Rozwój naukowców oznacza także rozwój studentów

OPRAC.: Materiał informacyjny Politechniki Opolskiej
Politechnika Opolska awansowała o 20 miejsc w międzynarodowym rankingu Nature Index - to efekt dynamicznego rozwoju naukowców uczelni. - Rozwój naukowców przekłada się na wiedzę naszych studentów
Politechnika Opolska awansowała o 20 miejsc w międzynarodowym rankingu Nature Index - to efekt dynamicznego rozwoju naukowców uczelni. - Rozwój naukowców przekłada się na wiedzę naszych studentów Politechnika Opolska
Politechnika Opolska awansowała o 20 miejsc w międzynarodowym rankingu Nature Index - to efekt dynamicznego rozwoju naukowców uczelni. - Rozwój naukowców przekłada się na wiedzę naszych studentów - podkreśla prof. Grzegorz Królczyk prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

W lipcu mają być znane wyniki oceny uczelni przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jak przygotowywała się do niej Politechnika Opolska?
Prof. Grzegorz Królczyk prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej:
Zwłaszcza ostatnie dwa lata to był czas bardzo intensywnej pracy naukowej. Mam tutaj na myśli pracę naukową w kontekście zrównoważonej nauki: nie koncentrowaliśmy się na jednym rodzaju działań, ale zwiększyliśmy aktywność naszych naukowców w obszarze patentów, projektów, w tym także projektów międzynarodowych czy też dotyczących umiędzynarodowienia, ale także w znaczący sposób, bo niemal trzykrotnie, podnieśliśmy jakość naszych publikacji. Nie dość, że mamy dwa razy więcej publikacji w czasopismach, to ich jakość jest prawie trzykrotnie lepsza według miarodajnych, rzetelnych wskaźników.
Dzięki temu Politechnika Opolska jest bardziej rozpoznawalna.
Także na arenie międzynarodowej
Politechnika awansowała o 20 miejsc w międzynarodowym rankingu Nature Index, który jest rankingiem typowo naukowym. To olbrzymi sukces. Przyjeżdżają do nas zagraniczni naukowcy, aby właśnie tutaj pracować, tworzyć zespoły z naszymi naukowcami. Takich sytuacji wcześniej nie było, teraz aplikacji jest bardzo dużo. Chciałbym podkreślić, że to są naukowcy z olbrzymi dorobkiem, a nie przypadkowe osoby.

Skąd tak nagły i duży rozwój w obszarze naukowym uczelni?
Ta zmiana wynika z innego sposobu zarządzania uczelnią. To, czego mi brakowało wcześniej, jako zwykłemu pracownikowi, to strategii w obszarze nauki, planu, determinacji. Zmieniliśmy to. Pracownicy wiedzą, jakie są wobec nich oczekiwania zarządu, ale też wiedzą, że mogą liczyć na wsparcie. Wprowadziliśmy politykę przejrzystości, otwartych drzwi, do tego systemy projakościowe, ale także wspomagające aktywność, takie jak granty Delta czy Alfa.
Zmieniły się także warunki pracy naszych naukowców. Kładziemy bardzo duży nacisk na rozwój laboratoriów, infrastruktury badawczej. Zainwestowaliśmy 20 milionów złotych w aparaturę naukowo-badawczą.

Jakie aspiracje naukowe ma Politechnika Opolska?
Jeszcze bardziej chcemy podnieść naszą rozpoznawalność na arenie międzynarodowej. Chcemy być uczelnią, z którą naukowcy z krajów wysokorozwiniętych chcą rozmawiać i współpracować. Staramy się także pokazać naszym pracownikom, że na uczelnię nie przychodzi się, żeby zrobić doktorat, tylko żeby zostać profesorem, a doktorat i habilitacja są pośrednimi krokami. W ciągu ostatnich dwóch lat, patrząc na liczbę naszych pracowników, mieliśmy bardzo dużo awansów naukowych. Wiele osób zostało profesorami tytularnymi, co jest największym osiągnięciem dla naukowca. Zdajemy sobie sprawę, że magister w ciągu roku nie zostanie profesorem, ale staramy się podnosić poziom naszych badań naukowych, specjalistycznej wiedzy naukowej naszych pracowników, co przekłada się z kolei na wiedzę naszych studentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska