Rolnicy pytają o dopłaty, m.in. na modernizację. Odpowiada ARiMR

Opracowanie Lucyna Talaśka-Klich
pixabay.com
Na pytania Czytelników odpowiadają pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

1 Słyszałem, że w marcu tego roku może ruszyć nabór wniosków w sprawie modernizacji. Chciałbym się dowiedzieć, czy będę mógł kupić z dofinansowaniem ciągnik, jeśli w ramach PROW 2007-2013 kupiłem ciągnik, ale o mniejszej mocy?

 

Szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” zostały określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 11 września 2015 roku. Zgodnie z zapisami zawartymi w paragrafie 7 rozporządzenia pomoc nie obejmuje kosztów nabycia maszyn tego samego rodzaju i przeznaczenia jak rzeczy nabyte w ramach PROW 2007-2013. Przepis ten dotyczy również ciągników.

 

2 Czy w przypadku kolejnego naboru naboru dot. modernizacji będzie obowiązywać jakaś punktacja? Jeśli tak, to za co będzie można zdobyć najwięcej punktów?

 

W przypadku obszarów dotyczących rozwoju produkcji prosiąt, rozwoju produkcji mleka krowiego i rozwoju produkcji bydła mięsnego (obszary a, b, c) pomoc przysługuje według kolejności ustalonej przez agencję dla województwa mazowieckiego i łącznie dla pozostałych województw przy zastosowaniu kryteriów wyboru operacji. Mając na uwadze zaplanowane do osiągnięcia cele punktowane będą inwestycje budowlane przyczyniające się bezpośrednio do zwiększenia produkcji w ramach ww. kierunków, dla których zaplanowano odrębne nabory wniosków o przyznanie pomocy. Preferowane będą inwestycje, w wyniku których nastąpi zwiększenie liczebności stada (loch, krów mlecznych, krów mamek).

 

W odniesieniu do wniosków złożonych w obszarze związanym z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem jej skali, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu (obszar d), pomoc przysługuje według kolejności ustalonej przez agencję dla każdego województwa. W tym przypadku będą preferowane wnioski dotyczące budowy i modernizacji budynków inwentarskich oraz magazynów paszowych w gospodarstwach, w których prowadzona jest produkcja zwierzęca. Preferowane będą również operacje związane ze zmianą profilu produkcji, co wpłynie na zróżnicowanie produkcji rolnej w gospodarstwie. Zgodnie z tzw. kryteriami regionalnymi określonymi dla naszego województwa na dodatkowe punkty będą mogli liczyć rolnicy wnioskujący o pomoc na budowę lub modernizację budynków inwentarskich dla świń oraz członkowie grup producentów rolnych.

Kujawsko-Pomorską Strefę AGRO znajdziesz na Facebooku - dołącz do nas! 

We wszystkich naborach dodatkowe punkty będą przyznawane na inwestycje związane ochroną środowiska i te realizowane przez rolników, którzy w dniu składania wniosku nie ukończyli 40 lat.

Kolejność przysługiwania pomocy ustalana jest na podst. danych zawartych we wniosku o przyznanie pomocy oraz załącznikach (na  dzień wpływu wniosku do agencji). Jeżeli wniosek o przyznanie pomocy lub dołączone do  niego dokumenty nie zawierają danych niezbędnych do ustalenia liczby punktów, nie przyznaje się ich. Stąd też bardzo ważne jest złożenie prawidłowo wypełnionych wniosków. To wpływa także na czas i wynik weryfikacji.

 

3 Czy wielkość ekonomiczna gospodarstwa będzie brana pod uwagę w przypadku pomocy na modernizację? Gospodarstwo ma ok. 30 ha (produkcja roślinna), planuję na syna przepisać prawie połowę gruntów. Czy on też będzie mógł skorzystać z pomocy na modernizację?

 

Jednym z kryteriów jakie musi spełniać rolnik ubiegających się o przyznanie pomocy z „Modernizacji gospodarstw rolnych” jest odpowiednia wielkość ekonomiczna prowadzonego przez niego gospodarstwa rolnego. Generalnie pomoc może być przyznana jeżeli wielkość ta jest nie mniejsza niż 10 tys. euro i nie większa niż 200 tys. euro. Wielkość ekonomiczna obliczana jest na podst. produkcji zwierzęcej i produkcji roślinnej prowadzonej w gospodarstwie wnioskodawcy w roku złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

 

4 Chcę skorzystać z pomocy w ramach PROW 2014-2020, ale bez doradcy sobie nie poradzę. Czy za przygotowanie wniosku przez doradcę (jeszcze nie wiem, czy z KPODR czy z prywatnego doradztwa - firmy) mogę otrzymać zwrot z Unii Europejskiej?

 

Tego typu koszty nie będą refundowane w ramach PROW 2014-2020. Można natomiast liczyć na zwrot części tzw. kosztów ogólnych związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji, tj. przygotowania dokumentacji technicznej, w szczególności kosztorysów, projektów budowlanych, operatów wodnoprawnych, ocen lub raportów oddziaływania na środowisko, dokumentacji geologicznej lub hydrologicznej, wypisów i wyrysów z katastru nieruchomości, projektów technologicznych;

sprawowania nadzoru inwestorskiego lub autorskiego, związanych z kierowaniem robotami budowlanymi  w wysokości nieprzekraczającej 10 proc. pozostałych kosztów kwalifikowalnych. 

Wideo

Materiał oryginalny: Rolnicy pytają o dopłaty, m.in. na modernizację. Odpowiada ARiMR - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie