Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu administracji i bezpieczeństwa wewnętrznego

Robert Lodziński
Robert Lodziński
Materiały WSB
Dynamiczny rozwój naszego regionu oraz rozwój administracji publicznej i samorządowej spowodowały, że na rynku pracy potrzebni są wykwalifikowani specjaliści w zakresie administracji i bezpieczeństwa wewnętrznego. W odpowiedzi na tę sytuację Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu uruchamia studia II stopnia na kierunku administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne. Program studiów uwzględniający wymagania pracodawców w połączeniu z kadrą specjalistów-praktyków przygotuje przyszłych absolwentów do pracy w tym obszarze.

Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu uruchamia studia II stopnia na kierunku Administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne. Jakie czynniki uczelnia bierze pod uwagę, decydując się na otwarcie nowego kierunku?
- dr Anna Wawrzczak-Gazda - Menedżer Kierunku Administracja i Bezpieczeństwo Wewnętrzne: Rozważania nad otwarciem studiów II stopnia na kierunku Administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne trwały już od jakiegoś czasu. Wpływało na to kilka czynników. Z jednej strony – prężny i szybki rozwój naszego regionu, stosunkowo często występujące na tym terenie klęski żywiołowe, zwłaszcza powodzie, powodują rosnące zapotrzebowanie na wykształconą kadrę z zakresu administracji, bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego zarówno w naszym województwie, jak i województwach ościennych. Także rozwój administracji publicznej, samorządowej, czy też komórek organizacyjnych przedsiębiorstw zajmujących się ochroną osób i mienia oraz potrzeba kształcenia służb posiadających zintegrowane umiejętności i wiedzę w zakresie administracji i bezpieczeństwa, zgłaszane przez firmy prywatne, w tym agencje ochrony mienia czy wreszcie zainteresowanie rynku pracy kadrą potrafiącą łączyć umiejętności praktyczne w zakresie bezpieczeństwa z wiedzą prawną i administracyjną. Z drugiej strony to zainteresowanie potencjalnych kandydatów kierunkiem studiów II stopnia w zakresie administracji i bezpieczeństwa wewnętrznego, zarówno w kontekście naszych absolwentów studiów I stopnia Administracji i bezpieczeństwa wewnętrznego, jak i osób już pracujących w sektorze bezpieczeństwa i administracji chcących podnosić poziom swojego wykształcenia.

WSB w Opolu znana jest ze swojej współpracy z biznesem. Czy przy tworzeniu tego kierunku również tak było?
Tak, inicjatywa Uczelni spotkała się z dużym zainteresowaniem instytucji z obszaru administracji i bezpieczeństwa wewnętrznego regionu opolskiego, co udokumentowane jest ich gotowością do przyjęcia przyszłych studentów kierunku np. na praktyki zawodowe. Program studiów II stopnia jest ściśle powiązany z potrzebami otoczenia zewnętrznego, uwzględnia wymagania pracodawców i aktualne tendencje identyfikowane na rynku pracy zarówno w obszarze administracji, jak i bezpieczeństwa. Jest to tym bardziej uzasadnione, że praktycznie wszystkie służby mundurowe borykają się obecnie z problemem znacznej ilości wakatów, natomiast zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych pracowników administracji nie słabnie od kilku lat. Według opinii przedstawionych w trakcie spotkań Rady Konsultacyjnej, składającej się z wysoko wykwalifikowanych ekspertów z tego obszaru, dla kierunku Administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne dla I stopnia studiów, zapotrzebowanie na absolwentów z zakresu administracji i bezpieczeństwa jest znaczne.

Jak będą wyglądały studia II stopnia na tym kierunku? Czym się wyróżnia ta oferta? Na co mogą liczyć przyszli studenci?
Kierunek Administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne na studiach II stopnia jest zorganizowany tak, by sprostać atrybutom marki WSB, tj. praktyczności, czyli dostosowaniu kształcenia do wymagań pracodawców i rynku pracy, tak by nasi absolwenci osiągali jak najlepsze rezultaty w tym obszarze, co czynimy m.in. poprzez kształtowanie oferty kierunków studiów i specjalności pożądanych przez pracodawców, angażowanie praktyków z obszaru bezpieczeństwa i administracji do prowadzenia zajęć i wykładów gościnnych. Z drugiej strony - przyjazność przejawiająca się w podejściu do studenta i jak najlepszej organizacji studiów. Dokładamy wszelkich starań, aby organizacja zajęć dydaktycznych, dostępność oraz postawa pracowników naukowo-dydaktycznych i wszystkich działów administracyjnych, możliwości załatwienia rozmaitych spraw związanych z przebiegiem studiów, kształtowana była w sposób optymalny i elastyczny. Studia II stopnia na kierunku Administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne dostarczą specjalistycznej i aktualnej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego oraz administracji a także analiz i badań prowadzonych w tych obszarach. Rozwiną umiejętność krytycznej oceny istniejących teorii i przyjętych rozwiązań praktycznych, a także zdolność integracji wiedzy z różnych dziedzin i ich zastosowania. Chcemy wykreować absolwentów przedsiębiorczych, przygotowanych do profesjonalnego funkcjonowania zawodowego w dziedzinach związanych z bezpieczeństwem, w tym w służbach mundurowych oraz w administracji państwowej, samorządowej a także w podmiotach sektora prywatnego. Studia II stopnia formalnie nie generują nowej profesji, ale doskonalą profil zawodowy np. urzędnika państwowego, funkcjonariusza służb mundurowych, pracownika firmy oraz przygotowują słuchaczy do sprostania nowym wyzwaniom tak zawodowym, służbowym, jak też cywilizacyjnym XXI wieku. Otwierają także absolwentom możliwości awansów na funkcje i stanowiska kierownicze.

Jakie specjalności będą mogli wybrać studenci?
Przygotowaliśmy 3 specjalności na ścieżce tradycyjne. Są to: Wywiad i detektywistyka, Zarządzanie kryzysowe i pomoc humanitarna oraz Administracja bezpieczeństwa publicznego. Druga możliwość to ścieżka łączona ze studiami podyplomowych - absolwent uzyskuje tu 2 dyplomy równocześnie – ukończenia studiów magisterskich i studiów podyplomowych. Na tej ścieżce oferujemy specjalność: Menedżer bezpieczeństwa i kontroli z trzema możliwościami wyboru studiów podyplomowych: Zarządzanie bezpieczeństwem w administracji i biznesie, Audyt, kontrola wewnętrzne i zarządcza w administracji i biznesie lub Bezpieczeństwo informacji z audytowaniem.

Kto będzie się dzielił swoją wiedzą ze studentami tego nowego kierunku? Kogo znajdziemy w wśród wykładowców?
Ponad 70 % kadry wykładowców na kierunku Administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne to doświadczeni praktycy, specjaliści z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego, zarządzania kryzysowego, prawa administracyjnego, karnego i wykroczeń, podatków, psychologii i komunikacji, praw człowieka i etyki oraz dydaktycy o znaczącym dorobku naukowym i dydaktycznym posiadający doświadczenie w praktyce. Nauczyciele akademiccy posiadają dorobek naukowy w zakresie dziedzin i dyscyplin naukowych związanych z realizowanymi zajęciami, a przedmioty specjalnościowe realizowane są głównie przez osoby mające bogate doświadczenie zawodowe zdobyte poza szkolnictwem wyższym, w praktyce. Tak więc, zarówno wysokie kwalifikacje wykładowców zatrudnionych na kierunku Administracja i bezpieczeństwo, jak też ich ogromne doświadczenie zawodowe, szereg działań realizowanych na Uczelni i w jej otoczeniu, mających na celu wzbogacenie zwłaszcza pod względem praktycznym procesu kształcenia, zapewnią studentom zajęcia na możliwie najwyższym poziomie zarówno pod względem merytorycznym, jak też praktycznym. Warto podkreślić, że nasza Uczelnia organizuje szereg spotkań i wykładów otwartych z przedstawicielami instytucji i organizacji oraz przedsiębiorstw, którzy dzielą się ze studentami wiedzą i doświadczeniami zawodowymi, co prawda w okresie pandemii są to spotkania online, ale mam nadzieję, że wrócimy do kształcenia tradycyjnego, a to pozwoli nam wrócić do np. wizyt studyjnych w potencjalnych miejscach pracy dla naszych studentów, jak np. w sądach, Policji, jednostkach administracji celno - skarbowej, centrach zarządzania kryzysowego itp.

Kim będzie absolwent tego kierunku, jakie kompetencje zyska po studiach?
Wartość naszego absolwenta po studiach II stopnia na kierunku Administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne polegać będzie na połączeniu szerokiego rodzaju kompetencji: z jednej strony wiedzy na temat szeroko pojętego systemu bezpieczeństwa i administracji, z drugiej natomiast – cennych umiejętności z zakresu zarządzania. Wykształcenie u absolwenta tego typu kompetencji zapewni swoisty efekt synergii, co powinno dać mu przewagę na rynku pracy. Będzie to wysoko wykwalifikowany pracownik dedykowany dla sektora administracji i bezpieczeństwa, mogący pełnić rolę eksperta w podejmowaniu decyzji, nabędzie wiedzę i umiejętności w wielu obszarach kluczowych dla zarówno administracji, jak i bezpieczeństwa wewnętrznego. Będzie przygotowany do realizowania czynności zawodowych na najwyższym poziomie, zarówno pod względem zdobytej wiedzy, jak też nabytych umiejętności i kompetencji społecznych, tak by sprostać wysokim wymaganiom, jakie rynek pracy stawia przed kandydatami do pracy w bezpieczeństwie wewnętrznym i administracji.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska