Rośnie zaplecze dla medyków z Uniwersytetu Opolskiego

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Pracownicy UO: dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, dr Ryszard Olchawa, dr hab. Dariusz Man, prof. dr hab. Adam Latała  oglądali plany budowy centrum.
Pracownicy UO: dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, dr Ryszard Olchawa, dr hab. Dariusz Man, prof. dr hab. Adam Latała oglądali plany budowy centrum. archiwum UO [O]
Studenci tworzonego na UO kierunku lekarskiego będą mogli uczyć się w jednym z najnowocześniejszych centrów badawczych.

Chodzi o powstające w Kluczborku centrum rozwojowo - badawczym. Ze szczegółowymi planami budowy centrum jako pierwsi zapoznali się pracownicy naukowi uniwersytetu.

Pięciokondygnacyjny budynek ma kosztować 40 mln złotych i pomieści m.in. instytut anatomii oraz histologii, w którym będą się uczyli studenci medycyny z Uniwersytetu Opolskiego.

- Głównym motywem działania centrum będzie wprowadzanie do medycyny nowych technologii i organizowanie ćwiczeń praktycznych dla chirurgów. Do tej działalności potrzebne jest zaplecze prosektoryjne, które idealnie wkomponuje się w potrzeby Uniwersytetu Opolskiego - tłumaczy dr Dariusz Łątka, znany opolski neurochirurg i prezes spółka Vital Medic Education, która buduje centrum. Jak mówi nie da się szkolić lekarzy bez kontaktu z preparatami ludzkimi, w oderwaniu od prosektorium.

- W oparciu o nasze zaplecze można tam będzie prowadzić zajęcia z anatomii dla studentów. Planujemy dla uniwersytetu udostępnić także drugą, bardzo zinformatyzowaną część z symulatorem cyfrowych zabiegów chirurgicznych. Tam chcemy prowadzić zajęcia z histologii (nauka o tkankach - red.) - dodaje dr Łątka.

Ośrodek będzie elementem bardzo nowoczesnego szpitala, a to pociąga za sobą kolejne korzyści dla studentów.

- Chcemy, żeby zajęcia z anatomii i histologii były zblokowane, dzięki czemu studenci będą mogli przez 24 godziny uczestniczyć w życiu szpitala i doświadczyć tego, jak będzie w przyszłości wyglądało ich życie zawodowe - mówi dr Łątka.
W centrum będzie też możliwość obserwowania zabiegów online.

- Sale operacyjne będą wyposażone w sprzęt umożliwiający przesyłanie obrazu na zewnątrz. Dzięki temu studenci zobaczą na żywo to, czego nauczyli się wcześniej w laboratoriach - tłumaczy dr Łątka.

Inwestycja będzie oddawana etapowo. Ma kosztować 40 mln złotych.

Przypomnijmy, że kierunek lekarski ma ruszyć w roku akademickim 2017/2018. Uczelnia uzyskała już akceptację Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz Ministerstwa Zdrowia. Ostateczną decyzję ma podjąć dr Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ta wydaje się jednak tylko formalnością, co minister wyraźnie podkreślał podczas swojej wizyty w Opolu na początku kwietnia. Cały czas toczą się rozmowy na temat formy współpracy uczelni z Wojewódzkim Centrum Medycznym które ma być zapleczem klinicznym dla opolskiej medycyny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska