na restrukturyzację gospodarstwa będę mógł się starać w pierwszym kwartale przyszłego roku - dodaje. Gospodarz chciałby otrzymać 60 tys. zł na restrukturyzację gospodarstwa (zaplanowano realizację w ratach 80 proc. i 20 proc.). 

 

- Taka pomoc to jest coś pięknego - rozmarza się pan Edward. - Mógłbym kupić np. opryskiwacz, siewnik zbożowy...  Wiem, że konieczny jest biznesplan, a po jego realizacji musi nastąpić wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa (co najmniej do 10 tysięcy euro, a wzrost ten musi wynieść co najmniej 20 proc. wartości wyjściowej - przyp.  red). Mam czas, żeby się do tego przygotować. 

 

Jego sąsiad - Marcin Hołtra, który gospodaruje na ok. 20 ha chciałby skorzystać z pomocy na modernizację gospodarstwa (obszar d) i kupić siewnik, opryskiwacz, rozrzutnik obornika. - A może także agregat uprawowo-siewny, ale muszę to jeszcze przemyśleć, żeby nie przeinwestować. 

 

Plany na marzec. Będzie pomoc dla młodych i na modernizację

 

ARiMR zapowiada, że już w marcu br. planowane jest uruchomienie kilku działań. Jedno z nich to  „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników”. Chodzi o „Premie dla młodych rolników” w wysokości 100 tys. zł. 

 

Także w marcu może rozpocząć się przyjmowanie wniosków na „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” (typ operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych”). Ta pomoc dotyczy:

  •  racjonalizacji technologii produkcji, wprowadzania innowacji, zmiany profilu produkcji, zwiększenia skali produkcji,  poprawy jakości produkcji lub zwiększenia wartości dodanej produktu (obszar d) oraz
  •  produkcji prosiąt, produkcji mleka krowiego oraz hodowli bydła (obszar a, b i c). Pierwszy nabór był w ubiegłym roku, ale wniosków złożono bardzo mało (więcej na ten temat na str. 18-19). 

 

- Zrobimy wszystko, by do końca marca uruchomić nabory wniosków w sprawie modernizacji gospodarstw i premii dla młodych rolników - powiedział nam Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Dokładny termin podamy niebawem. Proszę śledzić nasz harmonogram.

 

Od 31 marca do 29 kwietnia 2016 r. ARiMR będzie przyjmowała wnioski o przyznanie pomocy na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” -  termin ten ogłosił prezes Daniel Obajtek ostatniego dnia lutego. Wiceminister wyjaśnia, że w przypadku modernizacji (obszarów a, b i c) obowiązywać będzie  krajowa koperta finansowa, jeśli chodzi o obszar d - wojewódzka. - Pieniędzy na dopłaty do maszyn powinno wystarczyć na co najmniej dwa lata - zapewnia wiceminister. 

 

Również na marzec zaplanowano „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa” (typ operacji „Scalanie gruntów”), jednak terminy naboru wniosków uzależnione są od decyzji samorządów wojewódzkich  (o ogłoszeniu naboru). 

 

- Warto zwrócić uwagę na tzw. gwiazdki w harmonogramie - podkreśla wiceminister Ryszard Zarudzki. - Dotyczą one właśnie uzależnienia terminów rozpoczęcia naboru od samorządów, albo na przykład od akredytacji nowych działań.

 

Inne ruszą także w tym roku. Oto niektóre z nich

Z kolei w czerwcu br. może rozpocząć się nabór wniosków  na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. 

 

„Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof oraz wprowadzanie odpowiednich środków zapobiegawczych” (typ operacji „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”) -  to działanie zaplanowano na sierpień 2016 r., ale ARiMR podkreśla, że „termin uzależniony od wystąpienia klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”. 

 

Poza tym, w 2016 roku będzie można składać wnioski na „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” (typ operacji „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych”) - rozpoczęcie tego naboru (dla rolników, będących osobami fizycznymi, domowników lub małżonków tych rolników) zaplanowano  na lipiec br. 

 

Z kolei w październiku 2016 r. agencja zamierza przyjmować wnioski w sprawie „Wsparcia inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej” (typ operacji „Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych”). 

 

Będzie też kolejna pomoc na „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” (typ operacji „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych”). Ten nabór wniosków obejmować będzie również wsparcie budowy nowych zakładów przetwórczych w 4 sektorach przetwórstwa (mięsa, mleka, owoców i warzyw, zbóż). ARiMR podaje, że rozpocznie się on po akceptacji zmian do PROW 2014 - 2020 przez Komisję Europejską - w listopadzie 2016 r. 

 

- Czeka nas śródokresowy przegląd Wspólnej Polityki Rolnej i wtedy będzie szansa na pewne zmiany w PROW-ie - wyjaśnia poseł Jan K. Ardanowski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa. 

 

Na targowiska i energię odnawialną

W czerwcu 2016 roku może ruszyć „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” chociaż terminy naboru wniosków - jak podaje agencja - uzależnione są od decyzji Lokalnych Grup Działania (LGD).

 

Inne działania ważne dla samorządów (a co za tym idzie - także mieszkańców wsi) to: 

 

- „Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury” (typ operacji „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów”) - zaplanowano na lipiec 2016 r. , ale terminy naboru wniosków uzależnione od decyzji samorządów wojewódzkich o ogłoszeniu naboru. 

 

- „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” (typ operacji - „Gospodarka wodno-ściekowa”) - zaplanowano na sierpień 2016 r. , ale terminy rozpoczęcia także tego naboru jest uzależnione od decyzji samorządów.  

 

Ruszą w przyszłym roku 

Edward Ciebień, rolnik z woj. dolnośląskiego, przygotowuje swoje gospodarstwo do restrukturyzacji. Dziś już wiadomo, że ze złożeniem wniosku może poczekać do przyszłego roku. Bo ARiMR informuje, że  „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw (typ operacji „Restrukturyzacja małych gospodarstw”) może ruszyć  w I kwartale 2017 roku. 

 

- Jest szansa, że będziemy mogli rozpocząć nabór wcześniej, ale w związku z tym, że takiego działania dotąd nie było, musimy poczekać na akredytację - dodaje wiceminister Zarudzki. - Poinformujemy o tym rolników z wyprzedzeniem.

 

Podobnie jest z „Płatnościami na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi”. Chodzi o typ operacji „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa”. Zainteresowanie tym wsparciem jest ogromne, szczególnie we wschodniej i południowej części Polski, gdzie jest sporo małych gospodarstw, a rolnikom brakuje następców. Oczekują oni na płatności - 120 proc. rocznego wsparcia liczonego od dnia przekazania gospodarstwa do końca 2020 roku. Ma to być pomoc dla tych osób, które w drodze sprzedaży lub darowizny trwale przekażą swoje gospodarstwa rolne innemu rolnikowi. Uruchomienie tego działania zaplanowano także na I kwartał 2017 r., ale i w tym wypadku termin uzależniony jest od przebiegu procesu akredytacji Agencji Płatniczej. 

 

- Czekam na tę pomoc, bo chętnie sprzedam gospodarstwo i wreszcie sobie odpocznę - mówi rolnik ze Śląska. 

 

Wiele zależy od sytuacji na rynku

Poza tym wielu gospodarzy czeka na „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” ( typ operacji „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”). Rozpoczęcie naboru zaplanowano na marzec 2017 r.  Marcin Hołtra, gospodarz z woj. dolnośląskiego dodaje, że wiele osób jest zainteresowanych pomocą unijną, chce inwestować, ale zrazić ich może sytuacja rynkowa. - Wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa jest możliwy na przykład dzięki nowym technologiom, albo wzrostowi produkcji - mówi gospodarz. - Tylko co zrobić w sytuacji, gdy produkcja jest akurat nieopłacalna? 

 

______________________________________________________________

**

Szesnaście działań ruszy w tym roku

**

Jeszcze w marcu planowane jest uruchomienie 3 rodzajów wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020, a w całym 2016 roku będzie ich 16. 

Harmonogram wdrażania poszczególnych rodzajów pomocy z PROW 2014 - 2020, w 2016 roku i pierwszym trymestrze 2017 roku znajduje się m.in. na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (w tekście obok przedstawiliśmy tylko niektóre z nich). 

- W bieżącej perspektywie finansowej mamy 13,5 mld euro, czyli o 3,7 mld euro mniej niż w latach 2007-2013.  Obecnie tylko 9 proc. środków przeznaczonych jest na wzmocnienie przedsiębiorczości, ale pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą na skierowanie części pieniędzy pochodzących z polityki spójności na tereny wiejskie - powiedział Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w resorcie rolnictwa podczas spotkania na temat wdrażania działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.  

Wideo

Materiał oryginalny: Rolnicy liczą, że uda się im wziąć pomoc - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3