'Ropuszy dwór'. Premiera w opolskim teatrze lalek

Archiwum teatru
Ropucha brawurowo gra Tomasz Szczygielski.
Ropucha brawurowo gra Tomasz Szczygielski. Archiwum teatru
Przebojową adaptacją klasycznej bajki opolski teatr lalek rozpoczął nowy sezon.

Książka, na podstawie której powstał "Ropuszy dwór", została wydana ponad sto lat temu, ale na aktualności nie traci, bo choć świat się zmienił, ludzie wciąż popełniają te same błędy, ulegają słabościom, pasjom, zdolni są do czynów wielkich, a czasem do niezbyt chwalebnych.

Autor powieści "O czym szumią wierzby", Kenneth Grahame, napisał ją z myślą o swoim dziecku. Zamiast prowadzić z synem wychowawcze rozmowy, wymyślił historie, które małym czytelnikom pozwalają zrozumieć, co jest dobre, co złe, za czym w życiu warto gonić, a czego unikać, czym jest prawdziwa przyjaźń i bezinteresowna pomoc, co to jest strach, a co gwarantuje poczucie bezpieczeństwa.

Rzecz dzieje się w świecie zwierząt, ale bohaterów wyróżniają jak najbardziej ludzkie charaktery, emocje i atrybuty. Ropuch to lekkoduch, któremu dostatnie życie wypełnia beztroska zabawa i ciągła pogoń za nową motoryzacyjną nowinką.

Kret, mieszkaniec podziemnej krainy, naiwny i dobroduszny, spełnia swoje marzenie, by wreszcie wydobyć się na powierzchnię, przeżyć przygodę życia. Szczur wodny to ktoś, na kogo zawsze można liczyć. Jest też sympatyczna, sprytna Wydra. I wreszcie Borsuk, najstarszy i najmądrzejszy z całej gromadki, taki miejscowy autorytet. Są też oczywiście zwierzęta z gruntu złe - banda kun, tchórzy i łasic, terroryzująca okolicę.
Adaptacja Igora Sawina, którą posłużył się Petr Nosalek, reżyser opolskiego przedstawienia, wszystkie te postaci wprowadza do "Ropuszego dworu" i w spektaklu wybrzmiewają wszystkie mądrości zaczerpnięte z powieści Grahame'a.

Opolski spektakl to przy tym także rozśpiewane, pełne humoru i gagów (a te dzieci lubią najbardziej) widowisko. Brawa należą się i autorowi wspaniałych kostiumów (Kret w okularach z grubymi szkłami, w galowym stroju górnika!), i kompozytorowi (dorośli widzowie poczują powiew dixielandu rodem z Nowego Orleanu). I Maciejowi Wojtyszce, autorowi piosenek, które trafnie charakteryzują bohaterów i puentują ich perypetie.

"Ropuszy dwór" ma wszystkie atuty, by porwać i małych, i starszych widzów. A pozostawia ich z taką refleksją: czy to zwierzęta naśladują ludzi czy też ludzie powinni brać przykład z tych zwierząt.

"Ropuszy dwór" na motywach powieści Kennetha Grahame'a "O czym szumią wierzby". Reżyseria Petr Nosalek. Muzyka Bartłomiej Orłowski. Scenografia Pavel Hubicka. Opolski Teatr Lalki i Aktora. Premiera 2 września 2012.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska