Rozstrzygnięto przetarg na budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S11. Chodzi o trasę Kluczbork - Byczyna - Kępno

Mirosław Dragon
Tak wyglądać będzie przebieg drogi ekspresowej S11 na odcinku Siemianice - Byczyna - Gotartów - Kluczbork.
Tak wyglądać będzie przebieg drogi ekspresowej S11 na odcinku Siemianice - Byczyna - Gotartów - Kluczbork. GDDKiA
23-kilometrowy odcinek pomiędzy Siemianicami (w województwie wielkopolskim) do Gotartowa koło Kluczborka ma być gotowy już za cztery lata. Jego budowa pochłonie ponad pół miliarda złotych.

- Wiosną podpisaliśmy umowy na zaprojektowanie i realizację dwóch odcinków drogi ekspresowej S11: z Kępna do Siemianic oraz z Gotartowa do początku obwodnicy Olesna. Teraz zbliżamy się do podpisania umowy na budowę kolejnego, blisko 23-kilometrowego odcinka pomiędzy Siemianicami i Gotartowem - informuje Agata Andruszewska z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu.

Przetarg na budowę odcinka Siemianice - Byczyna - Gotartów (Kluczbork) o długości 22,7 km trwał najdłużej. W styczniu GDDKiA wskazała najkorzystniejszą ofertę, ale inny z oferentów złożył odwołanie. Krajowa Izba Odwoławcza w całości odrzuciła ten protest, ale sprawa trafiła do sądu, który nakazał przeprowadzenie ponownego wyboru najkorzystniejszej oferty.

Spośród 8 firm, które stanęły do przetargu, jako najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia na kwotę 577.556.748,89 zł. Jest to ten sam wykonawca, który zbudował obwodnicę Olesna, będącą 25-kilometrowym kawałkiem drogi ekspresowej S11.

GDDKiA w Opolu podpisze umowę z wykonawcą, oczywiście o ile nie wpłynie kolejne odwołanie. Będzie to inwestycji w systemie „Projektuj i buduj".

- Wykonawca będzie miał 10 miesięcy od podpisania umowy na opracowanie projektu budowlanego i złożenie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Zakładamy, że jej procedowanie zajmie siedem miesięcy, a na prace w terenie przypadną kolejne 22 miesiące, z wyłączeniem okresów zimowych - wyjaśnia Agata Andruszewska.

Oznacza to, że droga ekspresowa S11 na odcinku Kluczbork - Byczyna - granica województwa opolskiego i wielkopolskiego, zostanie oddana w 2028 roku.

Na Opolszczyźnie powstanie w sumie 46 kolejnych kilometrów drogi ekspresowej S11

Dwujezdniowa droga ekspresowa między obwodnica Kępna i obwodnica Olesna została podzielona na trzy odcinki realizacyjne:

  1. koniec obwodnicy Kępna – Siemianice (12,5 km)
  2. Siemianice – Byczyna - Gotartów koło Kluczborka (22,7 km),
  3. Gotartów – Kluczbork - początek obwodnicy Olesna (10,5 km).

Na tym 46-kilometrowym kawałku drogi ekspresowej S11 powstaną cztery węzły drogowe: Siemianice, Byczyna, Kluczbork Północ oraz Kluczbork Południe.

Ten odcinek po zbudowaniu zostanie połączony z 25-kilometrową obwodnicą Olesna, gdzie jest jeden węzeł drogowy przy strefie inwestycyjnej w Oleśnie.

W ramach budowy drogi S11 przebudowana zostanie cała infrastruktura techniczna (sieć wodociągowa i kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne). Wzdłuż trasy wybudowane zostaną dodatkowe jezdnie do obsługi przyległego terenu.

Na jakim etapie są kolejne odcinki drogi S11 na Opolszczyźnie

  • 28 marca GDDKiA podpisała umowę na budowę 12,5-kilometrowego odcinka S11 pomiędzy Kępnem i Siemianicami. Wykonawcą będzie firma Polaqua. Wartość tej inwestycji to 375,6 mln zł.
  • 26 kwietnia GDDKiA podpisała umowę na budowę 10,5-kilometrowego odcinka S11 pomiędzy Gotartowem i początkiem obwodnicy Olesna. Wykonawcą będzie konsorcjum firm Mirbud oraz Kobylarnia. Wartość tej inwestycji to 464,9 mln zł.

Drogą ekspresową S11 pojedziemy przez cztery województwa ze Śląska nad Morze Bałtyckie

Cała droga ekspresowa S11 ma być gotowa do 2030 roku. Połączy leżący na Pomorzu Środkowym Kołobrzeg - przez Piłę, Poznań, Kępno, Kluczbork, Olesno - z Aglomeracją Śląską. Cała droga S11 będzie mieć ponad 580 kilometrów, a wliczając wspólny przebieg S11 z S6 od Kołobrzegu do Koszalina prawie 620 kilometrów.

Obecnie kierowcy mają do dyspozycji ponad 150 km (wliczając wspólny przebieg S6 i S11). Do zbudowania zostało zatem jeszcze prawie 470 km.

- Dla pozostałych odcinków, w zależności od etapu, inwestycje są już realizowane bądź prowadzone są prace przygotowawcze - wyjaśnia Agata Andruszewska.

Kiedy S11 będzie w całości gotowa (ma to się stać już za sześć lat), pokonanie samochodem trasy ze Śląska do Kołobrzegu zajmie wtedy zaledwie nieco ponad 5 godzin.

Droga S11 skończy się na Śląsku na węźle Piekary Śląskie, gdzie będzie można wjechać na autostradę A1.

Taki będzie dokładny przebieg drogi ekspresowej S11 od obwodnicy Olesna, przez Kluczbork, Byczynę, aż do obwodnicy Kępna.

Wiadomo już, kiedy gotowy będzie cały opolski odcinek drogi ...

Zobacz przebieg 46-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej nr 11 od obwodnicy Olesna do obwodnicy Kępna:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska