Rudniki są muzycznym fenomenem! Już od 30 lat organizują festiwal jazzowy na wsi [ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Tak było na 30. Spotkaniach Muzyków Jazzowych w Rudnikach.
Tak było na 30. Spotkaniach Muzyków Jazzowych w Rudnikach. Michał Włoch
Drugiego takiego festiwalu nie ma w całej Polsce, a może i na całym świecie. Do małej wioski na rubieżach Opolszczyzny już od trzech dekad co roku zjeżdżają się jazzmani, żeby wspólnie się spotkać i dać muzyczny popis na scenie.

- „What a Wonderful World", „When I Fall in Love", „St. Louis Blues" oraz wiele innych jazzowych standardów, a do tego piękne interpretacje utworów Krzysztofa Komedy, jak również fantastyczne autorskie kompozycje zabrzmiały podczas koncertów w ramach XXX Spotkania Muzyków Jazzowych w Rudnikach - mówi Arkadiusz Spodymek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Rudnikach.

W Rudnikach organizują festiwal jazzowy równo od 30 lat! To zasługa Edwarda Wcisły, nieżyjącego już saksofonisty z Rudnik, który dzisiaj jest patronem Spotkań Muzyków Jazzowych w Rudnikach.

- Tegoroczna jubileuszowa edycja miała wyjątkowy charakter gdyż tym razem wydarzenie zaplanowano na dwa dni, a muzycy zaprezentowali się w koncertach nawiązujących do historii jazzu w Rudnikach - mówi Arkadiusz Spodymek.

W skrócie ta historia wygląda tak, że mała lokalna inicjatywa przeobraziła się w ciągu 30 lat w prawdziwe koncertowe jazzowe święto na wysokim poziomie!

Co roku do Rudnik przyjeżdżają muzycy z różnych stron Polski.

W tegorocznym koncercie wystąpili:

  • Główny Zawór Jazzu z Poznania,
  • duet Hanna Derej (Katowice) - Maurycy Majewski (Poznań),
  • zespół Wojtek i Przyjaciele (Częstochowa),
  • Anna Franik i Kwintet (Opole),
  • grupa Sweet & Hot Jazzband (Łódź).

W drugim dniu festiwalu w Rudnikach był koncert jubileuszowy Wielka Gala Polskiego Jazzu. Jako gwiazda wystąpił Piotr Schmidt Quartet i Goście w składzie: Piotr Schmidt (trąbka), Paweł Tomaszewski (instr. klawiszowe), Michał Barański (kontrabas), Sebastian Kuchczyński (perkusja), Marek Napiórkowski (gitara), Henryk Miśkiewicz (saksofon), Grzech Piotrowski (saksofon), Wojciech Myrczek (wokal), Irek Głyk (wibrafon).

- Pięknym dodatkiem i dopełnieniem muzycznych doznań jest także wystawa prac autorstwa Marleny Iwańskiej zainspirowana jazzem i przedstawiająca wiele wspaniałych jazzowych osobowości - informuje Arkadiusz Spodymek. - Wystawę można zobaczyć w Ośrodku Kultury w Rudnikach jeszcze przez najbliższy miesiąc.

Spotkania Muzyków Jazzowych 2019 w Rudnikach

Jazz na Wsi, piękna basistka Kinga Głyk i mistrz Jerzy Główc...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska