Rozdano stypendia dla studentów medycyny. 35 osób co miesiąc otrzyma 2 tys. zł. Warunkiem jest przyszły staż i praca w opolskich szpitalach

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Do tej pory samorząd województwa opolskiego przyznał stypendia 150 osobom
Do tej pory samorząd województwa opolskiego przyznał stypendia 150 osobom UMWO
Jednym z istotnych filarów wsparcia służby zdrowia są stypendia dla studentów medycyny. Samorząd województwa opolskiego już po raz trzeci uhonorował stypendiami marszałkowskimi młodych adeptów medycyny, którzy będą chcieli pozostać w regionie, tutaj pracować i zakładać rodzinę.

Stypendia, które sięgają 2000 zł przez dziewięć miesięcy, zostały przyznane 35 osobom – studentom czwartego, piątego i szóstego roku, którzy zobowiązali się odpracować je jako lekarze w jednostkach medycznych na terenie województwa.

- Nasze województwo, niestety, boryka się z niedoborem lekarzy, a inicjatywa stypendiów staje się kluczowym krokiem w kierunku zwiększenia liczby lekarzy praktykujących na miejscu. Nasz region nadal ma jeden z najniższych wskaźników lekarzy na 10 tys. mieszkańców, ale dzięki wsparciu dla studentów medycyny zaczyna to się zmieniać – tłumaczy Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek woj. opolskiego.

27 spośród 35 stypendystów pochodzi z Uniwersytetu Opolskiego

Cieszy również fakt, że aż 27 spośród 35 stypendystów pochodzi z Uniwersytetu Opolskiego. Jednak wicemarszałek podkreśliła, że inicjatywa obejmuje również studentów z innych uczelni, takich jak Uniwersytet Wrocławski, Katowicki oraz Białostocki. To ukierunkowanie na różne instytucje akademickie jest zgodne z dążeniem do przyciągania najzdolniejszych młodych umysłów z różnych regionów.

Pola Lewińska do Opola przyjechała z Raciborza. Wcześniej studiowała na Uniwersytecie Śląskim, wybrała jednak Uniwersytet Opolski. Według niej pieniądze pozwalają na branie udziału w płatnych warsztatach i szkoleniach dla przyszłych lekarzy.

– To są płatne zajęcia związane np. z obsługą USG. Kiedy będę przeszkolona, kiedy będę już lekarzem, będzie mi łatwiej przeprowadzać badania. Interesuje mnie chirurgia i zabiegi. Najważniejsze są udane operacje – zaznacza Pola Lewińska.

Samorząd województwa opolskiego przyznał stypendia 150 osobom

- Opinia na temat kierunku medycznego na UO jest wyjątkowo dobra, co potwierdzają wyniki egzaminów lekarskich, gdzie kierunek zdobył czwarte miejsce w kraju. Wpływ na to ma zaangażowanie profesorów i wykładowców, którzy tworzą dobre relacje ze studentami, co przekłada się na wysoką jakość kształcenia – podkreśla wicemarszałek.

Do tej pory samorząd województwa opolskiego przyznał stypendia 150 osobom, które odbywają staże m.in. w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu, Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym czy Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Oleśnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska