Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rondo Śródka czy rondo Stłuczka w Poznaniu - na razie nie będzie modernizowane. Nie ma na to środków

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Wypadki na rondzie Śródka - winna jest nie tyko organizacja ruchu, ale - jak przyznają internauci odwiedzający stronę "Gdzie jest wypadek w Poznaniu" - przede wszystkim sami kierowcy, nieostrożni i wymuszający pierwszeństwo
Wypadki na rondzie Śródka - winna jest nie tyko organizacja ruchu, ale - jak przyznają internauci odwiedzający stronę "Gdzie jest wypadek w Poznaniu" - przede wszystkim sami kierowcy, nieostrożni i wymuszający pierwszeństwo Robert Woźniak
W ubiegłą niedzielę doszło do groźnie wyglądającego wypadku na rondzie Śródka w Poznaniu. To miejsce właśnie z powodu zdarzeń drogowych nazywane jest potocznie… rondem Stłuczka!

Pisaliśmy o zderzeniu autobusu MPK z samochodem osobowym na rondzie, gdzie dwie osoby – 73-letnia pasażerka autobusu i kobieta kierująca samochodem zostały ranne, o zderzeniu tramwaju linii 6 z samochodem osobowym, o potrąceniu na pasach 70-latki, o zderzeniu dwóch samochodów osobowych i trzech osobach rannych, czy o zderzeniu dwóch samochodów, z których jeden, wiozący gruz, przewrócił się na bok. Pisaliśmy też o zderzeniu z niedzieli, gdy niewiele brakowało, by auto wpadło do przejścia podziemnego.

Nasz Czytelnik, Perdo Ćwikliński, radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego zwraca uwagę na Śródkę, mówiąc, że nie ma bardziej kolizyjnego skrzyżowania: rondo, jest jego zdaniem nieprzystosowane do dzisiejszych warunków ruchu drogowego i pieszego.

Zobacz też: Schrony w Poznaniu są - ale zamknięte. Bez internetu ich nie znajdziesz!

- To czynnik który powoduje, że praktycznie codziennie dochodzi do kolizji i wypadków drogowych – mówi Perdo Ćwikliński. - W niedzielę 17 marca w wyniku wymuszenia pierwszeństwa przez jednego z kierowców, drugi z pojazdów uderzył w przejście podziemne. Na szczęście, w tym czasie nie było osób przechodzących przez to przejście, inaczej na kogoś spadłaby barierka wraz z dużymi odłamkami betonu. Byłem także jednym ze świadków tego wypadku…

Zobacz też: Wybory 2024. Tramwaj na osiedle Kopernika w Poznaniu może być języczkiem u wyborczej wagi

Radny dodaje, że dochodzi tu też do wypadków z udziałem pieszych, przy zjeździe z ronda w kierunku Ostrowa Tumskiego, którym sprzyja brak sygnalizacji zjazdowej.

Rondo nazywane Stłuczką pojawia się często w komunikatach strony FB „Gdzie jest wypadek w Poznaniu”. Internauci krytykują wypadkowość na nim, ale niektórzy z nich zauważają, że przejazd przez nie jest szybszy niż przez np. rondo Rataje czy przez Kaponierę. Są jednak zgodni, że bezpieczeństwo przejazdu poprawiłaby dodatkowa sygnalizacja na zjazdach z ronda, czujki i sterowane udzielenie pierwszeństwa tramwajom.

- Ja również uważam, że rozwiązaniem jest montaż sygnalizacji zjazdowych, których w przypadku tego ronda po prostu brakuje – dodaje Perdo Ćwikliński. - Potrzebne są też inne zmiany: przejścia podziemne nie są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – brakuje ramp dla wózków inwalidzkich. A mimo remontu torowiska w 2019 r. tramwajami szarpie na boki przy wykonywaniu skrętu, na odcinku od przystanku Baraniaka do przystanku Małe Garbary.

Perdo Ćwikliński złożył już pismo do Miejskiego Inżyniera Ruchu, prosząc o podjęcie kroków, które miałyby poprawić bezpieczeństwo na rondzie Śródka.

Miasto zapowiada, że zmiany nastąpią, choć nie będzie to kwestia tego czy następnego roku.

- Biuro Miejskiego Inżyniera Ruchu zatwierdziło organizację ruchu optymalną dla aktualnej geometrii skrzyżowania i występujących na nim dużych potoków ruchu, w tym uzupełniające znaki informacyjne i ostrzegawcze – mówi Marek Nowocień z Biura Miejskiego Inżyniera Ruchu. - MIR we współpracy z policją i innymi jednostkami miejskimi prowadzi też bieżące obserwacje skrzyżowania, poszukując możliwości optymalizacji warunków ruchu w jego rejonie. W celu dalszej poprawy bezpieczeństwa ruchu na rondzie (np. instalacji sygnalizatorów zjazdowych) konieczne są działania inwestycyjne i znacząca przebudowa ronda.

- Modernizacja ronda znajduje się na liście miejskich priorytetów – dodaje Agata Kaniewska, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich. - Z uwagi na plany Miasta związane z przebudową pobliskiego mostu Bolesława Chrobrego w latach 2025-2027, realny termin modernizacji ronda Śródka to najwcześniej przełom 2027 i 2028 roku. W obecnym budżecie Miasta i w aktualnej Wieloletniej Prognozie Finansowej nie są przewidziane środki na taką inwestycję.

Zdecydowana większość czytelników i współautorów strony „Gdzie jest wypadek w Poznaniu” jest zgodna co do jeszcze jednej kwestii: wypadków można byłoby uniknąć, gdyby kierowcy po prostu przestrzegali przepisów i zapomnieli o wymuszaniu pierwszeństwa…

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Tak Internauci śmieją się z Wielkopolski! Oto najciekawsze memy i demotywatory! Zobacz więcej ---->

Wielkopolska na memach. Tak internauci żartują z województwa...

Turystyczna Wielkopolska: Kalisz

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski