Rozbudowa drogi krajowej nr 46 Opole - Dąbrowa. Inwestycja ułatwi dojazd do autostrady. Jest wniosek o wydanie decyzji środowiskowej

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Przebudowa drogi krajowej nr 46. Skrzyżowanie w Dąbrowie ma być bezkolizyjne.
Przebudowa drogi krajowej nr 46. Skrzyżowanie w Dąbrowie ma być bezkolizyjne. Google maps/GDDKiA Opole
Docelowo GDDKiA w Opolu planuje rozbudowę DK46 na dłuższym odcinku - od końca obwodnicy Niemodlina do Opola. Trasa będzie dwujezdniowa, dzięki czemu poprawi się jej przepustowość oraz bezpieczeństwo.

Rozbudowa DK46. Kolejny etap prac przygotowawczych

Opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad złożył wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU), która ustali zakres rozbudowy niespełna pięciokilometrowego odcinka drogi krajowej nr 46 od Dąbrowy do Opola.

- Natomiast w kwietniu taki sam wniosek złożymy dla odcinka od Dąbrowy do węzła autostradowego Opole Zachód - informuje Agata Andruszewska z opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Rozbudowa DK46. Warianty przebiegu nowej trasy

W trakcie opracowywania dokumentacji odbyły się spotkania informacyjne z mieszkańcami. Wszystkie uwagi i opinie do zaproponowanych dwóch wariantów zostały przez projektanta przeanalizowane.

- Część z nich, stosownie do możliwości, uwzględniono i wprowadzono do dokumentacji - dodaje Agata Andruszewska.

M.in. na tej podstawie zarekomendowano przebieg rozbudowywanej trasy w wariancie drugim. Według niego dwujezdniowa trasa rozpoczynać się ma w kompleksie leśnym przy węźle autostradowym Opole Zachód.

Tam zaplanowano budowę przejścia dla zwierząt, z którego korzystać też będą mogli piesi, rowerzyści i służby leśne. W samej Dąbrowie powstanie wiadukt nad skrzyżowaniem ulic Ciepielowickiej i Sztonyka, zbudowane zostanie też rondo ułatwiające wjazd z miejscowości na DK46.

- Nad linią PKP w Dąbrowie powstanie drugi wiadukt, pod drugą jezdnię. Będzie to równoległa konstrukcja do tej, która powstaje teraz - mówi Agata Andruszewska. - Przebudowane zostanie też pobliskie skrzyżowanie ul. Kamiennej i Brzozowej.

Przebudowa DK46. Zakres prac

Przypomnijmy. GDDKiA w Opolu planuje rozbudowę DK46 na odcinku od końca obwodnicy Niemodlina do Opola. Trasa będzie dwujezdniowa, dzięki czemu poprawi się jej przepustowość oraz bezpieczeństwo.

- Ten fragment DK46 to niezwykle ważne miejsce na sieci dróg krajowych, ze względu na swój tranzytowy charakter z kierunków Opola i Nysy oraz bezpośredniego dojazdu do autostrady A4 poprzez węzeł Opole Zachód - mówi Agata Andruszewska.

W ramach robót wzmocniona zostanie też konstrukcja obecnej jezdni, której nośność będzie dostosowanie do nacisku 11,5 tony na oś, przebudowane będą dojazdy do terenów przyległych, powstanie oświetlenie i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Według planów roboty budowlane mają zostać zrealizowane w latach 2026 - 2028.

Jest wniosek o decyzję środowiskową na przebudowę DK46 Dąbrowa - Opole

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska