Rozmowy o edukacji i finansowaniu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Na czele chadeckiej delegacji stanęli Klaus Braehmig i Stephan Mayer. Pierwszy z prawej Bernard Gaida.
Na czele chadeckiej delegacji stanęli Klaus Braehmig i Stephan Mayer. Pierwszy z prawej Bernard Gaida.
Przedstawiciele mniejszości niemieckiej spotkali się w Opolu z delegacją niemieckiej partii CDU/CSU. - Potrzebujemy takiego moralnego wsparcia - mówi lider TSKN Norbert Rasch.

Wminiony piątek w siedzibie Związku Niemieckich Stowarzyszeń gościła delegacja partii CDU/CSU. Na jej czele stali posłowie do Bundestagu Klaus Braehmig oraz Stephan Mayer. Mniejszość niemiecką reprezentowali Bernard Gaida, Norbert Rasch i Rafał Bartek.
- Cieszę się, że trwajacą ponad dwie godziny rozmowę zdominowały przede wszystkim sprawy szkolnictwa - mówi lider TSKN Norbert Rasch. - Takie spotkania służą temu, by partnerom z Niemiec pokazywać, co jest dla nas naprawdę ważne. Cieszymy się, że politycy CDU nas nie omijają. Nie musimy szczególnie zabiegać, by z nami rozmawiali. Właśnie na tym polega moralne wsparcie, którego nam udzielają.

Szef mniejszości w regionie podkreśla otwarcie swego środowiska na różne nurty polityczne. Tydzień wcześniej w Opolu gościli socjaldemokraci, teraz chadecy.
Podczas spotkania dyskutowano o bieżących sprawach dotyczących mniejszości. Stephan Mayer - podobnie jak członkowie MN - był zdania, że niszczenie dwujęzycznych tablic polsko-niemieckich czy polsko-litewskich powinny się spotykać z bardziej stanowczą reakcją władz polskich. Podczas rozmowy o podtrzymywaniu niemieckiej tożsamości na Śląsku komentowano także przebieg spisu powszechnego.

- Gdyby w Niemczech można podczas spisu deklarować przynależność do narodowości, która jednocześnie nie została formalnie uznana - uważa Klaus Braehmig - mogłoby się okazać, że mieszkają u nas głównie Bawarczycy, Westfalczycy itp., a Niemców praktycznie nie ma.
Poseł Braehmig zadeklarował także, iż dołoży starań, by w pracach nad budżetem na kolejny rok co najmniej utrzymać poziom finansowania mniejszości niemieckiej.

- Z posłami CDU spotkaliśmy się w Berlinie - mówi Rafał Bartek, dyrektor DWPN. - I jest dla nas bardzo istotne, że mogliśmy rozmawiać także w Opolu. - Przypomnieliśmy, że obecny model finansowania MN w oparciu o tzw. środki zwrotne Fundacji Rozwoju Śląska ma pewne czasowe ograniczenia. Bez tzw. świeżych pieniędzy utrzymanie i rozwój naszego funkcjonowania będzie w dalszej perspektywie trudne. Wskazywaliśmy, że już dziś warto zastanawiać się nad planami na przyszłość w tym zakresie. z

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska