Równoważny czas pracy - więcej pracujesz, więcej odpoczywasz

Redakcja
Roman Zemanek, ekspert PIP w Opolu
Roman Zemanek, ekspert PIP w Opolu
- Czy w tak zwanym równoważnym systemie czasu pracy są zachowane dobowe normy odpoczynku - co najmniej 11 godzin lub odpowiadające co najmniej liczbie przepracowanych godzin? - pyta Jacek z Opola.

- Równoważny czas pracy wprowadza się przede wszystkim wtedy, gdy jest szczególna potrzeba ze strony pracodawcy, aby odstąpić od 8-godzinnego dnia pracy. Wprowadza się go drogą regulaminu pracy. Jeśli coś takiego się robi, to średnie normatywy pracy muszą być zachowane, jak przy normalnym podstawowym czasie pracy, a więc nie więcej niż przeciętnie 5 dniówek roboczych oraz przeciętnie 40 godzin tygodniowo - odpowiada Roman Zemanek.

Przy układzie 12-godzinnym będzie to czas pracy o mniejszej liczbie dni roboczych i odpowiednio większej liczbie dni wolnych, bo w innych tygodniach ten czas będzie odpowiednio krótszy i sprowadzi się do zachowania przeciętnej normy. W równoważnym czasie pracy okres rozliczeniowy powinien być miesięczny. W szczególnych warunkach prowadzenia produkcji wprowadza się okres rozliczeniowy nawet do 3 miesięcy i jest to dużo łatwiejsze.

W równoważnych normach czasu pracy często zdarza się, że dniówki mogą wypaść w takie dni jak soboty, niedziele czy święta. Wówczas w grafiku inne dni muszą być wykazane jako okienka ze wskazaniem, że jest to dzień wolny w zamian za na przykład niedzielę. Trzeba zaznaczyć, czy jest to dzień wolny z racji nadpracowanego czasu pracy, czy właśnie w zamian za dzień wolny zgodnie z kalendarzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska