Rozpoczęły się 42. Opolskie Konfrontacje Teatralne

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Od lewej: Norbert Rakowski, dyrektor Teatru Kochanowskiego, Stanisław Rakoczy, wicemarszałek województwa opolskiego, Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego w Warszawie i Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, otwierają 42. Opolskie Konfrontacje Teatralne.
Od lewej: Norbert Rakowski, dyrektor Teatru Kochanowskiego, Stanisław Rakoczy, wicemarszałek województwa opolskiego, Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego w Warszawie i Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, otwierają 42. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Patrycja Wanot (O)
W Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu rozpoczęły się we wtorek wieczorem 42. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka polska". Do niedzieli publiczność zobaczy siedem przedstawień konkursowych. Zaplanowano także liczne imprezy towarzyszące: rozmowy z twórcami, koncerty, przedstawienia pozakonkursowe, warsztaty, czytania sceniczne i radiowe.

- Pogoda nam nie przeszkodzi, bo klasyka rozrzewa - zapewnił prof. Dariusz Kosiński, szef komisji artystycznej, która spośród 50 przedstawień rywalizujących w ogólnopolskim konkursie Klasyka Żywa, do finałowej rozgrywki w Opolu wskazała siedem tytułów.

- Niech opolska scena stanie się miejscem spotkania z drugim człowiekiem, magią i iluzją, a przede wszystkim miejscem artystycznych wzruszeń - dodał Stanisław Rakoczy, wicemarszałek województwa opolskiego. Po czym marszałek, prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski i Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego w Warszawie (współorganizator Konfrontacji) chórem odczytali otwierającą festiwal formułę.

Konkursowe zmagania rozpoczął “Ślub” Gombrowicza. To koprodukcja opolskiego Teatru Kochanowskiego i szczecińskiego Teatru Współczesnego. Przedstawienie w reżyserii Anny Augustynowicz zdobyło już jesienią ub. roku Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Gombowiczowskiego w Radomiu. Czy spodoba się także jurorom OKT, przekonamy się w niedzielę.

Do tego czasu publiczność zobaczy siedem przedstawień uznanych za najciekawsze inscenizacje polskiej klasyki na krajowych scenach. Oprócz "Ślubu" zobaczymy "Księcia Niezłomnego" Calderona/Słowackiego, "Wesele" Wyspiańskiego, "Krzyżaków" Sienkiewicza, "Dziady - noc pierwszą" Mickiewicza, "Krakowiaków i górali" Bogusławskiego oraz "Kartotekę" Różewicza.

W środę na Konfrontacjach”Książę Niezłomny” - dramat napisany przez barokowego poetę Pedro Calderona de la Barcę, sparafrazowany przez Juliusza Słowackiego w 1843 roku. Opowiada historię portugalskiego infanta, który umiera w niewoli, gdyż nie zgodził się na oddanie Maurom Ceuty. Tę opowieść o niezłomności, ofierze, męczeństwie i szlachetności ducha na nowo odczytuje dobrze znany Opolanom, Paweł Świątek. Początek o godz. 19.

Wcześniej (godz. 17) będzie można zobaczyć przedstawienie studentów Akademii Teatralnej w Warszawie - “Iwaszkiewicz. Mrożek. Współcześnie”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska