Rozliczenie PIT 2019 za 2018. Czeka nas rewolucja w rozliczaniu podatków za 2018 rok. Co się zmienia? [30.03.2019 r.]

Piotr Guzik
Agnieszka Jóźwin-Dalecka, rzecznika Izby Administracji Skarbowej w Opolu.
Agnieszka Jóźwin-Dalecka, rzecznika Izby Administracji Skarbowej w Opolu. Archiwum NTO
Urzędy skarbowe przygotowały za część podatników propozycje ich zeznań za 2018 rok. Dokumenty są dostępne w sieci od 15 lutego za pośrednictwem usługi "Twój e-PIT".

- Czeka nas rewolucyjna zmiana w zakresie składania zeznań podatkowych. Administracja Skarbowa udostępni osobom składającym PIT-37 i PIT-38 propozycje zeznań podatkowych - mówi Agnieszka Jóźwin-Dalecka, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Opolu.

Aby znaleźć swoją propozycję zeznania, należy odszukać stosowną zakładkę na stronie internetowej podatki.gov.pl. Należy podać swój numer PESEL, kwotę przychodu z deklaracji złożonej w 2017 roku oraz kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (PIT-11) za 2018 rok.

CZYTAJ TAKŻE: Jak rozliczyć PIT za 2018 rok. Instrukcja krok po kroku

Jeśli nie zgadzamy się z propozycją, to jak dokonać korekt? - Poprzez internet możliwe jest naniesienie poprawek i wprowadzenie danych, których w proponowanym zeznaniu brakuje. Później wystarczy je zaakceptować. I na tym kontakt z urzędem się kończy. Można też całe zeznanie odrzucić i rozliczyć się samodzielnie, w innej formie, zarówno elektronicznej, jak i papierowej, dostarczanej osobiście do urzędu skarbowego - wskazuje Agnieszka Jóźwin-Dalecka.

Dane, na bazie których urzędy skarbowe przygotowują propozycje zeznań, pochodzą z informacji przesyłanych przez pracodawców.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ulga rehabilitacyjna 2019 w PIT za 2018 r. Jakie wydatki na cele rehabilitacyjne można odliczyć w PIT?

- Oprócz tego wykorzystywane są informacje z zeznań za 2017 rok. Jeśli podatnik wykazał, że korzystał ze zwolnień i ulg, na przykład na dziecko, to znajdą się one też w propozycji rozliczenia za 2018 rok. Podobnie jest z organizacjami pożytku publicznego, którym podatnik postanowił przekazać 1 proc. swojego podatku. W propozycji pojawi się ta organizacja, którą wskazaliśmy w 2017 roku. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać zmian w tych zakresach - zaznacza rzeczniczka IAS w Opolu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ulga na dziecko 2019 w PIT za 2018 rok. Jak rozliczyć ulgę na dzieci?

Termin akceptacji deklaracji upływa 30 kwietnia. Nadpłaty wypłacane będą szybciej, w ciągu 45 dni, ale tylko w przypadku zeznań elektronicznych. Te złożone w formie papierowej, bezpośrednio w urzędzie, mają trzymiesięczny termin wypłaty.

Urzędy skarbowe nie przygotowują deklaracji za osoby, które rozliczają się poprzez PIT-36, a więc prowadzących własną działalność gospodarczą. Takie osoby mają być objęte zmianami w systemie rozliczeń w 2020 roku.

ZOBACZ TAKŻE: 1 procent podatku 2019 w PIT za 2018 roku. Jak rozliczyć po zmianach?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska