Rozpoczyna się 3. edycja Quarry Life Award międzynarodowego konkursu przyrodniczego

Oprac. Edh
Badania w kopalni Nowogród Bobrzański, prowadzone w ubiegłym roku.
Badania w kopalni Nowogród Bobrzański, prowadzone w ubiegłym roku. archiwum firmy
Po raz trzeci firma HeidelbergCement i Grupa Górażdże organizują w ponad 20 krajach konkurs Quarry Life Award – naukowo-edukacyjne przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzacja i ochrona walorów przyrodniczych terenów kopalnianych.

W przyszłym roku kopalnie odkrywkowe ponownie otworzą się na badania, a studenci i naukowcy otrzymają niepowtarzalną szansę wzięcia udziału w projekcie, który w realny sposób przyczynia się do zwiększenia wartości ekologicznej oraz edukacyjnej miejsc wydobycia surowców mineralnych.

QLA etap po etapie

W Polsce organizatorem konkursu jest Grupa Górażdże, należąca do koncernu HeidelbergCement. Zasady konkursu pozostają te same co przy poprzednich edycjach. Uczniowie, studenci, absolwenci, naukowcy oraz przyrodnicze organizacje i instytucje mogą składać swoje propozycje projektów na stronie internetowej www.quarrylifeaward.com w terminie do 1 marca 2016 r. W kolejnym etapie jury krajowe wybierze pięć najlepszych projektów badawczych, które w okresie od kwietnia do września 2016 będą realizowane w czterech kopalniach Grupy Górażdże. Do udziału w nowej edycji zostały wytypowane dwie kopalnie wapienia na Opolszczyźnie: „Strzelce Opolskie” oraz „Górażdże”, a także dwie kopalnie kruszyw: KSM „Ruda” (woj. śląskie) oraz KSM „Nowogród Bobrzański” (woj. lubuskie).

Kategorie konkursowe i nagrody

Do konkursu można zgłaszać projekty indywidualnie lub zespołowo w jednej z pięciu kategorii: „Badania nad gatunkami i siedliskami”, „Zarządzanie bioróżnorodnością”, „Edukacja i podnoszenie świadomości”, „Projekty szkolne ” (dla uczniów szkół podstawowych i średnich oraz studentów studiów wyższych I stopnia) oraz w nowej kategorii “Ponad granicami kopalń” (projekty badające wpływ i powiązania kopalni z bioróżnorodnością otaczającego ją terenu). Finał konkursu, połączony z prezentacją wyników prac terenowych oraz zaleceniami dotyczącymi ochrony bioróżnorodności w kopalniach, odbędzie się jesienią 2016 r.

Wszystkie pięć projektów wyróżnionych w ramach edycji krajowych weźmie udział również w konkursie na szczeblu międzynarodowym. Każdorazowo projekty będą oceniane pod kątem: innowacyjności, wykonalności (szans realizacji), wartości dodanej, zaangażowania uczestników oraz walorów edukacyjnych. Dla zwycięzców przygotowano atrakcyjne nagrody pieniężne.! Na szczeblu krajowym przyznane zostaną nagrody w wysokości 1 500, 3 000 oraz 5 000 EUR. Pula nagród międzynarodowych wynosi 80 000 EUR. Ponadto najlepszy projekt 3. edycji QLA zostanie nagrodzony kwotą 30 000 EUR.

Dlaczego warto?

Do udziału w 2. edycji Quarry Life Award na całym świecie zgłoszono ponad 390 projektów. - Dla koncernu HeidelbergCement organizowane przedsięwzięcie to droga do promowania wyjątkowych walorów bioróżnorodności kopalni oraz nieustannego podnoszenia standardów ochrony przyrody we współpracy z uczelniami – wyjaśnia Daniel Gauthier, członek zarządu HeidelbergCement oraz członek międzynarodowego jury konkursu QLA. Zgłaszając swój projekt, młodzi ludzie otrzymują niepowtarzalną szansę przeprowadzenia badań na terenach, które zwykle nie są dostępne dla osób postronnych. Mogą wykorzystać swoją wiedzę w praktyce, a także nabyć wiele nowych umiejętności, które przydadzą się w przyszłej karierze zawodowej.

O tym, że warto wziąć udział w konkursie, świadczą również wyniki poprzedniej edycji, w której ogromny sukces i główną nagrodę na szczeblu międzynarodowym (30 000 EUR) zdobyło Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX z Wrocławia, nagrodzone za projekt ochrony płazów i gadów w Kopalni Wapienia „Górażdże”.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie internetowej: www.quarrylifeaward.com

Grupa Górażdże jest liderem na polskim rynku cementu i jednym z największych w kraju producentów betonu towarowego i kruszyw. Górażdże prowadzą działalność w trzech liniach biznesowych: Górażdże Cement, Górażdże Beton, Górażdże Kruszywa. Właścicielem Grupy Górażdże jest międzynarodowy koncern HeidelbergCement, lider światowego rynku kruszyw i jeden z największych na świecie producentów cementu i innych materiałów budowlanych.

W 2014 roku wartość obrotów skonsolidowanych Grupy Górażdże wyniosła ponad 1,1 mld zł. Spółki Grupy zatrudniają obecnie ok. 1200 pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska