Rozwój cyfrowej Polski – transparentne płatności

Marek Kowalski, FPP
Marek Kowalski
Marek Kowalski FPP
Program rozwoju cyfrowej Polski – jeden z elementów Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju – obejmuje wprowadzenie transparentnych płatności elektronicznych, zwłaszcza w odniesieniu do działalności gospodarczej oraz Polskiej Karty Płatniczej. Jest to także szansa na uszczelnienie systemu podatkowego i zwiększenie wpływów do budżetu państwa. Warto zatem rozważyć specjalne zachęty dla tych przedsiębiorców, którzy szybko skorzystają z nowego systemu lub już obecnie prowadzą działalność w taki sposób, by przepływy pieniężne i dokumentacja księgowa były transparentne.

- Wbrew pozorom system transparentnych płatności będzie sprzyjał rozwojowi małej przedsiębiorczości, natomiast dodatkowe zachęty mogą usunąć bariery lub obawy przedsiębiorców. To kolejny czynnik, który może wesprzeć wzrost gospodarczy i stymulować przedsiębiorczość. Warto zauważyć, że wdrożenie Polskiej Karty Płatniczej to oszczędności zarówno dla obywateli, jak i sektora bankowego – przy jednoczesnych korzyściach dla budżetu państwa – mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

W grudniu 2016 roku Ministerstwo Rozwoju i KIGEiT (Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji) podpisały list intencyjny odnośnie uruchomienia platformy e-paragonów z kas fiskalnych, umożliwiającej ich dystrybucję bezpośrednio do konsumentów. Według założeń e-paragony mają być wprowadzone od 2018 r.

- Zgodnie z intencjami Ministerstwa Rozwoju, realizujemy proces elektronizacji i usprawnienia obrotu gospodarczego, a także upowszechnienia płatności bezgotówkowych. Naszym celem jest wdrożenie transparentnych płatności bezgotówkowych i elektronicznego obiegu dokumentów. Dlatego zarówno regulacje prawne, jak i ułatwienia dla przedsiębiorców będą uwzględniały te aspekty. Program Cashless Poland to zapewnienie dominującego udziału transakcji bezgotówkowych w obrocie gospodarczym, w szczególności przez narodowy schemat płatniczy, który ułatwi m.in. opłacanie czynności administracyjnych oraz zmniejszy prowizje płacone przez firmy i obywateli od każdej transakcji bezgotówkowej– podkreślił Tadeusz Kościński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.

- Proponowany w przepisach model zakłada, że kasy fiskalne od stycznia 2018 roku będą podłączone online i będą automatycznie przesyłać dane o sprzedaży do centralnego repozytorium prowadzonego przez Ministerstwo Finansów. Jednocześnie, kasy poza wydawaniem papierowych paragonów klientom będą wysyłać elektroniczne paragony zainteresowanym użytkownikom, którzy wyrażą na to zgodę i zarejestrują się. Pośredniczyć w tym będzie przygotowywana przez KIGEiT platforma dystrybucji paragonów elektronicznych z kas fiskalnych bezpośrednio do konsumentów. System ten ma gwarantować pełną anonimowość przesyłanych danych i może zostać rozszerzony na inne obszary płatności i obrotu gospodarczego. Najprostszą formą będzie przekazanie paragonu elektronicznego na pocztę e-mail lub sms, czy też do aplikacji mobilnych – wskazał Stefan Kamiński, prezes KIGEiT.

Wprowadzenie platformy e-paragonów sprawi, że Polska dołączy do grona państw, w których korzysta się z rozwiązań elektronicznych w obszarze rozliczeń między konsumentami a sprzedawcami towarów i usług. Elektroniczne potwierdzenia płatności są szczególnie popularne w takich sektorach jak usługi transportowe (w tym lotnicze) czy hotelarskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozwój cyfrowej Polski – transparentne płatności - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska