Róże Powiatu, January i Januarki - w Oleśnie starosta wręczył nagrody. Zobacz, kto został odznaczony [ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Galę wręczenia nagród i wyróżnień starosty oleskiego zorganizowano w hali sportowej Zespołu Szkół w Oleśnie. fot. Mirosław Dragon
Marta Korzekwa, Leon Gnacy i Grzegorz Nowałka zostali odznaczeni Różami Powiatu. Starosta oleski nagrodził też społeczników i wolontariuszy. W sumie podczas gali wręczono statuetki ponad 20 osobom.

Tegoroczną galę Róż Powiatu zorganizowano nie w auli Zespołu Szkół w Oleśnie, ale w hali sportowej przy tej szkole. W hali ustawiono stoły, przy których zasiedli zaproszeni goście, a także scenę, na której wystąpił uświetniający galę zespół Na Szczęście, złożony z oleskich licealistów.

- Na galę zapraszani są m.in. laureaci z poprzednich lat, z roku na rok przybywa ich i po prostu nie mieściliśmy się już w auli. W nowym miejscu gala wypadła okazalej - mówi starosta oleski Roland Fabianek.

Róże Powiatu to nagrody starosty oleskiego za osiągnięcia w dziedzinie sportu, twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Laureatami Róż Powiatu 2019 zostali:

 • Marta Korzekwa – emerytowana dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Radłowie, która założyła Koło Historyków Lokalnych, a także nadal działa w stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania „Górna Prosna”, w Lokalnym Kole Caritas i Stowarzyszeniu Przyjaciół Radłowa.
 • Leon Gnacy – prezes honorowy OSP Jamy. Strażakiem ochotnikiem jest od ukończenia 16. roku życia. Przez 25 lat pełnił funkcję prezesa OSP Jamy. Przez 65 lat grał w Parafialnej Orkiestrze Dętej oraz Gminnej Orkiestrze Dętej. Przez cztery kadencje pełnił funkcję radnego w Gorzowie Śląskim. Był członkiem Rady Sołeckiej w Jamach oraz przewodniczącym koła DFK Kozłowice. W imieniu pana Leona Gnacego nagrodę odebrała córka Gabriela Mycka.
 • Grzegorz Nowałka – nauczyciel i komendant Hufca ZHP Praszka im. Bohaterów Września 1939 roku. Harcmistrz Nowałka zorganizował 36 wakacyjnych obozów harcerskich i kolonii zuchowych, w tym dwa obozy wędrowne i zagraniczne. Największym wydarzeniem w 2019 roku roku był udział wraz z 13-osobową reprezentacją Hufca Praszka w Światowym Zlocie Skautów Jamboree w Stanach Zjednoczonych. Współpracuje ze szkołami z gmin Praszka i Rudniki.

Ponadto nominacje do Róż Powiatu dostali:

 • Anna Meryk - dyrektorka szkoły podstawowej w Borkach Wielkich. Podejmuje liczne działania promujące kulturę i tradycje śląskie. Z Jej inicjatywy od 10 lat organizowane jest Święto Piernika, na którym prezentowane są chatki piernikowe i wypiek pierników w czasie przedświątecznym. Realizowała projekt „Boreckie dziedzictwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze”. Gromadzi zasoby Izby Tradycji Śląskiej. Działa w Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Borki Wielkie, z którym realizuje polsko–czeskie projekt „Poznajmy się”.
 • Wiktoria Grejner – mieszkanka gminy Dobrodzień, zawodniczka Klubu Karate Nidan Zawadzkie, studentka Uniwersytetu Opolskiego. Jest dwukrotną złotą medalistką Europy oraz Mistrzynią Polski 2019. W ubiegłym roku brała także udział w Mistrzostwach Świata Karate WKF Kadetów, Juniorów i Młodzieżowców, Santiago w Chile.
 • Zbigniew Szczerbik – historyk, numizmatyk, dyrektor Muzeum w Praszce. Należy do Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Stowarzyszenia Muzealników Polskich i Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego. Opracował książkę „ Praszka na starej pocztówce i fotografii”.
 • Jarosław Knaga – wicedyrektor Miejsko–Gminnego Ośrodka, Kultury i Sportu w Praszce, odpowiedzialny za sprawy dotyczące sportu i kultury fizycznej. MGOKiS szkoli ponad 400 sportowców, w takich dyscyplinach, jak: pływanie, piłka nożna czy siatkoówka.
 • Manfred Mosler - z zawodu ślusarz, a z zamiłowania fotograf i zdjęciowy kronikarz gminy Zębowice. Jest również oficjalnym kronikarzem OSP Zębowice.

January to wyróżnienie przyznawane przez starostę oleskiego w podziękowaniu za pomoc i wspieranie inicjatyw samorządu powiatowego w dziedzinie promocji, edukacji i kultury.

January 2019 otrzymali:

 • Irena Żołędź – nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej w Oleśnie. Już 50 lat uczy dzieci i młodzież muzykowania.
 • Jest współorganizatorem Stowarzyszenia Miłośników Muzyki „Pro Musica Viva" oraz założycielką Festiwalu Muzykujących Przedszkolaków i Festiwalu Muzykujących Rodzin.
 • Małgorzata Kosarga-Bednarek – od ponad 30 lat prowadzi klasę akordeonu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Oleśnie. Jej uczniowie odnoszą liczne sukcesy w przesłuchaniach, konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.
 • Katarzyna Skiba – nauczyciel w Zespole Szkół w Dobrodzieniu i prezes OSP Dobrodzień. Popularyzuje pożarnictwo wśród młodzieży. Zorganizowała dwudniową spartakiadę dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Oleskiego, jest współorganizatorką Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”, organizuje obozy dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Polsce i za granicą.
 • Irena Koszyk – przewodnicząca Stowarzyszenia Szkól Innowacyjnych Regionu Opolskiego. Inicjatorka tworzenia edukacji szkolnej na najwyższym poziomie. Na co dzień naczelnik Wydziału Oświaty Miasta Opola. Od 17 lat I Liceum Ogólnokształcące w Oleśnie i od 10 lat Zespół Szkół nr 2 w Oleśnie są członkami tego stowarzyszenia.
 • Krystyna Dworecka - sekretarz Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego.
 • Stefan Włoka – mieszkaniec gminy Rudniki, strażak zawodowo związany z OSP Radłów. Ciekawostką jest, że kolekcjonuje modele strażackie z różnych stron świata.
 • Łukasz Cieśla – instruktor piłki nożnej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Praszce. Prowadzi dziecięce grupy piłkarskie, jest także trenerem seniorskiego zespołu Budowlani Strojec.
 • Bogdan Pawlak - trener w MGOKiS w Praszce. Posiada tytuł instruktora piłki siatkowej oraz piłkarską licencję trenerską UEFA B.
 • Andrzej Gąsior - właściciel Centrum Pucharowego Oscar Wieluń, firmy rodzinnej z tradycjami, która specjalizuje się w produkcji i sprzedaży trofeów sportowych i biznesowych.
 • Tomasz Olejnik – na co dzień pracownik urzędu miejskiego w Gorzowie Śląskim oraz aktywny strażak OSP Gorzów Śląski.
 • Zbigniew Gil – znawca, miłośnik przyrody i ekologii. Emerytowany zastępca nadleśniczego w Oleśnie. Jest również zapalonym myśliwym.
 • Krzysztof Galus - nauczyciel wuefu w Zespole Szkół w Oleśnie. Pod jego kierunkiem uczniowie co roku zdobywają czołowe lokaty we współzawodnictwie sportowym w Licealiadzie.

Januarki to wyróżnienia dla wolontariuszy.

Nagrody Januarek 2019 otrzymali:

 • Aleksandra Garus – uczennica Zespołu Szkół w Oleśnie. Zaangażowała się w pomoc we Wrocławskim Hospicjum Ojców Bonifratrów dla ubogich. Poświęca swój czas seniorom w Domu Opieki „Złote Borki”. Jest bardzo zaangażowana w prowadzenie drużyny harcerskiej i organizacji wielu wydarzeń w Szczepie „ Feniks”. Pracowała w Ośrodku Szkoleniowo - Wypoczynkowym „Kokotek” Hufca ZHP Lubliniec. Dwukrotnie uczestniczyła w Szlachetnej Paczce niosąc pomoc potrzebującym. Działa w radiu młodzieżowym „Strefa S” przy MDK w Oleśnie.
 • Jakub Pierzyna – uczeń Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie. Zaangażował się w pomoc osobom niepełnosprawnym i seniorom w „Złotych Borkach” oraz dzieciom z rodzin patologicznych w świetlicy „Iskierka”.
 • ks. Tomasz Kornek – wikariusz w parafii Bożego Ciała w Oleśnie. Jego celem jest pomaganie poprzez szeroko rozumiany wolontariat: odwiedza domy dziecka, domy spokojnej starości, szpitale i hospicja. W każdy czwartek z grupą około 20 osób jeździ do seniorów w Złotych Borkach. Podczas ferii zimowych i wakacji z podobną grupą około realizuje wolontariat w hospicjum i jadłodajni dla bezdomnych we Wrocławiu u sióstr elżbietanek i ojców franciszkanów.

Potwierdzone: szczepionka Moderny działa na mutacje koronawirusa

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Gdzie by nie było zawsze Knaga i Cieśla, będzie zmiana burmistrza w Praszce to pierwsi wylecą - wtedy też będzie o nich głośno.....

Dodaj ogłoszenie