Ruch jest naturalnym lekiem na serce

Fed
Grzegorz Biliński: - Systematyczna aktywność fizyczna to najskuteczniejszy i najtańszy sposób w prewencji chorób serca.
Grzegorz Biliński: - Systematyczna aktywność fizyczna to najskuteczniejszy i najtańszy sposób w prewencji chorób serca.
Profilaktyka. Nie siedź, bo się rozchorujesz!

Zamiast przesiadywać przed telewizorem lub komputerem, postaw na codzienną aktywność fizyczną. Zatem: spaceruj, maszeruj, biegaj, chodź po schodach (zamiast jechać windą), urządzaj sobie poranną gimnastykę, przejażdżki na rowerze. Ruszaj się na tyle, na ile pozwalają ci siły i wiek, ale rób to systematycznie. A nie tylko od czasu do czasu.

- Ruch jest naturalną potrzebą każdego człowieka - podkreśla Grzegorz Biliński, magister wychowania fizycznego i fizjoterapii, zajmujący się rehabilitacją pacjentów w WCM. - Początkowo ruch wspomaga nasz rozwój fizyczny, potem podtrzymuje osiągnięty stan, a w wieku podeszłym zapobiega niekorzystnym zmianom. Jest podstawą zdrowia psychicznego i fizycznego. Niestety nadal wiele osób zapomina o tym, że aktywny wypoczynek jest dla organizmu korzystniejszy niż wypoczynek bierny.

Systematyczne zażywanie ruchu przede wszystkim korzystnie wpływa na nasz układ oddechowy, krwionośny i - ruchu. Dzięki regularnym treningom nasze płuca zwiększają pojemność, w efekcie jesteśmy maksymalnie dotlenieni. Wolniej się męczymy i dłużej zachowujemy siły.

Do szczególnie polecanych ćwiczeń fizycznych należą: jazda na rowerze, pływanie, marsze i marszobiegi, nordic walking, lekki tenis ziemny i stołowy, taniec oraz ćwiczenia przygotowujące do treningu oraz go kończące - rozciąganie i relaksacje.
Aby jednak wybrane ćwiczenia przyniosły pożądany efekt zdrowotny, powinno się je wykonywać 3-4 razy w tygodniu przez 30-60 minut.

- Dzięki regularnym treningom zachodzą w organizmie też inne pozytywne zmiany, które przystosowują serce do znoszenia większych obciążeń - podkreśla Grzegorz Biliński. - Dzięki nim spada też znacząco ryzyko wystąpienia zawału.

Uprawianie sportu, jazda na rowerze, szybkie spacery i ćwiczenia gimnastyczne zapobiegają nadwadze i otyłości, które są wrogami serca, całego układu krążenia. Systematyczna aktywność wpływa też na obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi, a podnosi poziom dobrego, czyli pożądanego.

Wraz z wiekiem zagrożenie chorobami sercowo-naczyniowymi zdecydowanie wzrasta. Wtedy trzeba szczególnie pilnować diety. - Należy mocno ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych, słodyczy, słodzonych napojów i soli kuchennej, a jeść jak najwięcej warzyw i owoców - zaleca dr n. med. Piotr Feusette, zastępca ordynatora Oddziału Kardiologii WCM w Opolu. - Jeśli ktoś pali papierosy, to nawet na rzucenie tego nałogu w starszym wieku nie jest za późno. Powinno się też systematycznie kontrolować ciśnienie tętnicze krwi.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska