Ruch to zdrowie

Fot. Paweł Stauffer
Zajęcia z wuefu odbywa właśnie II rok politologii.
Zajęcia z wuefu odbywa właśnie II rok politologii. Fot. Paweł Stauffer
Zajęcia z wychowania fizycznego musi zaliczyć każdy student. Do wyboru jest szeroki wachlarz dyscyplin.

Siedziba Studium Wychowania Fizycznego i Sportu mieści się w głównym budynku Uniwersytetu Opolskiego, na ulicy Oleskiej, w segmencie VII LO. W każdym pierwszym tygodniu semestru - tym razem od 1 do 5 października - na sali gimnastycznej UO odbywają się prawdziwe "targi sportu" - zapisy na zajęcia. Można wybierać spośród 16 dyscyplin. A oferta jest szeroka: od piłki nożnej przez jogę po taniec towarzyski i turystykę górską. Dla osób słabszych jest tzw. gimnastyka korekcyjna.

W Studium Wychowania Fizycznego i Sportu można po bardzo atrakcyjnej cenie wykupić karnet miesięczny. Umożliwia on wejście na siłownię 2 razy w tygodniu, kosztuje jedynie 15 zł.
Dyscypliny do wyboru:
Piłka siatkowa, piłka koszykowa, piłka nożna halowa, łyżwiarstwo, turystyka rowerowa, turystyka piesza nizinna, turystyka piesza górska, tenis stołowy, badminton, aerobik, fitness (step + kulturystyka), kulturystyka, taniec towarzyski, dżudo z elementami samoobrony, pływanie, joga, wspinaczka sportowa.

Zajęcia odbywają się w "Okrąglaku", w sali VII LO i sali w "Mrowisku", a także w sali gimnastycznej w szkole podstawowej nr 11 na Chabrach, na lodowisku i pływalni. Pomieszczenia są w pełni wyposażone, ale można też korzystać z własnego sprzętu. Rozkład zajęć sportowych należy dopasować do planu w instytucie.
Zajęcia należy odbyć między drugim a szóstym semestrem studiów. Długość kursu zależy od podejmowanych studiów. Przy studiach 5-letnich student musi zaliczyć 90 godzin zajęć, a przy studiach 3-letnich - 60 godzin. Semestr to 30 godzin.

Kursy organizowane przez Uniwersytet Opolski muszą być zakończone do III roku studiów. Jeśli nie - trzeba zapłacić za niezaliczone godziny. Semestr kosztuje 100 zł. Po wykorzystaniu limitu godzin, o ile są wolne miejsca w grupie, można nadobowiązkowo zapisać się na zajęcia u prowadzącego. Korekty zapisów prowadzone są od 15 października.
Z zajęć zwolnieni są studenci będący członkami reprezentacji narodowej lub czynnymi zawodnikami I i II ligi państwowej oraz sekcji Akademickiego Związku Sportowców (AZS).
Bardzo dużą popularnością wśród studentów cieszy się turystyka. Zajęcia odbywają się tylko w semestrze letnim. Żeby zaliczyć kurs z turystyki pieszej nizinnej, trzeba zaliczyć tylko 5 tras trwających pół dnia, natomiast zaliczenie z turystyki górskiej uzyskujemy po odbyciu dwóch dwudniowych wypraw odbywających się w dni wolne od zajęć.

Głównym kryterium zaliczania zajęć z wuefu jest obecność. - Na systematyczność kładzie się bardzo duży nacisk - mówi Barbara Piskadło, zastępca kierownika Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. - Ruch powinien być nieodłączną częścią naszego życia. Na zajęciach staramy się zachęcić młodych ludzi do aktywnego sposobu życia - każdy zna to powiedzenie: "W zdrowym ciele - zdrowy duch".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska