Rozpoczyna się trzecia edycja programu mentoringu biznesowego w województwie opolskim. To okazja dla młodych firm

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
O zaletach programu mówili na konferencji mentee prezes Multitex z Głogówka Łukasz Kunert, dyrektor OCRG Roland Wrzeciono, członek zarządu województwa Szymon Ogłaza i mentor były dyrektor Lesaffre z Wołczyna Ryszard Błaszków.
O zaletach programu mówili na konferencji mentee prezes Multitex z Głogówka Łukasz Kunert, dyrektor OCRG Roland Wrzeciono, członek zarządu województwa Szymon Ogłaza i mentor były dyrektor Lesaffre z Wołczyna Ryszard Błaszków. Archiwum
Do 12 kwietnia Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki przyjmuje zgłoszenia od osób zarządzających mikro-, małymi i średnimi firmami, działającymi na rynku nie dłużej niż 5 lat.

W trzeciej edycji Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego 10 znanych szefów firm podzieli się wiedzą i doświadczeniem z młodymi przedsiębiorcami.

Dotychczas w programie udział wzięły 22 "młode" przedsiębiorstwa prowadzone przez znanych opolskich biznesmenów m.in. Andrzeja Balcerka, byłego prezesa Górażdży, Andrzeja Drosika, dyrektora zakładów produkcyjnych Nutricia w Opolu czy Lesława Adamczyka, obecnie właściciela butiku inwestycyjnego.

Ryszard Błaszków, były dyrektor Lesaffre Polska w Wołczynie, który dołączył do drugiej edycji programu mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że współpraca z mentee (tak nazywa się młodych przedsiębiorców) to dobra lekcja dla obydwu stron. - Ja też sporo nauczyłem się m.in. o geodezji - zauważył.

Pytany o efekty programu mówił, że zderzenie doświadczenia, umiejętności przewidywania mentorów z entuzjazmem młodych biznesmenów może przynieść dobre efekty. - Po udziale w programie mój podopieczny podpisał pierwszy zagraniczny kontrakt - zauważył.

Obecny na konferencji Łukasz Kunert, prezes firmy Multitex z Głogówka, mówił, że współpraca z mentorem otworzyła mu oczy na wiele aspektów prowadzenia firmy, którą przejął po rodzicach.

– Ten program bez wątpienia dał mi dużo więcej pewności siebie. Program i mentor pokazały mi, jak dużo można mieć spokoju w tak niespokojnej dziedzinie, jaką jest działalność gospodarcza – wspominał. – Przychodziłem w tym programie do mojego mentora jak uczeń do mistrza zakonu Shaolin. Uczeń, który nie wszystkich narzędzi i umiejętności uczył się w murach zakonu, a wychodził z niego i wracał na konsultacje. Polecam go wszystkim młodym przedsiębiorcom, jeśli tylko potrafią się uczyć, mają otwartą głowę na zmiany i nowości. O takim drugim projekcie nie słyszałem.

Inny uczestnik programu, Bartosz Jemioł, właściciel firmy Taturo produkującej ubranka dziecięce własnego projektu przypomniał, że kiedy dostał się do programu ktoś z rodziny powiedział że, lepiej by było, gdyby dostał dotację. - A ja jestem pewien, że wiedza, którą w nim pozyskałem, jest znacznie cenniejsza – mówił po zakończeniu poprzedniej edycji programu - skomentował.

- Gdybym mogła do tego programu zgłosić się jeszcze raz, to na pewno bym to zrobiła! Ale tym razem pewnie wyniosłabym z niego znacznie więcej. Wtedy podchodziłam do tego spontanicznie. Dziś przygotowałabym się lepiej i na przykład określiła, co chcę przepracować – mówiła kolejna uczestniczka programu Justyna Lenc, właścicielka firmy Spawaczka.pl.

By wziąć udział w programie, młodzi przedsiębiorcy muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie OCRG (www.ocrg.opolskie.pl, zakładka „Projekty”, zakładka „Mentoring Biznesowy”), wysłać go do 12 kwietnia na mail: j.maczko@ocrg.opolskie.pl, a potem wziąć udział w autoprezentacji przed mentorami.

- W ramach programu odbędzie się minimum po pięć spotkań mentora z mentee, szkolenia i warsztaty integracyjne dla młodych przedsiębiorców, kierowane do nich doradztwo prawne, networking, spotkania służące wymianie doświadczeń podopiecznych projektu, ale też na przykład spotkania konsultacyjne dla mentorów - wylicza dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest transfer wiedzy i doświadczenia opolskich przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces, do małych i średnich firm. W pierwszej edycji projektu brało udział 6 mentorów i 11 ich podopiecznych; w drugiej – ośmiu mentorów i 9 mentee. Uczestnicy programu nie ponoszą w nim żadnych kosztów, a mentorzy nie otrzymują żadnego wynagrodzenia. Jak zapisano w regulaminie programu ich „Jedyną korzyścią jest nawiązanie niepowtarzalnej i inspirującej relacji”.

Roli mentorów w III edycji Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego podjęli się:

  • Agata Duliniec, prezes zarządu firmy GNIOTPOL Trailers;
  • Kornelia Tomala, członek zarządu i dyrektor ds. eksportu firmy Multiserwis;
  • Katarzyna Rudzińska, dyrektor ds. personalnych Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA;
  • Andrzej Balcerek, członek rady nadzorczej Górażdże Cement SA i właściciel firmy AB Coaching;
  • Andrzej Drosik, dyrektor przemysłowy na Europę Centralną Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA;
  • Joachim Siekiera, wieloletni prezes firmy Chespa w Krapkowicach, obecnie przewodniczący Rady Nadzorczej grupy Chespa;
  • Lesław Adamczyk, współtwórca i właściciel Butiku Inwestycyjnego LEAD, współtwórca Opolskiego Centrum Zarządzania Projektami Sp. z o.o. i członek Rady Głównej BCC;
  • Wojciech Paruzel, dyrektor operacyjny i członek zarządu firmy Diehl Controls Polska Sp. z o.o.;
  • Roland Krause, prezes zarządu firmy MM Systemy
  • oraz Ryszard Błaszków, były wieloletni dyrektor zakładu Lesaffre Polska.

- Ten program sprawia mi satysfakcję, a przy tym jest formą spłaty zadłużenia wobec otoczenia – mówi Andrzej Drosik. – Jestem w gronie tych przedstawicieli świata biznesu, którym się raczej udało. Dlatego czuję się zobowiązany by pomóc tym, którzy są na początku swojej drogi.

Podkreśla, że jest to jedno z takich działań, które w jego przekonaniu w realny sposób mogą wpływać na rozwój gospodarki regionu. – Biznes francuski, niemiecki, holenderski czy duński dawno już doszedł do wniosku, że warto wzajemnie się wspierać, by gospodarkę rozwijać. U nas wciąż pokutuje przekonanie, że najbliższe otoczenie gospodarcze należy traktować jak konkurencję. Tymczasem każda ze stron więcej może wynieść, gdy działa razem – mówi szef Zakładów Produkcyjnych Nutricia.

Agata Duliniec, od 15 lat zawodowo związana z rodzinną firmą GNIOTPOL Trailers, założoną przez jej rodziców jest przekonana, że dla młodych ludzi, wchodzących w rolę przedsiębiorców, współpraca z mentorem może być bardzo wartościowa. Ona sama przechodziła przez kolejne szczeble kariery zawodowej, pracując w praktycznie każdym dziale firmy rodziców i korzystając z ich wiedzy i doświadczenia. Od grudnia 2018 r. pełni funkcję prezesa zarządu GNIOTPOL Trailers.

- Dobrze, gdy entuzjazm młodego przedsiębiorcy można skonfrontować się z doświadczeniem. Jest wtedy szansa, by uniknąć wyważania otwartych drzwi lub odkrywania obszarów których nie brało się pod uwagę. Warunek jest jednak taki, że obie strony widzą potrzebę i mają chęć na taką współpracę – dodaje Agata Duliniec.

Ryszard Błaszków, mentor w poprzedniej edycji projektu podkreśla, że jego uczestnicy, często dobrze przygotowani merytorycznie, po specjalistycznych kursach i studiach, potrzebują np. potwierdzenia, że to, co robią, robią dobrze. – Nam pozostaje odpowiedzieć na pytanie: czy być ich mentorem czy coachem. Podczas wspólnych dyskusji wybieramy to, co jest najbardziej potrzebne – mówi Ryszard Błaszków.

- Program mentoringu biznesowego, który już po raz kolejny jest realizowany w naszym województwie, to przedsięwzięcie zupełnie niezwykłe i bezcenne – podkreśla marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła. - Takiej praktycznej wiedzy, jaką otrzymują od mentorów uczestnicy programu, w dodatku w relacjach bezpośrednich, nie ma w żadnym podręczniku i nie otrzymuje się na żadnym szkoleniu. Za to jesteśmy mentorom bardzo wdzięczni. Tym bardziej, że widać ogromną satysfakcję obu stron tego przedsięwzięcia.

- Cieszę się, że po raz trzeci już udaje nam się w tym programie połączyć doświadczenie i ogromną wiedzę mentorów oraz świeżą krew przedsiębiorców prowadzących krótko swoje firmy. Mam nadzieję, że będzie wielu zainteresowanych udziałem w rozpoczynającej się właśnie edycji, bo dotychczasowych dwudziestu jego absolwentów, ich opinie o programie i rozwój ich firm to najlepsze przykłady na to, że warto – mówił podczas konferencji prasowej inaugurującej Program członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza.

Pomysłodawcą Programu Mentoringu była Loża Opolska BCC, a wspierają go Opolska Izba Gospodarcza, Izba Gospodarcza „Śląsk” oraz Izba Rzemieślnicza w Opolu. Podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) projekt koordynuje i pełni w nim obsługę organizacyjną. III edycja programu właśnie się rozpoczyna. - Potrwa do listopada. Podopiecznymi mentorów, czyli mentee, mogą zostać osoby, która zarządzają mikro, małą lub średnią firmą, zarejestrowaną w woj. opolskim, działającą na rynku nie dłużej niż 5 lat – tłumaczy Magdalena Możdżeń, kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającego w ramach OCRG.

Zobacz: Opolskie dla biznesu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie