Rowerem do pracy. Coraz więcej firm i instytucji w powiecie oleskim dołącza do akcji [zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Rowerowa akcja w Starostwie Powiatowym w Oleśnie.
Rowerowa akcja w Starostwie Powiatowym w Oleśnie. fot. Andrzej Szklanny
Prawie 200 osób przyjechało do pracy na dwóch kółkach w ramach akcji ekologicznej „Przypomnij rowerowi, gdzie pracujesz". Akcję zapoczątkowała oleska firma Oras, ale w tym roku dołączyło do niej już 6 innych firm i instytucji!

Proekologiczną akcję rowerową wymyślił Oras, fabryka armatury, największy prywatny zakład pracy w Oleśnie.

„Przypomnij rowerowi, gdzie pracujesz" polega po prostu na tym, że w wyznaczonym dniu pracownicy proszeni są o to, żeby przyjechać do pracy na rowerze, nie samochodem.

Początkowo była to akcja tylko Orasu, potem dołączyła do nich firma Nestro ze Starego Olesna, przed rokiem Bradas z Olesna. W tym roku nastąpił za to wysyp cyklistów!

- W tym roku w akcji wzięli pracownicy wielu lokalnych firm i instytucji: nie tylko inicjatora akcji Orasu Olesno, ale także Grupy Nestro (czyli firm Nestro, Netecs, Elektromatik), firmy Bradas oraz ze Starostwa Powiatowego w Oleśnie. Była też rowerowa reprezentacja Urzędu Miejskiego w Olesnie i Nadleśnictwa Olesno - wylicza Ewa Rymarczyk z firmy Oras.

- Akcja przeniosła się też do sąsiedniego województwa śląskiego, gdzie do pracy rowerami przyjechali pracownicy firmy Ejot Polska w Ciasnej - dodaje Ewa Rymarczyk.

Akcja ma nie tylko ekologiczne, ale również charytatywne efekty.

Przejechane kilometry wszystkich uczestników rejestrowane są w ogólnopolskiej akcji Fundacja Ekologiczna Arka. Pokonane kilometry zostały zarejestrowane na stronie internetowej www.rowerpomaga.pl, gdzie każde 20 000 km zamieniane jest na rower dla dzieci z domów dziecka!

W oleskim Orasie w tym roku na rowery wsiadło 49 pracowników, którzy przejechali łącznie 1001 kilometrów.
- Na każdego, kto dotarł do pracy na dwóch kółkach, na portierni czekała zdrowa przekąska. Dodatkowo spośród wszystkich uczestników akcji wylosowanych zostanie 5 szczęśliwców, którzy otrzymają rowerowe nagrody. 5 osób, które pokonały najdłuższe dystanse, obdarowanych zostanie odblaskowymi szelkami - mówi Ewa Rymarczyk.

Dodatkową zachętą dla pracowników Orasu, żeby przyjechać do roboty na dwóch kółkach, był darmowy warsztat rowerowy. Oras przygotował profesjonalny przegląd rowerowy, który obejmował: regulację hamulców i przerzutek, sprawdzenie ciśnienia w kołach i pompowanie, a także smarowanie łańcucha.

Rowerowa akcja w zakładzie Oras w Oleśnie.
Rowerowa akcja w zakładzie Oras w Oleśnie. fot. Oras Olesno

W grupie Nestro (czyli w firmach Nestro, Netecs i Elektromatik) w akcji rowerowej wzięło udział w tym roku 47 pracowników. Łącznie pokonali 1774 kilometrów, spalając przy tym 52 237 kalorii!

- Jak co roku dla naszych pracowników zaplanowaliśmy popołudnie przy grillu, podczas którego rozlosowaliśmy nagrody: bony do sklepów rowerowych oraz bezpłatne serwisy rowerów - mówi Radosław Gliński, dyrektor Nestro. - Rozważamy, czy taką akcję nie organizować co miesiąc, ponieważ mamy w firmie wielu zapalonych rowerzystów.

Rowerowa akcja w zakładzie Nestro w Starym Oleśnie.
Rowerowa akcja w zakładzie Nestro w Starym Oleśnie. fot. Nestro

W firmie Bradas w tym roku na rowery wsiadło 25 osób. To prawie połowa załogi oleskiej firmy. Łącznie pracownicy Bradu przejechali 268 kilometrów, z czego najdłuższą trasę pokonali właściciele i szefowie firmy! Jan Tyrała pokonał 56 km, a Adam Tyrała 30 km.

Rowerowa akcja w zakładzie Bradas w Oleśnie.
Rowerowa akcja w zakładzie Bradas w Oleśnie. fot. Bradas

- Mamy nadzieję, że tę ekologiczną inicjatywę podejmą kolejne firmy z Olesna i innych miejscowości - mówi Ewa Rymarczyk. - Do zobaczenia za rok, oczywiście na dwóch kółkach!

Akcja ekologiczno-charytatywna „Przypomnij rowerowi, gdzie pracujesz" organizowana jest raz na rok, ale organizatorzy zachęcają wszystkich, aby na co dzień dojeżdżać do pracy rowerem.

Aktualnie w Polsce około 20 procent pracowników dojeżdża do pracy na rowerze. Eksperci oczekują, że ten współczynnik będzie rósł, na co ma wpływać świadomość ekologiczna, ale także... korki w miastach, które na dwóch kółkach łatwo ominąć

Tak wyglądały akcje rowerowe w poprzednich latach:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska